Mikloš ponúka SaS nový text mandátu. Márne

SDKÚ sa nedarí presvedčiť SaS na podporu pôžičky Grécku. Minister financií Ivan Mikloš poslal predsedovi parlamentu Richardovi Sulíkovi nový text podmienok, ktorými by ho mal v piatok parlament zaviazať na rokovania v Bruseli. SaS ich odmieta.

30.06.2011 09:37
Ivan Mikloš Foto:
Minister financií Ivan Mikloš
6

„Nemám problém s tým, aby o tom parlament rokoval. Problém mám s jedným z tých piatich bodov, ktorý je naformulovaný tak, že ak by bol schválený, tak by znamenal vlastne bankrot Grécka,“ hovorí Mikloš.

Pritom práve bankrot Grécka je podmienkou SaS na ďalšiu pomoc. Preto trvá na takej účasti súkromného sektora, pri ktorej by si odpísal úroky a časť istiny z gréckych dlhopisov. Mikloš sa ich postoj snažil prebiť záväzkom účasti súkromného sektora vo výške 30 miliárd eur, čo považuje za lepšie a tvrdšie riešenie. Pochopenie u Sulíka však nenašiel.

„Spomínaných 30 miliárd nepredstavuje skutočnú účasť súkromného sektora, ide len o posunutie splatnosti dlhopisov v uvedenej hodnote pri zachovaní doterajších úrokov. Trváme na našej požiadavke, že akejkoľvek pomoci Grécku musí predchádzať bankrot,“ zopakoval Sulík.

Presvedčiť SaS sa v pondelok osobne pokúšal aj predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. V stre­du vyhlásil, že to stále nevzdáva. Neprekáža mu ani, že sa SaS spojila s opozičnou SNS, aby svoju predstavu mandátu pre Mikloša dostala do programu Národnej rady.

ČO NAVRHUJÚ
Ivan Mikloš

minimálne 30 miliárd eur z celkovej sumy, ktorú poskytne Grécku Európska únia, by mala predstavovať účasť súkromných veriteľov

SaS
bankám, poisťovniam a ďalším súkromným investorom sa škrtne časť hodnoty gréckych dlhopisov, ktoré vlastnia, čím sa zníži dlh na sumu, ktorú Grécko zvládne splatiť

„Či to považujem za porušenie koaličnej zmluvy, ma nie veľmi zaujíma. Čo budem mať z toho, keď budem šibrinkovať papierom a niekoho z niečoho usvedčovať. Ja chcem výsledok. A výsledok je to, aby sme mohli plniť vládny program,“ vyhlásil Dzurinda o spojenectve koaličného partnera s SNS. Podľa neho sa takéto veci budú stávať, kým budú koaličné vlády.

Za SDKÚ sa postavil aj predseda KDH Ján Figeľ. SaS podľa neho nedodržala dohodu z Koaličnej rady a svojím postojom môže poškodiť slovenské záujmy. Okamžitý, teda neriadený bankrot Grécka bývalý eurokomisár odmieta.

„Už téma bankrotu je veľmi vážna. A rozdiel medzi tým, čo je riadené a čo je spontánne, môže byť veľmi dramatický, a nielen pre Slovensko.“ Figeľ pripomína, že kríz vo svete bolo aj bude viac. „Ak teraz nebudeme s ostatnými, Slovensko na to doplatí,“ tvrdí.

SaS nepodporí ani naplnenie záruk v prvom eurovale, ktoré musí Slovensko ratifikovať do konca roka. Do roku 2013 treba schváliť euroval II. Zatiaľ má SaS jediného spojenca v SNS. Politológ Juraj Marušiak nevylučuje, že odmietnutie prvého a druhého mechanizmu môže vyhovovať aj SDKÚ. „Minister Mikloš aj predseda Dzurinda v minulosti prezentovali výhrady k eurovalu.“ Vďaka SaS by mohli realizovať svoj zámer bez toho, aby sa kompromitovali pred európskymi partnermi.

Radovan Geist z euractiv.sk upozorňuje, že už teraz patríme medzi problémové krajiny. „Nie preto, že máme vlastný názor. Ale preto, že vláda nemá kapacitu presadiť doma to, čo v Bruseli odsúhlasí.“

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
6 debata chyba