Tu iba represia nepomôže, tvrdí náčelník obecnej polície

Rodina Dobrovodských z Malaciek, ktorá denno-denne čelí slovným a často aj fyzickým útokom neprispôsobivých susedov na Družstevnej ulici, je bezradná. Primátorovi mesta už neverí, na mestskú políciu sa už ani neobracia, lebo im vraj ešte nepomohla.

24.06.2011 15:26
Malacky, Družstevná ulica, Rómovia Foto:
Rómovia obývajú aj na čierno postavené domy, rodina Dobrovodských sa obracia na súdy.
debata (10)

Oskar Dobrovodský síce ocenil ministra vnútra Daniela Lipšica, ktorý v danej lokalite bol už dvakrát, ale ani po jeho návšteve sa veľa vecí údajne nezmenilo. Po nainštalovaní troch kamier okolo domu susedia naďalej hádžu odpadky do záhrady, pália káble a slovne napádajú susedov.

„Samozrejme, že kamerový systém nie je všeliek, ale polícii aspoň poskytuje obraz o tom, čo sa na ulici deje. Minister Lipšic situáciu v Malackách pozorne sleduje, určite vám to potvrdí aj rodina Dobrovodských. O jeho prípadnej ďalšej návšteve v Malackách je predčasné hovoriť,“ povedal na margo troch kamier na Družstevnej ulici hovorca rezortu Gábor Grendel.

Na otázku, ako ešte môže ministerstvo pomôcť Oskarovi Dobrovodskému, odpovedal: „V záujme ešte viac vyjsť v ústrety občanom je okrem kamerového systému od pondelka k dispozícii aj policajná hliadka, ktorá 24 hodín denne monitoruje a vyhodnocuje situáciu, aby mohla na mieste operatívne riešiť prípadné problémy.“

Náčelník mestskej polície v Malackách Ivan Jurkovič si myslí, že prípadné represívne prostriedky by situáciu na Družstevnej ulici nevyriešili. „Koncentrácia toľkého počtu ľudí na tak malom priestore predurčuje toto miesto na to, aby tu vznikali konflikty,“ povedal pre Pravda.sk.

Jurkovič tvrdí, že k sporom dochádza hlavne vtedy, keď sa rodina zdržiava vonku. „Je preto žiaduce, aby všetky dotknuté orgány (nielen polícia a obec) zvolili postup systémového pôsobenia na komunitu žijúcu v tejto lokalite,“ uviedol.

Podľa Jurkoviča robí polícia výjazdy k domu Dobrovodských každý deň vo dne aj v noci. Situáciu po namontovaní bezpečnostných kamier komentovať nechcel, lebo jeho pracovisko ich neinštalovalo. Jurkovič však spomenul, že v tomto roku sa už polícia zaoberala neprípustným spaľovaním odpadu a sťažnosťou na voľný pohyb psa na verejnom priestranstve.

To, že sa Rómovia vyhrážajú zabitím, nie je podľa náčelníka  vecou obecnej polície. " Kto sa inému vyhráža usmrtením, či ublížením na zdraví, dopúšťa sa trestného činu. Uvedené konanie patrí do pôsobnosti Policajného zboru SR," poznamenal.

K problému na Družstevnej ulici sa zatiaľ nevyjadril primátor mesta Malacky Jozef Ondrejka. Otázky mu redakcia Pravda.sk zaslala v utorok.

10 debata chyba