Radičová porazila sama seba

, , 07.09.2011 11:44, aktualizované: 08.09.2011 12:30
Iveta Radičová
Premiérka Iveta Radičová Autor:

Na hlavu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) sa valí jeden problém za druhým. V úplatkárskej kauze Osrblie siaha podozrenie až k riaditeľke jej kancelárie, ktorá mala obvinenému exporadcovi Radičovej Martinovi Novotnému dodať informácie o dotáciách na dostavbu biatlonového areálu.

Premiérka v stredu navyše úplne zmenila názor na prenájom košickej budovy pre daňový úrad, ktorý ešte pred pár mesiacmi pokladala za jasný príklad klientelizmu a zvažovala odchod z funkcie. Teraz v tom už problém nevidí. Plne sa v celej záležitosti stotožňuje s názormi svojho spolustraníka Ivana Mikloša. „Pre mňa je to uzavretá téma, a ak to bola niekoho kauza, tak to nebola kauza tejto vlády,“ vyhlásila po včerajšom rokovaní kabinetu.

Vysvetlila, že keby sa terajšia koalícia po nástupe nesnažila prehodnotiť a zrušiť nevýhodné zmluvy uzavreté svojimi predchodcami, platila by prvotná nevýhodná zmluva uzavretá za vlády Roberta Fica (Smer) a v médiách by sa o tom neobjavila ani zmienka. Podľa nej, ak aj v apríli hovorila o klientelizme, bolo to preto, že okresný tajomník SDKÚ Ondrej Ščurka sa vtedy k uzavretiu novej zmluvy dostal bez súťaže. No neskôr na jej podnet súťaž riadne prebehla a v polovici augusta z nej už Ščurkova firma Nitra Invest vyšla víťazne. „Celú situáciu okolo budovy Daňového úradu dnes považujem za absurdnú,“ mieni.

Aj podľa Mikloša by sa mal za kauzu zodpovedať predovšetkým Fico. „Považujem jeho postup vo veci, kde má maslo na hlave, za vrchol drzosti,“ vyhlásil Mikloš v súvislosti s výzvou Smeru odvolať pre ňu premiérku. Podľa Mikloša je dôležité, že v prípade Daňového riaditeľstva bol dodržaný zákon, postupovalo sa v súlade s verejným záujmom a nešlo o prípad straníckeho klientelizmu.

Hoci Radičová v uto­rok podala na Fica žalobu za jeho výrok, že korupcia nikdy nebola tak blízko premiérovi, ako pri nej, posledné informácie toto tvrdenie skôr podporujú. Podľa denníka Sme mala totiž v kauze Osrblie vystupovať aj šéfka premiérkinej kancelárie Katarína Vajdová. Práve ona Novotného údajne informovala o dotáciách pre Slovenský zväz biatlonu a prostredníctvom nej mal už vo februári zariadiť prijatie biatlonistov u Radičovej.

Premiérkin hovorca Rado Baťo v stredu akékoľvek podozrenia poprel. „Úrad vlády nemá žiadne informácie o tom, že je riaditeľka kancelárie zapletená do kauzy Osrblie. Riaditeľka kancelárie má v náplni práce manažovať všetky prijatia a všetky žiadosti o prijatia u premiérky,“ vyhlásil.

Hlavným podozrivým v tejto kauze je pre políciu zatiaľ Novotný, ktorý si mal spolu s bývalým veľvyslancom v Keni Igorom Líškom vypýtať od podnikateľa Petra Kňazíka úplatok v hodnote 10 percent z celkovej výšky dotácií. Na dostavbu športového areálu v Osrblí, kde sa mali už začiatkom budúceho roku konať majstrovstvá Európy v biatlone, mala dať vláda 1,6 milióna eur. Keď si Líška chcel od Kňazíka prevziať prvú „splátku“ 30-tisíc, zasiahla polícia. Z korupcie zatiaľ obvinila Novotného, Líšku, Kňazíka a ďalšieho podnikateľa Pavla Prečucha. Pravda sa v stredu so žiadosťou o vyjadrenie obrátila aj na Kňazíka, ktorého firma areál stavia. Mobil však okamžite zložil.

Obe kauzy pôsobia ako politická prehra premiérky a ešte viac skomplikovali jej postavenie. To podľa politológa Tomáša Koziaka beztak nikdy nebolo silné. „Možno sa tie veci diali s jej tichou podporou, neverím, že o tom nič nevedela. V rámci strany však musela robiť nejaké ústupky a teraz ju to dobieha,“ zhodnotil politológ.

Kauzy ako prípad Daňového úradu v Košiciach podľa neho však politici nemôžu zľahčovať. Spôsob, akým to včera urobila Radičová s ministrom financií Ivanom Miklošom, pokladá za neprijateľný. „Pani premiérka zabudla povedať, že všade na svete, kde sa takéto dohadzovanie obchodov straníckym funkcionárom či sympatizantom objaví, to vnímajú oveľa citlivejšie, ako keby šlo o podnikateľov mimo politických strán,“ zdôraznil Koziak.

Na vyhlásenie Radičovej, že aj stranícki funkcionári musia z niečoho žiť, pripomína, že im síce nemožno uprieť právo na podnikanie, ale verejnosť má zase právo, aby sa na také prípady prísnejšie dozeralo. „Také obchody zákonite vyvolávajú podozrenie. Nech sa pani premiérka nečuduje, že je o to veľký záujem,“ dodal politológ.

Upozornil aj na paradox, ako sa Radičová s Miklošom zachovali k mimovládnym organizáciám. „Je zaujímavé, že sa tak správa vláda, ktorá sa vždy opierala o pomoc mimovládok. Mnohí ľudia, ktorí sú v tejto vláde, pritom vyšli práve z tretieho sektora. Mimovládky tiež v mnohom prižmurujú oči nad kauzami tejto vlády. Určite boli kritickejšie k Ficovi a jeho vládnutiu. Ak sa napriek tomu kriticky postavili k tejto kauze, znamená to, že asi nie je všetko v poriadku,“ zhrnul Koziak.

Vyjadrenia Mikloša a Radičovej ku kauze daňového úradu nepríjemne prekvapili aj riaditeľku Aliancie Fair-play Zuzanu Wienk. „Bolo totiž zrejmé, že táto súťaž nebola férovou súťažou, a myslím, že nejaký politik by už mal uznať, že to nebolo celkom fér. My sme si aj v tomto prípade robili len svoju prácu a prípady, ktoré nás budú zaujímať, budeme skúmať aj v budúcnosti, keďže na to v zákone máme nejaké páky. To, akým spôsobom vládni predstavitelia odignorovali naše zistenia, však vyvoláva otázku, či ich ďalšie výzvy na preverenie transparentnosti, budú mať ešte zmysel, keďže naše zistenia v tomto prípade vôbec nezohľadnili,“ povedala Wienk.

„Na to, čo je správne a kde je v tomto prípade verejný záujem, máme odlišný názor ako pani premiérka. Hoci predchádzajúca vláda používala pri rozhodovaní horšie postupy, ani postup súčasných politických predstaviteľov nepokladáme za najlepší,“ doplnila Emília Sičáková-Beblavá z organizácie Transparency International Slovensko.

Aj keď sa Radičovej pozícia otriasa, koaliční partneri jej vyjadrujú podporu. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nie je primerané obviňovať ju z oboch spomenutých káuz. „S pánom Novotným sa rozlúčila, nerobila nič, aby vyšetrovanie marila. Pochybiť môže každý, rozhodujúce je, ako sa k tomu postaví. Bodaj by sa aj ostatní politici k tomu stavali tak ako premiérka,“ vyhlásil Sulík. SaS podľa neho plne stojí za Radičovou. „Dokonca by som povedal, že najviac zo všetkých politických strán.“

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár je presvedčený, že premiérka má podporu nielen jeho strany, ale celej vládnej koalície. „Tá podpora by teraz mala byť ešte silnejšia, lebo nás čakajú ťažké rozhodnutia ako napríklad o eurovale,“ poznamenal Bugár.

Obnovená jednota SDKÚ je Pyrrhovým víťazstvom

Politológ Ivan Horský už v utorok v rozhovore pre Pravdu predpovedal, že Iveta Radičová sa napokon podvolí tlaku zvnútra vlastnej strany a v spore s Ivanom Miklošom ustúpi. Obnovená jednota SDKÚ však podľa neho znamená pre najsilnejšie koaličné zoskupenie iba trpké víťazstvo.

Ako by ste zhodnotili ro­zuzlenie kauzy košického daňového riaditeľstva?

Radičová odrazu hovorila s Miklošom akoby jednými ústami, bezo zvyšku prevzala celú jeho doterajšiu argumentáciu. Radosť z vystúpenia, ktoré na tlačovej konferencii prezentoval prvý podpredseda SDKÚ a minister financií spoločne s podpredsedníčkou strany a premiérkou, môže teraz mať akurát stranícky predseda oboch a minister zahraničia Mikuláš Dzurinda. Jednota SDKÚ zostala zachovaná, všetci v nej opäť rozprávajú rovnakou rečou… Ide však o Pyrrhovo víťazstvo, stratu politickej tváre najsilnejšej koaličnej strany.

Prečo konkrétne?

Nestalo sa nič nové, čo by sme už na Slovensku dávno nepoznali. Kauza po mesiacoch vývoja nabrala vskutku „nečakané“ rozuzlenie. Po predlhej premiérkinej koketérii s klientelizmom vo vlastnej strane a na celej politickej scéne sa napokon celá vec uzavrela Radičovej totálnym ústupom.

Čo ju k nemu donútilo?

Ťažko povedať, či to bol jej stranícky šéf, či slabosť politických spojencov, ktorí ju v tomto zápase podporovali. Jednoducho pochopila, že proti vetrom vanúcim z jej vlastných politických kruhov ani z pozície premiérky nič nezmôže. S takýmto výsledkom sa však určite nedokáže stotožniť široká verejnosť ani aspoň niektorí koaliční partneri, ani tretí sektor, ktorý si Radičová do boja s klientelizmom a korupciou tak otvorene prizvala. Sotva jej už uveria, keď vytiahne do vojny s ďalšou klientelistickou kauzou.

Mala premiérka dôvod tak dlho s vyhlásením otáľať?

To čakanie a mlčanie, pokiaľ bol Mikloš na dovolenke, je pre mňa iba podružná, technická vec. Je to už nepodstatné, všetko sa vrátilo do správnych koľají. SDKÚ aj koalícia teraz akurát môžu mať drobné svrbenie, že niekedy v budúcnosti budú musieť pod koberec opäť zametať nejakú inú páchnucu záležitosť, ktorú proti nim „odhalí“ sama predsedníčka vlády. (sp)

Agentúrny článok sme nahradili článkom z denníka Pravda

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku