Na Grécku môže padnúť koalícia

Kto z koho. Tak vyzerá výmena názorov, ktorá sa v médiách odohráva medzi ministrom financií Ivanom Miklošom a lídrom SaS Richardom Sulíkom. Predmetom je pomoc Grécku a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by nositelia odlišných postojov dokázali nájsť spoločnú reč. Rozhodujúci zápas sa odohrá napokon na pôde parlamentu, keď budú poslanci schvaľovať dočasný a trvalý euroval.

19.07.2011 13:26
Sulík Mikloš Foto:
Na pomoc Grécku majú predseda SaS Richard Sulík (vľavo) a minister financií Ivan Mikloš rozličný názor.
debata (51)

Kým Mikloš varuje pred neriadeným vývojom a vyčíta Sulíkovi, že je ovplyvnený voličmi, Sulík sa snaží verejnosti odovzdať správu, že Mikloš mení názory, hoci pred parlamentnými voľbami pumpovanie eur do tamojšej ekonomiky odmietal.

Miklošov hovorca Martin Jaroš skonštatoval, že k Sulíkovým výhradám už niet čo dodať, pretože všetky argumenty k pôžičke už boli povedané. Odkázal na výroky ministra financií, podľa ktorých SDKÚ svoj postoj nezmenila. „Pred rokom sme prvú grécku pôžičku odmietli, pretože bola pripravená zle a predstavovala reálne riziko pre naše verejné financie,“ hovoril pred časom Mikloš. Dnes už podľa neho neexistujú dobré a zlé riešenia. Sú len zlé a ešte horšie. „A zodpovedného politika odlišuje od nezodpovedného aj to, že ten zodpovedný sa neriadi len prieskumami verejnej mienky, ale snaží sa dôkladne pochopiť problém a hľadať riešenie, ktoré je pre krajinu najlepšie alebo aspoň najmenej zlé,“ tvrdí Mikloš. Varoval tiež pred neriadeným a okamžitým bankrotom Grécka, na čo by Slovensko doplatilo predražením splácania štátneho dlhu.

Sulík, naopak, citoval vo svojom článku v Hospodárskych novinách výroky Mikloša spred volieb a z júla tohto roka, ktoré majú preukazovať zmenu postojov k pôžičke Grécku. „Názor, či Mikloš otočil, nech si spraví každý sám,“ uviedol Sulík.

Radovan Geist z informačného portálu o dianí v EÚ EurActiv.sk hovorí, že pôžička Grécku nebola nikdy len ekonomická, ale aj politická otázka. Keď je podľa neho politik v opozícii, tak sa mu oveľa jednoduchšie hovoria vyhlásenia o bankrote Grécka, ako keď to má povedať do očí 16 ministrom financií eurozóny.

Nazdáva sa, že postoj Sulíka ovplyvňuje aj názor verejnej mienky. „Richard Sulík je v pomerne bohorovnej pozícii. On nemusí o ničom reálne rozhodovať a prísť medzi kolegov ministrov a povedať, že náš postoj je takýto a ním zablokujeme celú snahu ostatných krajín EÚ. Je to v istom zmysle populistické hranie na verejnú mienku.“

Sociológ Martin Slosiarik si myslí, že polemika medzi Miklošom a Sulíkom sa odohráva viac v odbornej rovine. „Richard Sulík manifestuje svoj profesionálny postoj k tejto téme, a ten je dlhodobo zásadný a nemení sa. Ale aj Ivan Mikloš by mohol zaujať podobné stanovisko, keby vychádzal z dát verejnej mienky, lebo odmietavý postoj obyvateľov Slovenska, aby sme pomohli Grécku, je výrazný,“ mieni Slosiarik. Podľa neho môže byť Sulíkov tvrdohlavý postoj motivovaný aj tým, že sa mu podarí získať časť voličov SDKÚ, čo však Slosiarik nepredpokladá.

Vláda v júni rozhodla o navýšení tzv. dočasného eurovalu a vstupe do trvalého eurovalu. K ďalšiemu dielu boja o euro a poskytnutie pomoci Grécku prípadne ďalším zadlženým krajinám dôjde v slovenskom parlamente v jeseni, keď sa bude ratifikovať tzv. dočasný euroval. Práve toto hlasovanie môže v konečnom dôsledku rozhodnúť o tom, či súčasná vládna koalícia bude pokračovať, keďže SaS ho odmieta podporiť.

Euro zamestnáva politikov aj počas prázdnin. Premiérka Iveta Radičová už musela zrušiť odchod na dovolenku, pretože vo štvrtok sa zúčastní v Bruseli na summite lídrov krajín eurozóny. Bude sa hovoriť o dlhovej kríze a novej pôžičke pre Grécko.

© Autorské práva vyhradené

51 debata chyba