Predpisovanie liekov zostane, Uhliarik ustúpil

Lekári budú môcť pacientom naďalej predpisovať lieky. Ministerstvo, ktoré pôvodne chcelo zaviesť namiesto predpísania konkrétneho lieku iba účinnú látku, ustúpilo kritike odborníkov a v zákone najnovšie navrhuje obidve možnosti.

04.06.2011 09:48
Ivan Uhliarik Foto:
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik

Znamená to, že lekári na recepte budú musieť uviesť oboje – liek aj účinnú látku.

Takto však zákon podľa expertov stráca zmysel a lekárom zbytočne zvýši náklady, napríklad na úpravu softvéru na vypisovanie receptov. „Pýtal som sa, kto zaplatí náklady poskytovateľom na zmenu softvéru, pretože môžeme písať recepty rukou ako pred dvadsiatimi rokmi, ale ak na počítači, tam treba zmenu softvéru a na to treba peniaze,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula. Ako dodal, ak sa bude aj naďalej predpisovať konkrétny názov lieku, zákon sa potom stáva zbytočným. „Aký to má zmysel? Podľa mňa žiaden. Dali sme návrh stiahnuť zákon z rokovania,“ dodal Dragula.

Zákon takto stráca opodstatnenie aj podľa lekárnikov, ktorí mali pôvodne zastúpiť úlohu lekára a vyberať pacientom lieky. „Touto zmenou sa míňa účinku,“ povedal viceprezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Ministerstvo takúto úpravu odôvodňuje tým, že ide o dočasný kompromis, kým sa nezavedie systém elektronického zdravotníctva. Tam potom bude mať lekár prehľad o tom, aké lieky si pacient v lekárni vybral.

Zatiaľ však by podľa rezortu mali zdravotné poisťovne povinne výpisom raz mesačne informovať lekárov o tom, aké lieky boli ich pacientom vydané. „Vymýšľať ďalšie riešenie prvotného zlého nastavenia je chyba. Toto nepovažujem za ústupok a ani nevidím význam v tom, aby sa tieto veci posielali,“ povedal Sukeľ.

Lekári dodávajú, že v skutočnosti sa k lekárovi môžu dostať údaje aj staršie ako mesiac. „Spracovanie receptov trvá v lekárňach na konci mesiaca pätnásť dní. Kým teda lekárne pošlú poisťovni recepty, ona všetky spracuje, to bude trvať aj mesiac. Lekár sa teda o dva mesiace dozvie, čo jeho pacient bral, čo už bude bezpredmetné. Zmysel by to totiž malo iba vtedy, keby sa to lekár dozvedel hneď. Navyše sú to zase ďalšie zbytočné náklady,“ dodal prezident lekárskej komory.

Lekári a lekárnici spochybňujú aj plánovaný zákaz zúčastňovať sa na podujatiach financovaných farmaceutickými firmami. „Nikto nikomu nezabráni, aby sa zúčastňoval na nejakej akcii zorganizovanej nejakou firmou. Tieto firmy majú silné marketingové oddelenia, ony si nájdu k lekárom a lekárnikom cestu a myslím si, že toto je skôr otázka vlastného etického nastavenia. Keď sa na nich lekár nechce zúčastňovať, tak sa nebude a nepotrebuje na to zákon,“ myslí si Sukeľ.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba