Koalícia je podľa Fica absolútne nefunkčná

13.09.2011 17:02
Robert Fico
Šéf Smeru Robert Fico Autor:

Vládna koalícia je absolútne nefunkčná. V Národnej rade (NR) SR nemá väčšinu ani na prijímanie zákonov, ani na ich odmietanie. Zodpovedný je za to predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) aj premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Tvrdí to najsilnejšia opozičná strana Smer.

„Vládna koalícia potvrdzuje každým dňom, že nedisponuje väčšinou v parlamente,“ vyhlásil šéf sociálnych demokratov Robert Fico s tým, že nefunkčnosť vládnej koalície potvrdilo aj pondelkové rokovanie v Častej-Papierničke, kde sa vládny štvorlístok nedohodol na podpore eurovalu.

Fico dodal, že na vrchole tejto nefunkčnosti stojí premiérka Radičová, ktorá nevie prijímať rozhodnutia, ani vyvodzovať zodpovednosť, čo sa odráža aj na fungovaní NR SR. „Pre neschopnosť premiérky nie je schopná fungovať,“ povedal Fico. Vládnej koalícii zároveň odkázal: „Keď to nevedia robiť, nech idú od toho preč a dajú priestor predčasným voľbám.“

Smer je presvedčený, že pre neschopnosť prijímať a odmietať návrhy zákonov koalícia rozhodla o presunutí všetkých poslaneckých návrhov z aktuálnej schôdze na októbrovú. Koalícia týmto krokom podľa sociálnych demokratov potvrdila, že spolu s parlamentom je len slúžka vlády SR. „Lebo chcú prijímať len vládne návrhy, žiadne iné. Je to hrubé ignorovanie návrhov poslancov. Čudujem sa aj poslancom vládnej koalície, že to akceptovali,“ povedal Fico.

Presunutie poslaneckých návrhov považuje za poľutovaniahodný krok. Expremiér sa nazdáva, že takéto konanie úplne degraduje predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka (SaS). „Stavia ho do svetla človeka, ktorý nerešpektuje nič,“ doplnil Fico.

Podľa predsedu klubu Smeru Pavla Pašku sa Sulík správa nekorektne a arogantne. „Nerešpektuje elementárne princípy demokracie. Taká miera ignorantstva a pohŕdania opozíciou tu nikdy v dejinách nebola,“ vyhlásil s tým, že Sulík sa správa arogantne nielen k opozícii, ale aj k svojim koaličným partnerom.

Fico zároveň avizoval, že napriek tomu, že koalícia nechce rokovať o návrhoch, ktoré sú jej možno aj nepríjemné, Smer-SD sa nevzdá. Má totiž dosť hlasov na iniciovanie mimoriadnych schôdzí, na ktorých sa bude usilovať diskutovať o presunutých návrhoch.

Situáciu na Slovensku označil expremiér za napätú a bude sa podľa neho ešte zhoršovať. Dokedy to vládna koalícia spolu vydrží, nevedel povedať. Je však presvedčený, že sa bude usilovať udržať si moc za každú cenu. Dodal, že mu je ale ľúto ľudí. „Platia za neschopnosť vlády,“ uzavrel.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku