Osuský: Tí, ktorí dostali guľku pod Devínskym hradom, neboli vymyslení

13.07.2011 10:05
Osuský
Poslanec OKS Peter Osuský chce presadiť, aby popieranie totalitných zločinov bolo trestné. Autor:

Ľudia, ktorí dostali guľku do hlavy pod Devínskym hradom, neboli vykonštruovaní ani vymyslení, existovala aj Milada Horáková, o ktorej milosť žiadal aj Albert Einstein. Na úvod desiateho rokovacieho dňa 20. schôdze parlamentu to vyhlásil poslanec OKS Peter Osuský. Ten predložil pozmeňovací návrh k novele Trestného poriadku, ktorým chce trestať popieranie zločinov fašizmu a komunizmu väzením.

„Pravda stojí za ochranu, preto predkladáme tento paragraf. Žijeme v dobe, keď sa pravda relativizuje, nakladá sa s ňou ako s onucou a keď sa pravda často v politickom zápase neguje,“ povedal.

Osuský tvrdí, že likvidovať skupiny obyvateľov len preto, že sú príslušné istej rase či náboženstvu, našlo svoje dramatické vyvrcholenie v osudoch miliónov ľudí. „Detské topánočky v osvienčimských skladoch sú jasnými dôkazmi zločinov. Nie je to niečo, o čom sa dá polemizovať. Lebka s priestrelom je lebka s priestrelom, ostrihané vlasy či zubné protézy mali kedysi majiteľov,“ upozornil. Osuský sa preto domnieva, že ak ide o verifikované zločiny, neexistuje relativita pravdy a šíriť lži o týchto zločinoch teda považuje za absolútne nemorálne.

Na margo názoru, že jeho návrh obmedzuje slobodu názoru a slova, čo bolo príznačné práve pre totalitné režimy, Osuský poznamenal, že potom je totalitných vyše desiatka demokracií, pretože toľko krajín má paragraf podobného charakteru. „Rozdiel medzi nami a svetom americkej demokracie je ten, že my máme svoje maslo na hlave,“ dodal.
Július Stanko (KDH) chápe tento návrh OKS ako tendenčný.

„Srší z neho nenávisť voči našej prvej štátnosti,“ povedal. Podľa jeho slov je adekvátnym riešením pokuta a nie trest odňatia slobody. Stanko priznal, že je zúrivý antikomunista, ale každé riešenie je podľa neho účinné v určitom čase a na určitom mieste. „Jediný človek vo Východnom bloku, ktorý mal účinné riešenie, bol Boris Jeľcin, ktorý rozpustil komunistickú stranu. Hovoriť teda o komunizme po 22 rokoch sa mi zdá neúčinné a smiešne,“ uzavrel s tým, že tieto veci treba nechať historikom a nerobiť z toho politiku. Stanko preto návrh nepodporí.

Pozmeňovák OKS, pod ktorý sa podpísalo 31 koaličných poslancov, znamená, že verejné popieranie holokaustu, zločinov fašizmu a komunizmu má byť novým trestným činom, za ktorý má hroziť väzenie na šesť mesiacov až tri roky. Ak takýto nový trestný čin prejde, nebude viac možné beztrestne popierať, spochybňovať, schvaľovať alebo ospravedlňovať holokaust, zločiny fašizmu a komunizmu a zločiny iného podobného hnutia.

V súčasnom Trestnom zákone už existuje paragraf, podľa ktorého ak niekto verejne ospravedlňuje čin považovaný článkami Rímskeho štatútu Medzinárodného trestného súdu za genocídium, zločin proti ľudskosti alebo vojnový zločin, potrestá sa väzením na jeden až tri roky. OKS však chce dostať popieranie či schvaľovanie zločinov fašizmu a komunizmu na jednu úroveň.

Samotná novela Trestného poriadku z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) má okrem iného rozšíriť možnosti trestať verejných činiteľov pre nedbanlivosť. Po novom by tak mohli ísť do väzenia až na päť rokov, ak z nedbanlivosti pri správe verejného majetku spôsobia škodu veľkého rozsahu alebo takto spôsobia ťažkú ujmu na zdraví viacerých osôb. Takáto novinka prekáža poslancom Smeru, ktorí sa ju pokúsia pozmeňovacím návrhom z novely odstrániť. V novom paragrafe totiž vidia možný nástroj kriminalizácie tých, ktorí prijímajú rozhodnutia v dobrej viere a s dobrým úmyslom.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
22,7
Gerbera mini mix v celofáne

Gerbera mini mix v celofáne

49,99
Kytica Letana 9

Kytica Letana 9

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk