OKS chce už aj peniaze

OKS so svojimi štyrmi poslancami, ktorí sa do parlamentu dostali len vďaka Mostu, pritvrdzuje. Žiada nielen pravidelnú účasť na Koaličnej rade, ale aj peniaze za svoje mandáty. Mostu vo štvrtok odovzdala predstavu o usporiadaní vzájomných vzťahov.

10.06.2011 12:00
OKS, Osuský, Dostál, Šebej, Zajac Foto:
Štyria poslanci OKS žiadajú nielen pravidelnú účasť na Koaličnej rade, ale aj peniaze za svoje mandáty.
debata (7)

Mostu sa dokument nepozdáva. Viac ako požiadavka OKS podieľať sa na politických rozhodnutiach Koaličnej rady mu prekáža snaha získať časť z peňazí, ktoré strana dostáva ako príspevok od štátu. Most sa o ne deliť nemieni, pretože predvolebnú kampaň platil sám, lebo OKS na to nemala. Jej predseda Peter Zajac pripúšťa, že na kampaň priamo neprispeli, ale to, že zostali bez peňazí na činnosť strany, však považujú za nespravodlivé.

„Existovali dve kampane. Existovala kampaň Most-Híd, kde sme chodili na ich kampaň, hlavné mítingy. To sme si všetko hradili sami – cestovné a iné náklady, azda s jednou výnimkou, že nás tam fotili. Okrem toho sme si robili vlastnú kampaň,“ uviedol Zajac. Hoci majú štyroch poslancov, od štátu strana podporu nemá. „Jediným zdrojom pre našu činnosť sú naše platy, členské a dary.“

Most má do 30 dní povedať, či je ochotný hovoriť o finančnom vyrovnaní.

„Preštudujeme to a predsedníctvo rozhodne,“ povedal predseda Mostu Béla Bugár. Jeho podpredsedníčka Edita Pfundtner upozornila, že na zastúpení ani peniazoch sa pred voľbami nedohodli.

„OKS jednoznačne ťaží z toho, že nemôže nič stratiť. Nanajvýš ju odmietnu,“ myslí si politológ Tomáš Koziak. Podľa neho by predseda Mostu Béla Bugár urobil chybu, ak by súhlasil s ich zastúpením na Koaličnej rade. „Bolo by to precenením významu OKS a koalíciu by to ešte viac oslabilo.“

Predseda klubu KDH Pavol Hrušovský by proti účasti OKS nemal námietky, ak jej Most uvoľní jedno zo svojich miest. „Každá strana má podľa koaličnej dohody určený počet zástupcov. Je na rozhodnutí Mostu, či jeden zo štyroch bude z OKS.“

Finančné vyrovnanie by Koziak neodmietal. Most by mal spočítať náklady na kampaň a nejaký príspevok OKS vyrátať: „Kampaň je drahá záležitosť, ale predsa len aj oni mali preferenčné hlasy a pomohli Mostu do parlamentu,“ hovorí Koziak.

Analytik Ján Baránek, naopak, považuje požiadavku na finančné vyrovnanie za nefér a pripomína, že pred voľbami nič také nežiadali. OKS sa tým podľa neho stavia do role samostatnej strany v klube Mostu. „Nevidím dôvod, prečo by mal Most podporovať konkurenciu.“ OKS by si mala uvedomiť, že nie je rovná Mostu a bez neho by sa do parlamentu nedostala. Účasť OKS na Koaličnej rade ako problém nevidí. „Ak to inak nejde a oni môžu zablokovať rozhodnutia,“ dodal Baránek.

O deľbe štátneho príspevku sa v minulosti hovorilo aj v SaS. Tá mala na kandidátke neregistrované hnutie Obyčajní ľudia. Žiadne peniaze im nepoukázala, ani keď ich lídra Igora Matoviča vylúčili z poslaneckého klubu SaS. „Nedá sa to urobiť, zákon to neumožňuje,“ uviedla Tatiana Tóthová zo SaS. Matovič hovorí, že sa peňazí nedožadovali, fungujú zo súkromných zdrojov. „Bolo by to slušné, keby sme mali podiel, ale zatiaľ sme to nejak neriešili.“

7 debata chyba