Až 10-tisíc ľudí čaká na operáciu

15.08.2011 20:00, aktualizované: 16.08.2011 12:00
operácia, doktorka
Ilustračné foto Autor:

Na operáciu dnes čaká vyše desaťtisíc pacientov, nejeden z nich až deväť mesiacov. Skrátiť čakanie by mohol nový zákon, ktorý umožňuje zdravotným poisťovniam ponechať si zisk, ak na čakacích zoznamoch nemajú žiadneho pacienta. Zoznamy sa však týkajú iba šiestich okruhov ochorení a 19 konkrétnych výkonov z celkového množstva približne sedemtisíc.

Dôvodom dlhého čakania na operácie sú podľa zdravotných poisťovní obmedzené kapacity nemocníc. Tie, naopak, tvrdia, že dĺžku regulujú zdravotné poisťovne.

Viceprezident Asociácie nemocníc Slovenska Peter Ottinger síce priznáva, že za neúmerné čakanie sú zodpovední aj lekári, ale len preto, že poskytovatelia sa obávajú zadlžovania a objednávajú len taký počet pacientov, aký majú limit od zdravotnej poisťovne.

„Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni máme limit, tam si teda sami náročnejšie operácie regulujeme a niekedy pacienta neobjednáme. Ten, samozrejme, nie je nahnevaný na poisťovňu, ale na nás,“ hovorí Ottinger. Ako dodal, v prípade súkromných poisťovní mesačné limity síce neexistujú, náročnejšie operácie však musí odsúhlasiť revízny lekár poisťovne. „Na schválenie sa čaká približne tri mesiace.“

Čakacie listiny zdravotné poisťovne vytvárajú len na plánované zákroky. „Teda také, ktoré po rozhodnutí lekára znesú odklad. V prípade, že sa pacientov stav zhorší a potrebuje akútnu starostlivosť, sa nečaká a je hospitalizovaný bezodkladne,“ vysvetlila PR špecialistka poisťovne Dôvera Monika Laciková.

Najviac poistencov všetkých troch poisťovní na trhu čaká na operácie pohybového ústrojenstva, kardiovaskulárneho systému či očí. V prípade štátnej poisťovne je to dokopy takmer 7-tisíc pacientov. Priemerný čas čakania na plánované zákroky je podľa hovorkyne Všeobecnej zdravotne poisťovne Petry Balážovej tri až šesť mesiacov, v niektorých prípadoch si však pacienti počkajú aj dlhšie. „Najviac je čakateľov a zároveň aj najdlhšie sa čaká na výmenu bedrového kĺbu. V niektorých zdravotníckych zariadeniach môže byť čakacia doba na túto operáciu deväť mesiacov,“ povedala.

V prípade poistencov Dôvery sú podľa Lacikovej okrem totálnej endoprotézy bedrového kĺbu a kolena typické diagnózy, na ktoré sa najviac čaká, aj operácie očí, kŕčových žíl a ciev na končatinách.

Najmenšia Union zdravotná poisťovňa momentálne eviduje 85 pacientov, ktorí čakajú na operačný zákrok. „Najviac poistencov na čakacích listinách evidujeme pri diagnóze ateroskleróza končatinových artérií, iné formy hrudníkovej angíny, sivý zákal rohovky a aterosklerotické srdcovo-cievne choroby,“ povedala hovorkyňa poisťovne Judita Smatanová. Ako dodala, najdlhšie poistenci Unionu čakajú na implantáciu bedrového zhybu s priemernou čakacou lehotou 58 dní, na implantácie kolenného zhybu si počkajú priemerne až 74 dní. Operáciu chrbtice vykonajú približne za 47 dní. Najkratšie pacienti čakajú v prípade plánovaných operácií porúch a zlyhania srdca, priemerne 11 dní.

Ak pacient nie je spokojný s čakacou lehotou, zdravotná poisťovňa mu môže odporučiť iné zdravotnícke zariadenie s kratším časom čakania na rovnaký výkon. Väčšina ľudí však túto možnosť nevyužíva a na zákrok si radšej počká. Príkladom je aj mladá Revúčanka Ivana Lormannová. „Na operáciu ramena som čakala približne mesiac. Je to podľa mňa dosť dlho, dôvodom zrejme bolo to, že ma operovali v štátnej nemocnici, v súkromných sa totiž čaká kratšie,“ povedala.

Dlhé čakanie na plánované operácie trápia pacientov už roky. Aby sa situácia nezhoršovala a poisťovne čakacie zoznamy nerozširovali, parlament v júli prijal novelu, podľa ktorej si môžu zdravotné poisťovne ponechávať zisk, iba ak nijaký ich poistenec nečaká na operáciu pri šiestich stanovených skupinách ochorení. V súčasnosti by si podľa tejto podmienky ako jediná poisťovňa mohla nechať zisk súkromná Union. Tá totiž momentálne neeviduje na čakacích listinách s diagnózami uvedenými v novele zákona žiadnych poistencov. Zisk Unionu za prvý polrok roka 2011 predstavuje 3 milióny eur.

Dôvera a rovnako aj štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa by si zisk ponechať nemohli. Pri vyhláškou určených diagnózach totiž Dôvera eviduje celkovo 2 560 čakateľov, štátna Všeobecná zdravotná až 8 230.

Výkony, na ktoré musia zdravotné poisťovne tvoriť čakacie zoznamy

choroby obehovej sústavy

* operácia vrodeného defektu srdcovej priehradky a/alebo Fallotovej tetralógie

* operácia chorobne zúženého alebo nedostatočného aortálneho a/alebo mitrálneho ústia

* operácia chorobne zúženej alebo nepriechodnej aorty alebo v. pulmonalis

* operácia získaného zúženia alebo nedostatočnosti aortálnej alebo mitrálnej chlopne

* operácia aneuryzmy aorty

* operácia na koronárnych artériách

* akútna disekcia a trombóza koronárnych artérií

* koronarografia

* rekonštrukčný výkon na periférnych artériách

* implantácia implatabilného kardioverter-defibrilátora

choroby oka
* operácia sivého zákalu s implantáciou vnútroočnej šošovky

choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva

* voperovanie totálnej náhrady bedrového kĺbu

* voperovanie totálnej náhrady kolenného kĺbu

* operácia artrózy (vrátane implantácie endoprotézy) iných kĺbov

* operácie instabilít a deformít na chrbtici (vrátane použitia externých a interných fixátorov chrbtice a spondyloplastic­kých metód)

**rutinné rádiologické vyšetrenie

*** skríningová mamografia

vrodené chyby, deformácie a chromozómové anomálie
* korekčná operácia rázštepu podnebia s rázštepom pery

**zvýšená funkcia štítnej žľazy
**
* liečba rádiojódom

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku