Keďže hnutie nedávno vykonalo audit po ôsmich rokoch, počet jeho členov sa okresal zo zhruba 35 000 na súčasnú úroveň. Podľa riaditeľa odboru verejnej mienky HZDS Stanislava Hábera vyškrtli zo zoznamu členov aj viacero mŕtvych duší.
Druhou stranou s najpočetnejšou členskou základňou ostáva najsilnejšia strana na Slovensku Smer. Eviduje 16 200 členov, za posledné tri roky je to nárast asi o 600 straníkov. Na treťom mieste sa drží KDH s 15 360 členmi, čo je ustálený počet už niekoľko rokov. Členskú základňu na úrovni zhruba 10 000 ľudí si udržiava aj napriek neúspešnému súboju o parlament aj SMK.
Najsilnejšia vládna strana SDKÚ si za posledné dva roky polepšila asi o tisíc členov. Aktuálne eviduje 7 117 straníkov.
Pred zvyškom parlamentných strán si v rebríčku počtu členov drží svoju pozíciu mimoparlamentná KSS. Komunistom je stále verných 5 250 straníkov. Za posledné dva roky však došlo k poklesu takmer o 4 000 ľudí. Podľa sekretariátu strany je to spôsobené aj tým, že členovia KSS sú prevažne starší občania, ktorí postupne vymierajú.
Až za komunistami nasleduje v počte členov koaličný Most-Híd. V evidencii vedie 4 472 straníkov. Za stranou Bélu Bugára je SNS, ktorá aj vďaka sobotňajšiemu náboru, ku ktorému došlo na zasadnutí predsedníctva v Ružomberku, posilnila členskú základňu na úroveň 2 500 členov. Pred dvoma rokmi ich národniari evidovali o tisíc menej.
Najkratší zoznam členov má politický nováčik SaS. Liberáli pod vedením Richarda Sulíka prijali do svojich radov zatiaľ len 278 ľudí. Sami to zdôvodňujú prísnymi kritériami a uprednostňovaním kvality pred kvantitou.
Práve SaS je stranou, ktorá ročne vyberie od člena priemerne najvyšší príspevok. Vlani takto strana získala 73 995 eur, čo je po rozpočítaní na jedného straníka 266 eur. Liberáli takto násobne prevyšujú výšku príspevkov od členov ostatných subjektov. Tie sa po rozpočítaní pohybujú od troch do 14 eur na jedného. Jediná strana, ktorá vlani nemala z členského žiaden príjem, bol Most-Híd.