Kontrolu v SND rieši aj prokuratúra

Kontrola, ktorú do Slovenského národného divadla poslalo ministerstvo kultúry, sa ešte ani neskončila a už padlo prvé trestné oznámenie. Nepodal ho však nikto z inšpektorov, ale anonym.

16.08.2011 12:00
SND, nová budova Foto:
O tom, či unikli výsledky kontroly, ktorú do Slovenského národného divadla poslalo ministerstvo kultúry, bude rozhodovať Generálna prokuratúra. Podanie podal anonym.
debata

Podľa neho sa mal neznámy páchateľ, pravdepodobne niekto z členov ministerskej kontroly, dopustiť korupcie, keď vedeniu divadla za úplatok poskytol predbežné výsledky inšpekcie, čím ho dopredu varoval. SND obvinenie odmieta.

Ako sa uvádza v trestnom oznámení, koncept správy o výsledku finančnej kontroly spolu s ďalšími dokumentmi mal už pred dvoma mesiacmi získať Juraj Martiny, ktorý v SND vedie sekciu obchodu a vzťahov s verejnosťou. „O skutočnosti, že materiály vlastní a pozná ich obsah, sám opakovane a s hrdosťou hovoril pred niekoľkými očitými svedkami,“ píše sa v trestnom oznámení. Martiny mal podľa neho s dokumentmi následne oboznámiť generálneho riaditeľa divadla Ondreja Šotha a právnika SND.

„Je podozrenie, že neznáma osoba, ktorá Martinymu tieto materiály poskytla, je členom kontrolnej skupiny ministerstva kultúry,“ naznačil autor v anonymnom podnete na Generálnu prokuratúru. Kópiu tohto trestného oznámenia zaslal aj premiérke, predsedovi Národnej rady, ministrovi kultúry či Úradu boja proti korupcii. Ako Pravde potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová, Úrad špeciálnej prokuratúry toto podanie zaevidoval len v pondelok, preto sa k tomu ešte nevedela vyjadriť.

Martiny všetky obvinenia odmieta. „Je to absolútna hlúposť. Žiadnu správu z kontroly som nevidel, nikto mi nič nedal. Okolo tej kontroly koluje veľa fám. Predpokladám, že toto je jedna z nich,“ povedal Pravde. Podľa neho by ani nemalo zmysel zisťovať výsledky ministerskej kontroly, pretože ju kontrolóri vedeniu SND nakoniec aj tak poskytnú na pripomienkovanie, aby mohli doplniť chýbajúce písomnosti.

„Ministerstvo kultúry víta podanie na Generálnu prokuratúru, pretože je väčšia pravdepodobnosť, že sa podarí vyšetriť únik materiálov z priebehu kontroly, ktoré boli údajne poskytnuté Jurajovi Martinymu,“ vyhlásila hovorkyňa rezortu Eva Chudinová s tým, že poslať kontrolu do SND bolo správne. Chaos a zmätok, ktorý okolo toho vznikol, podľa nej totiž dokazuje, že „kontrola je pichnutím do osieho hniezda“. Ministerstvo upozorňuje, že ju riadne dokončí. Jej výsledky by mali byť známe už vo veľmi krátkom čase. Rezort ich potom sprístupní verejnosti. „Nemôže však poskytovať stanoviská v priebehu kontroly,“ vysvetlila Chudinová.

Anonym v trestnom oznámení kritizuje aj prácu kontrolnej skupiny. Tvrdí, že jej piati členovia nevenovali dostatočnú pozornosť medializovaným kauzám SND, o ktorých pred vyše dvoma mesiacmi písala i Pravda – podozreniam z klientelizmu, z neefektívne a netransparentne vynaložených verejných prostriedkov, údajného porušovaniu zákonov či prenajatia luxusného apartmánového domu v Devíne pre zamestnancov divadla, kde je podozrenie, že SND platilo ubytovanie aj svojmu šéfovi Šothovi.

Z uniknutých materiálov kontroly, ktoré Pravda získala, však vyplýva, že Šothovo bývanie v Devíne inšpektori preverovali. V tejto veci dokonca požiadali o pomoc daňový úrad, lebo ako uviedli, majú „pochybnosti o vierohodnosti predložených dokladov kontrolnej skupine zo strany SND“. Daňový úrad Bratislava 1 sa však k tomu v pondelok nechcel vyjadriť. „Všetky tieto veci sú predmetom daňového tajomstva. Nemôžeme k tomu nič povedať,“ informovali Pravdu na sekretariáte úradu.

Finančnú kontrolu do SND poslal minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) ešte v polovici mája, keď sa objavili pochybnosti o novom vedení divadla. Podľa informácií Pravdy kontrolóri v divadle už odhalili niekoľko porušení zákona a pracovného poriadku.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy