Krajcer nasľuboval, čaká sa, čo splní

25.07.2011 14:00
Daniel Krajcer
Minister kultúry Daniel Krajcer. Autor:

Hoci podľa júnového prieskumu MVK je Daniel Krajcer najlepším ministrom, umelecká obec s týmto názorom nesúhlasí. Mnohí umelci, ktorí sú závislí od štátnych peňazí, sú však vo svojich hodnoteniach opatrní. Podľa jedných prišiel minister s určitými prísľubmi, no zatiaľ ich nesplnil a na hodnotenie je teda priskoro. Podľa iných nie je o nič lepší ako jeho predchodcovia a rozhodnutiam, ktoré robí, nerozumie. Alebo síce plní to, čo sľúbil, ale to neznamená, že ide o dobré rozhodnutia.

Pokus zrušiť Rádio_FM, nastaviť podmienky prenájmu kaštieľa v Budmericiach tak, aby ho už nemohli využívať spisovatelia, zrušenie športového kanála STV, tzv. Trojky a napokon náhle spojenie Slovenského rozhlasu so Slovenskou televíziou a vytvorenie novej inštitúcie s názvom Rozhlas a televízia Slovenska – to sú najvypuklejšie kauzy a kroky ministerstva kultúry, ktoré vyvolali nesúhlas či ostrú polemiku v spoločnosti.

O zmysle vytvorenia RTVS s cieľom zefektívniť fungovanie dvoch predchádzajúcich inštitúcií mnohí zatiaľ pochybujú. Nápadom zrušiť Rádio_FM si Krajcer vyslovene poštval proti sebe muzikantov a milovníkov nezávislej hudby a trojnásobným zvýšením nájomného pre Literárny fond zas popudil proti sebe veľkú časť spisovateľskej ob­ce.

Jeho kritici tvrdia, že sa niet čo čudovať, lebo minister sa obklopil ľuďmi z prostredia reklamy a šoubiznisu, spomedzi ktorých si vyvolil svojich poradcov. Keďže ide o nominanta liberálnej strany, očakávali by viac pochopenia a finančnej podpory pre nezávislú kultúru ako pre štátne kultúrne inštitúcie.

Medzi bardov nezávislej kultúry na Slovensku patrí divadelný režisér Blaho Uhlár, ktorý roky kritizuje grantový systém a mieru, akou štát podporuje, či skôr nepodporuje, nezávislé umenie. Na otázku, či je podľa neho Krajcer človek na svojom mieste, sa Uhlár vyjadril, že ak by ním bol, tak by už svoje ministerstvo dávno zrušil. „Takže nie je to človek na svojom mieste. Je to funkcionár, ktorý išiel do funkcie a nechá sa unášať funkciou, ktorú vytvorili ešte za predchádzajúceho režimu. Niekde som teraz čítal, že je najlepší minister. To ho asi najviac teší a môže to osláviť,“ povedal režisér známy svojimi radikálnymi názormi.

„Keď mám porovnať vlaňajší a tento rok z hľadiska poberača dotácií, tak musím povedať, že vlani sa peniaze objavili na účte asi v polovici mája a toho roku sa tak stalo asi až pred týždňom. To znamená, že ľudia, ktorí sú závislí od štátnych dotácií, vôbec pol roka netušili, čo bude. To je z môjho hľadiska ťažký mínus,“ hodnotí ministra Uhlár. Uhlárovi tiež chýbajú výsledky kontroly v Slovenskom národnom divadle. „Pred dvomi mesiacmi sľúbil, že o mesiac sa zverejnia. Prešli dva mesiace a nič nezverejnil.“ Z hľadiska naplnenia liberálnych programov, s ktorými šla Krajcerova strana (SaS) do volieb, nevidí Uhlár ani milimeter úsilia vniesť do kultúrnej politiky demokraciu a slobodu. „Z hľadiska kultúrnej politiky v oblasti divadla nevidím nič, žiadnu demokratizáciu toho gottwaldovského režimu,“ povedal Uhlár.

Predseda Slovenskej výtvarnej únie Pavol Kráľ, ktorý stojí na čele úsilia Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu o zmiernenie dosahov daňovej a odvodovej reformy na umelcov, nie je k ministrovi taký prísny. „Dal by som mu dvojku. Je to dobrá známka, lebo v mnohých veciach prejavil pochopenie, úmysel ich riešiť,“ vraví Kráľ.

Rovnako ako Uhlár však kriticky hodnotí, že prvý polrok nebol pokrytý dotáciami. „To je veľmi zle. Ale minister sľúbil, že žiadosti o dotácie by sa mali podávať už v októbri, nie v januári, a že by mali byť posúdené rekordne rýchlo, ako ešte nikdy doteraz.“ Podľa Kráľa nie je dobrý doterajší systém, keď sa granty schvaľujú len na jeden rok a oceňuje snahu ministra nájsť spôsob schvaľovať na niektoré projekty granty na viac rokov. „Aby sme boli schopní robiť projekty, ktoré sú dlhodobé, medzinárodné a rokmi overené, ako napríklad Bienále ilustrácií Bratislava alebo Socha a objekt. Aby sme nečakali každý rok do júna. To sú veľmi konkrétne návrhy, ktoré sú na ministerstve, ale ešte nie sú prijaté. Minister sa vyjadril, že to myslí vážne. Keď sa to podarí, veľmi rád ho posuniem na jednotku,“ vraví.

Mirka Brezovská z Grémia Slovenskej koalície pre kultúrnu diverzitu by ministrovi vyčítala, že sa zatiaľ nenovelizoval autorský zákon. „Novelizovať sa to už malo za minulého ministra, ale neustále sa to odsúva ďalej a ďalej. Autorský zákon veľmi znevýhodňuje postavenie autora. Bolo by naozaj vhodné ho novelizovať,“ povedala pre Pravdu.

Krajcer čelí aj kritike za opakované pokusy zvýšiť plat generálnej riaditeľke RTVS Miloslave Zemkovej, hoci bežným zamestnancom STV sa platy znižujú a výsledky nového hospodárenia sa ešte neprejavili.

Viacerí nezávislí umelci z radov výtvarníkov a divadelníkov majú pocit, že na ministerstve sedí zase len ďalší úradník, ktorý ich problémom nerozumie.

Ročné pôsobenie ministra kultúry

PLUSY

* novela tlačového zákona – obmedzuje sa právo na odpoveď

* obnova kultúrneho dedičstva. Na roky 2011 – 2014 sa zatiaľ darí vyčleniť historicky najvyšší objem peňazí na záchranu a obnovu nehnuteľného kultúrneho dedičstva

* záchrana a obnova hradov – práca pre nezamestnaných

* digitalizácia kultúrneho dedičstva, ministerstvo v júni 2011 vyhlásilo prvé písomné vyzvania

* prísnejšie pravidlá na zamedzenie konfliktu záujmov členov hlavných orgánov Audiovizuálne­ho fondu

* zriadenie Rady pre umenie – odborný a iniciatívny poradný orgán ministra kultúry

* zmena dotačného systému vytvorila podmienky na transparentnejšie poskytovanie dotácií s určenými prioritami v jednotlivých programoch.

MÍNUSY

* náhle zlúčenie Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRO) do Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) – mnohí považujú vytvorenie novej inštitúcie za krok späť a nevidia jeho zmysel. Minister ich o zmysluplnosti tohto kroku nepresvedčil

* návrh na zvýšenie platu generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej do výšky sedemnásobku priemernej mzdy plus odmeny

* pokus o zrušenie Rádia_FM, Krajcer nevidel dôvod na okruh s takýmto zameraním

* pokus vziať kaštieľ v Budmericiach Literárnemu fondu a poskytnúť ho na komerčné účely. Podozrenie vyvolalo aj zverejnenie podmienok na prenájom

* neskoré poskytnutie grantov – umelci závislí od štátnych dotácií dostali peniaze na účet tento rok až v júli, prvý polrok teda nemali pokrytý a prežili ho v neistote

* poradcovia z reklamných agentúr a šoubiznisu, namiesto odborníkov na divadlo, film či výtvarné umenie radí Krajcerovi bývalý kolega z televízie Pavol Pavlík a zahraničnopolitický analytik Pavol Demeš

* zatiaľ nepredložil správu o hospodárení v SND, hoci tak sľúbil urobiť už pred dvomi mesiacmi

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
49,99
Kvetinové menu Macaroons pink

Kvetinové menu Macaroons pink

45,99
Nevinnosť Yellow

Nevinnosť Yellow

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk