Radičovej odpoveďou je iba mlčanie

Mlčanie, to je jediné, čím je schopná inak výrečná premiérka Iveta Radičová reagovať v kauze prenájmu budov pre daňové úrady v Košiciach. Týždeň po oznámení, že sa presťahujú do budovy okresného funkcionára SDKÚ Ondreja Ščurku, sa nevyjadrila k rozhodnutiu šéfa Daňového riaditeľstva ani k stanoviskám mimovládnych organizácií, ktoré prenájom označili za netransparentný.

25.08.2011 20:00, aktualizované: 26.08.2011 12:00
Radičová, Dzurinda Foto:
Premiérka Iveta Radičová sa zatiaľ ku kauze prenájmu budov pre daňové úrady v Košiciach nevyjadrila. Urobil tak jej stranícky šéf Mikuláš Dzurinda, podľa ktorého je všetko transparentné.
debata (90)

Hovorca Rado Baťo včera zopakoval slová premiérky z utorka, že „sa vyjadrí vtedy, keď to bude považovať za potrebné“. Ešte v apríli Radičová v kauze videla problém, čo vyústilo do konfliktu s ministrom financií Ivanom Miklošom.
Šéf zboru poradcov premiérky Marián Balázs na otázku, či by sa mala Radičová vyjadriť k prenájmu budovy a či myslí, že súťaž zvýhodňovala firmu funkcionára SDKÚ Ščurku, odpovedal len poukázaním na kauzy za vlády Roberta Fica.

Pripomenul, že bývalý premiér médiám nadával, ale dnes ich volá k spolupráci. „Autor dvoch brožúr s celkovým honorárom za milión korún, ktorý ako premiér výrokom o uprednostnení starostov a primátorov vládnej koalície posvätil klientelizmus, nemá morálne právo nariaďovať, kedy a k čomu sa má premiérka vyjadrovať,“ napísal okrem iného v stanovisku Pravde Balázs.

Vládni politici zodpovednosť za kauzu prenechávajú väčšinou na SDKÚ. Ale nájdu sa aj takí, ktorí si dovolia povedať, že premiérka by už mlčať nemala.

„Ak sa premiérka do tejto veci pustila, mala by dotiahnuť vec dokonca aj politicky,“ hovorí poslankyňa KDH Mária Sabolová. Chce sa preto na kauzu spýtať na rokovaní spoločného klubu koalície. Sabolová si tiež položila otázku, prečo Daňové riaditeľstvo neuvažuje nad rekonštrukciou vlastnej budovy, v ktorej sídlia daňové úrady, a prečo sa tlačí do prenajatých priestorov.

Veľmi jasný postoj zaujal šéf OKS Peter Zajac. „Je to na rozhodnutí premiérky, kedy sa k tomuto problému vyjadrí, ale sme presvedčení, že vecne v tom spore majú pravdu mimovládne organizácie.“ Líder Mostu – Híd Béla Bugár pripomenul, že svojho času sa na Koaličnej rade povedalo, že je to vec ministerstva financií a že problém prenájmu musí vyriešiť tak, aby ho vedelo zdôvodniť. „Odvtedy sa do toho nestaráme,“ dodal Bugár.

Šéf SaS Richard Sulík zase vyhlásil: „Je veľká škoda, že touto kauzou poskytujeme Robertovi Ficovi muníciu na útoky proti predsedníčke vlády.“

Aké možnosti má Radičová
* Zaujme podobné stanovisko ako jej stranícky šéf Mikuláš Dzurinda a vyhlási, že súťaž bola transparentná.

*** Zmieri sa s kompromisným** postojom, že zodpovednosť je na ministrovi financií Ivanovi Miklošovi a povie si, že pre prenájom jednej budovy nebude riskovať politickú stabilitu v krajine, keďže pred vládou sú dôležité výzvy.
* Môže požiadať ministra Mikloša, aby Daňové riaditeľstvo uskutočnilo novú súťaž, alebo navrhnúť odvolanie Mikloša, čo je nepravdepodobné. Riskovala by totiž konflikt v SDKÚ a svoje zotrvanie vo funkcii.
* Zostane ticho.

SDKÚ však ďalej trvá na tom, že prenájom budovy v Košiciach je v poriadku. Jednoznačne to obhajuje napríklad Radičovej stranícky Mikuláš Dzurinda. Ten hovorí o transparentnom príbehu a stanoviská mimovládnych organizácií nemožno podľa neho považovať za jediné kritérium. Beblavá z TIS tvrdí, že ak rezort financií nechcel načúvať odborným stanoviskám mimovládok, nevie, prečo ich potom oslovili. „Myslím si, že mimovládne organizácie svoj názor jasne vyjadrili a nie je v zhode s tým, čo si myslí Mikuláš Dzurinda.“

Líder opozičného Smeru Robert Fico označil obhajobu prenájmu za smiešnu a zarážajúcu, a toto vyjadrenie je podľa neho podstatou vzťahu Mikloš-Dzurinda. „Sú tandem a budú sa vždy navzájom chrániť.“ Fico hovorí, že sa snaží vžiť do pozície premiérky, lebo keby bol on predsedom vlády, tak by ministra Mikloša odvolal a došlo by aj k zrušeniu spornej zmluvy. „Predseda vlády musí mať taký rešpekt, že ak povie, že si to neželá, lebo to nie je dobré, tak to musia všetci rešpektovať, či je to Mikloš, alebo okresný predseda Ščurka,“ povedal Fico. Dodal, že v podobných kauzách on odvolával ministrov a cítil obrovský tlak médií voči sebe. Smer je pripravený na budúci týždeň rokovať na predsedníctve o návrhu odvolať Radičovú v parlamente, ak Mikloš nepadne.

Vládne inštitúcie síce oslovili aj mimovládne organizácie Alianciu Fair-play a Transparency International Slovensko, ich stanovisko napokon nerešpektovali. „Na tomto prípade sa ukazuje, že v SDKÚ je viacero hráčov, a nielen pani premiérka je tá, kto má vplyv na jednotlivých ministrov,“ komentuje situáciu Emília Sičáková-Beblavá z TIS s tým, že je to otázka Radičovej politickej moci v rámci SDKÚ.

Premiérka rezignovala na svoju ambíciu

Politológ Juraj Marušiak si myslí, že Mikuláš Dzurinda vyjadrením, že výber budovy pre daniarov v Košiciach bol transparentný príbeh, dal signál premiérke, aby v tejto kauze mlčala.

Prečo sa premiérka zrazu nevyjadruje ku kauze, pre ktorú sa pred pár mesiacmi vyhrážala odchodom?
Asi je pod silným tlakom zvnútra strany, aby sa k tomu nevyjadrovala. Aj s ohľadom na predchádzajúce gestá, keď sa bývalý šéf Daňového riaditeľstva stal poradcom ministra Mikloša, zrejme pochopila, kde je jej miesto a zriekla sa ďalšieho konfliktu v SDKÚ. Ona sama si tiež uvedomuje, že v prípade rozpadu vládnej väčšiny sa nemusí stať znova premiérkou.

V jej silách teda nie je niečo urobiť?
Bolo by v jej silách, ale stálo by ju to veľa námahy a riskovala by vnútorný rozkol v SDKÚ. Zrejme rezignovala na pôvodnú ambíciu vystupovať ako samostatnejší politický aktér.

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda povedal, že prenájom je príbehom transparentnosti. Čo toto vyjadrenie znamená pre premiérku?
Asi to bol signál pre ňu, aby mlčala.

Doteraz sa vyjadrovala že chce, aby nad jej vládou nezostal ani tieň netransparentnosti. Čo z toho vyvodí pre seba?
Nemôžem veštiť, čo urobí. Pravdepodobne sa bude tváriť, že všetko je v poriadku a problém vyrieši podobne, ako to SDKÚ robila v minulosti: zametením pod koberec.

© Autorské práva vyhradené

90 debata chyba