Koalícia pripúšťa predčasné voľby. Pre euroval

09.09.2011 11:00
koalícia, Radičová, Figeľ, Sulík
Po tom, čo SaS Richarda Sulíka oznámila začiatok kampane proti eurovalu, koaliční partneri hovoria o ohrození koalície. Autor:

Pre euroval sa môže rozpadnúť vláda. Po tom, čo vvo štvrtok SaS neohlásene spustila kampaň proti eurovalu, koaliční partneri začali pripúšťať predčasný koniec koalície.

Sulíkova SaS totiž bez toho, aby vopred informovala koaličných partnerov, oznámila, že štartuje kampaň proti eurovalu. Brožúrku nazvanú Euroval – cesta k socializmu vloží do vybraných týždenníkov. Richard Sulík sa tiež snaží zorganizovať konferenciu proti eurovalu, bez určenia dátumu už poslal pozývací list českému prezidentovi Václavovi Klausovi, známemu euroskeptikovi. Koaliční partneri zostali šokovaní.

Len pár hodín predtým sa totiž dohodli, že euroval, štátny rozpočet aj daňovo-odvodovú reformu dohodnú v pondelok na stretnutí svojich poslancov aj ministrov v Častej-Papierničke. Sulík však dohodu porušil.

„Myslím, že sme dorokovali. Nemôže teraz čakať, že ustúpime v reforme,“ povedal mimo mikrofónu člen KDH. Aj poslanci SDKÚ neoficiálne hovorili o konci rokovaní aj vlády. „Toto nie je kampaň proti eurovalu, to je kampaň za predčasné voľby,“ zhrnul Sulíkovu akciu Tomáš Galbavý z SDKÚ. Špičky strany situáciu komentovať odmietli. „Vyjadrím sa, keď príde správny čas,“ odkázal predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

Najtvrdší bol predseda KDH Ján Figeľ. Vyhlásil, že ak v parlamente neprejde euroval, vláda Ivety Radičovej končí. Sulíkovi to jasne povie na pondelkovom stretnutí. „SaS si musí jasne uvedomiť, čo všetko je v stávke,“ povedal.

Koalícia vzápätí zablokovala verejnú voľbu doterajšieho poslanca SaS Kamila Krnáča za šéfa Národného bezpečnostného úradu. Voľba sa pôvodne zdala očakávanou a bezproblémovou. „Predsa ho nebudeme voliť na pár týždňov,“ komentoval zdroj z KDH s tým, že trvácnosť koalície je neistá.

„Musíme si to vydiskutovať, pretože bola dohoda, že nebudeme robiť stranícku politiku z eurovalu,“ povedal predseda klubu Mostu László Solymos.

„Pripadá mi to veľmi neférové a veľmi neslušné až podrazácke od SaS. Dnes sme všetci zaskočení týmto pamfletom, ktorým sa SaS vyčleňuje nielen z koalície, ale aj z Európy. Napáda tu európske inštitúcie, európske štáty,“ povedal Anton Marcinčin z KDH.

Po ohlásení protieurovalovej kampane včera koaliční poslanci preložili všetky hlasovania v parlamente na utorok.

Analytik Ján Baránek hovorí, že SaS svojou brožúrou prehĺbila rozpory v koalícii a značne zúžila možnosť dohody. Je zjavné, že bez Smeru Slovensko euroval neschváli. „Znamenalo by to však vážne až fatálne problémy v koalícii. Osud koalície tak môže byť v rukách Roberta Fica, čo mu dáva obrovský priestor na politické obchody a strategické plánovanie,“ myslí si Baránek.

Sulík brožúrou neohrozuje len koalíciu, ale aj prioritu svojej strany – odvodovú reformu. Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý neskrýva, že si vie predstaviť jej odloženie. „Je to jedna z možností, hoci ja nemám problém za ňu hlasovať. Ale odloženie jednej reformy ešte nie je to najhoršie, čo sa môže stať,“ dodáva Beblavý.

Či táto vláda prežije krízu okolo eurovalu, sa ukáže už čoskoro. Minister financií Ivan Mikloš nevylučuje, že do parlamentu sa dostane ešte tento mesiac. Rýchle schválenie Slovensko sľúbilo na pondelkovej schôdzke zástupcov rezortov financií v Bruseli. „Dôležité je, že na úrovni premiérov sa dohodlo, že to bude čo najskôr. My sme sa zhodli, že budeme poslední alebo jedni z posledných. Nie je podstatné, či to bude v septembri, alebo začiatkom októbra.“

Včera schválila zmeny v prvom eurovale dolná komora francúzskeho parlamentu ako prvá v eurozóne. Ďalší kľúčový štát únie, Nemecko, bude hlasovať koncom mesiaca. Hoci kancelárka nemá dosť koaličných hlasov, podporu jej dá opozícia.

**

Figeľ: Po zablokovaní eurovalu vláda nemôže...
Figeľ: Po zablokovaní eurovalu vláda nemôže pokračovať Autor: Ľuboš Pilc

Figeľ: Po zablokovaní eurovalu vláda nemôže pokračovať**

Euroval môže položiť vládu. Nehovoria to oponenti, ale koaličný partner. Predseda KDH Ján Figeľ.

SaS oznámila kampaň proti eurovalu, brožúrou cez médiá. Ako to vnímate?
Považujem to za nekorektnosť a neférovosť voči koaličným partnerom. Pretože v stredu večer sme sa stretli a dlho do noci rokovali. Nepadlo tam ani slovo o nejakej brožúre alebo kampani, opakovane sme sa dohodli, že budeme hľadať spoločný postoj, riešenie, ktoré pomôže aj stabilite koalície. Toto je jednostrannosť, ktorá nepomáha a ide proti dohode, že v pondelok budeme hovoriť aj o eurovale, budúcnosti únie, aj o tom, kde bude Slovensko o päť-desať rokov.

Ako teraz vidíte budúcnosť vládnej koalície?
Postoj vlády k eurovalu je jasný, teraz je na parlamente a koaličnej väčšine, aby vláde v tomto vyjadrila podporu. Ak nie, taká vláda nemôže dlhodobo a zodpovedne konať vnútri štátu ani voči partnerom v zahraničí.

Znamená to, že zablokovanie eurovalu by znamenalo koniec koalície?
Áno, ja som to naznačil už na rokovaní s premiérkou na Úrade vlády. Dlhodobo sa nedá téma stability vlády a jej dôveryhodnosti oddeľovať od našich záväzkov. Toto nie je vzdialená zahraničná politika, ktorá sa nás netýka. To sú naše záležitosti. SaS si musí uvedomiť, čo všetko je v stávke. Musíme o tom s SaS hovoriť s plnou vážnosťou aj na stretnutí klubov v pondelok.

Takže sa im pokúsite vysvetliť, že táto vláda sa môže aj skončiť?
Áno. Pokúsime sa.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku