Uhliarik s platmi zdravotníkov zavádzal

Tvrdenia ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika, že lekári v nemocniciach, ktoré sa zmenili na akciové spoločnosti, zarábajú o 400 eur viac ako lekári v príspevkových organizáciách, sú podľa lekárov aj odborárov zavádzajúce. On však stále trvá na svojom a rozdiel v prepočtoch vysvetľuje rôznymi metodikami prepočtu.

27.07.2011 15:37
lekári, doktori, operácia Foto:
Ilustračné foto.
debata

Skutočný rozdiel medzi mzdami je podľa odborov v prípade lekárov len 82 eur. V štátnej nemocnici zarobí lekár aj s príplatkami mesačne približne 1 623 eur a v akciovke priemerne 1 705. Zdravotné sestry a pôrodné asistentky v akciovkách zarábajú dokonca ešte menej ako v nemocniciach, ktoré doteraz neboli transformované.

„Nie je pravda, že lekár v akciovej spoločnosti zarobí o 400 viac. Za prvý štvrťrok v roku 2011 dosiahol priemerný plat lekára bez príplatkov v akciovej spoločnosti 1¤609 eur, kým vo fakultnej nemocnici 1 589 eur, čiže tam je rozdiel 20 eur. Minister zavádza verejnosť aj v prípade zdravotných sestier, ktoré dokonca zarábajú v nemocniciach akciovkách ešte menej ako vo fakultných nemocniciach,“ tvrdí predseda Slovenského odborového zväzu Anton Szalay, ktorý vychádza z údajov Národného centra zdravotníckych informácií o priemerných platoch v zdravotníckych zariadeniach za prvý štvrťrok 2011.

Podľa tvrdení ministra by mala zdravotná sestra v nemocnici akciovke zarábať o 100 eur viac ako v ostatných zdravotníckych zariadeniach. V skutočnosti je však jej priemerný plat v akciovke 743 eur a v príspevkovej organizácii 839 eur. Sestra v transformovanej nemocnici tak aj s príplatkami zarobí o 96 eur menej. Mzda pôrodných asistentiek je nižšia dokonca až o 180 eur.

Najzadlženejšia nemocnica podpísala zmluvu bez verejnej súťaže
Univerzitná nemocnica Bratislava podpísala bez verejnej súťaže zmluvu na vypracovanie znaleckého posudku za 230-tisíc eur. Pripraviť by jej ho mal do polovice augusta Ústav súdneho inžinierstva v Žiline, ktorý ministerstvo zdravotníctva ešte koncom mája ako vhodnú znaleckú organizáciu odporučilo nemocniciam, ktoré sa majú premeniť na akciové spoločnosti. Následne 25 zdravotníckych zariadení s ústavom uzavrelo zmluvu bez verejnej súťaže na základe výnimky v zákone. Tú si teraz uplatnila aj bratislavská Univerzitná nemocnica, ktorá však mala pôvodne vzhľadom na veľkosť zákazky znalca vyberať cez verejné obstarávanie. Služby ústavu bude najzadlženejšia nemocnica hradiť z vlastných zdrojov.

Na to, že čísla rezortu sa nezhodujú s realitou, ako prvé upozornilo Lekárske odborové združenie. „Keď minister zverejnil, že lekári v nemocniciach akciovkách majú platy vyššie ako 2¤000 eur, mal som desiatky telefonátov od lekárov z týchto nemocníc, ktorí sa pýtali, kto ich má. Tie platy sú oveľa nižšie,“ tvrdí predseda lekárskeho združenia Marián Kollár.

Lekárske odborového združenie už dlhodobo varuje pred transformáciou nemocníc. Lekári dokonca pohrozili, že ak ju vláda nezastaví, viac ako 3-tisíc z nich podá hromadné výpovede. Ku kritike sa však pridalo aj viacero ďalších ekonómov a odborníkov.

„Minister stále presadzuje transformáciu nemocníc ako nejaký všeliek, my nezdieľame jeho názor,“ hovorí Szalay. Za pravdu mu dávajú aj lekári pracujúci v zdravotníckych zariadeniach, ktoré už premenou na akciovky prešli. „Sú to demagogické tvrdenia, že všetko doteraz bolo zlé, ale po transformácii to zrazu bude dobré a budú vyššie platy. Pracujem ako lekárka v zdravotníckom zariadení, ktoré je už transformované na akciovú spoločnosť, a tak vidím, že samotná transformácia rozhodne nie je žiaden zázrak ani všeliek, nefunguje to. Aj po transformácii bude dlh nemocníc narastať, jedine že by malo ministerstvo pripravenú nejakú verziu, ktorá bude fungovať,“ hovorí lekárka Zuzana Krajňáková.

Uhliarik si však za premenou nemocníc na akciovky stojí, rovnako ako za tvrdením o vyšších platoch v transformovaných zariadeniach. „Ministerstvo zdravotníctva pri informovaní o platoch lekárov vychádza z údajov Národného centra zdravotníckych informácií za celý rok 2010 a za prvý štvrťrok 2011. Rozdiel v platoch lekárov pracujúcich v akciových spoločnostiach a príspevkových organizáciách, ktoré patria pod ministerstvom zdravotníctva – priemerná mzda vrátane náhrad za neaktívnu časť pracovnej pohotovosti mimo pracoviska, brannej pohotovosti a bez paušálnych náhrad, za prvý štvrťrok 2011 je 352,23 eura. Za rok 2010 bol podľa odhadu rozdiel 397,92 eura,“ uviedla hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.

Na otázku Pravdy, ako si ministerstvo vysvetľuje rozdielne údaje o výškach platov, keď vychádzali z rovnakého zdroja ako odborári, Zollerová odpovedala, že dáta ministerstva sú bez prepočtov a úprav, kým údaje Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb sú prepočítané. „Oni vychádzajú z dát Národného centra zdravotníckych informácií, ale nám neznámou metodikou to prepočítali a upravili,“ dodala.

Odborári to popierajú. „Za svojimi číslami si stojíme. Máme na to podklady,“ povedal Szalay.

Uhliarik často ako praktický príklad vyšších platov v transformovaných zdravotníckych zariadeniach používal Nemocnicu Poprad a Národný ústav srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. Aj v tomto prípade však podľa lekárov zavádzal.

„Už som viackrát pánu ministrovi povedal, že to nie je dobrý argument, pretože tieto nemocnice majú podstatne vyššie príjmy od zdravotných poisťovní. Kardiovaskulárne ústavy majú nadštandardné zmluvy s poisťovňami, za výkony sa im platí podstatne viac ako v ostatných nemocniciach. Treba sa takisto pozrieť na Nemocnicu Poprad, akú kvalitu zdravotnej starostlivosti poskytuje a aké má zmluvy so zdravotnými poisťovňami,“ povedal prezident Slovenskej lekárskej komory Milan Dragula.

Priemerný plat v štátnych nemocniciach a v nemocniciach, ktoré sú akciové spoločnosti (údaje Slovenského odborového zväzu)
  tarifná mzda v štátnych nemocniciach tarifná mzda v akciových spoločnostiach priemerná mzda s príplatkami v štátnych nem. priemerná mzda s príplatkami v akciových spol.
lekár 879 892 1 623 1 705
stomatológ 886 738 1 356 1 003
zdravotná sestra 564 510 839 743
pôrodná asistentka 603 461 833 653
Priem. plat v štátnych nemocniciach a v nemocniciach, ktoré sú akciové spol. (údaje ministerstva zdravotníctva)
  priemerná mzda v št. nemocniciach priem. mzda v akciových spoloč. priem. mzda s príplatkami v štátnych nem. priem. mzda s príplatkami v a. s.
lekár 879,42 1 128,73 1 622,53 1 974,76
stomatológ 886,22 623,4 1 355,63 866,8
zdravotná sestra 564,29 601,25 838,70 914,89
pôrodná asistentka 602,93 485,3 833,04 748,47

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy