Premiérka po nočnom rokovaní prežila hlasovanie o dôvere

Premiérka Iveta Radičová zostáva vo funkcii, opozičným poslancom sa nepodarilo vyjadriť jej nedôveru. Parlament rokoval celú noc, hlasovalo sa až o pol siedmej ráno. Za odvolanie bolo 69 opozičných poslancov, 78 hlasmi ju podporili všetci prítomní koaliční zákonodarcovia.

13.09.2011 18:26 , aktualizované: 14.09.2011 07:32
Radičová, Fico Foto:
Premiérka Iveta Radičová a šéf Smeru Robert Fico počas nočného rokovania o vyslovení nedôvere premiérke.
debata (195)

Na vyslovenie nedôvery predsedníčke vlády je potrebných najmenej 76 hlasov.

Samotnému hlasovaniu predchádzala 13-hodinová diskusia, počas ktorej sa koalícia s opozíciou obviňovali z minulých aj živých káuz. Radičová si z úst predsedu Smeru-SD Roberta Fica vypočula obvinenie, že vedela o korupčnom správaní svojho poradcu v kauze Osrblie, ministra financií Ivana Mikloša opozícia obviňovala z neprehľadnej privatizácie.

Fico: Radičová je neschopná

Podľa šéfa Smeru Roberta Fica je Radičová neschopná a nie je pripravená viesť dialóg s poslancami. Ako uviedol Fico dnes pred novinármi po skončení mimoriadnej schôdze parlamentu, najvýznamnejší záver rokovania je, že premiérka nič nevysvetlila, na nič neodpovedala, len samé slová a frázy a opäť potvrdila svoju neschopnosť. „Nezmohla sa na žiadnu diskusiu,“ dodal.

Koalícia hlasovaním posvätila podľa predsedu Smeru stranícky klientelizmus, ktorý je dnes v takom rozsahu ako nikdy nebol, najmä ak si zoberieme prípad budovy v Košiciach alebo korupciu v bezprostrednej blízkosti premiérky.

Fico tiež upozornil, že Smer nechcel nočné rokovanie. „Schválila ho vládna koalícia,“ uviedol.

Spomínali sa aj nahrávky predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu a človeka, ktorý hlasom podobným Ficovi vysvetľoval, koľko miliónov zohnal pre stranu vlastnou hlavou. Ficovi koalícia pripomínala aj mýtny nástenkový tender, kauzu emisie, dotácie pre sociálne podniky aj prideľovanie pozemkov vo Veľkom Slavkove. Opozícia s koalíciou sa tiež prekárali, kto nesie väčšiu zodpovednosť za zadlženosť Slovenska.

Schôdzu iniciovala opozícia, aby Radičovej vyjadrila nedôveru pre „očividnú neschopnosť pri riadení vlády a pri prijímaní dôležitých ekonomických, sociálnych a finančných rozhodnutí.“ Radičovej vláde Smer-SD vyčíta rast cien pre zvýšenie DPH na 20 percent, pokles reálnych miezd, prenášanie ťarchy krízy na ľudí s nízkymi a strednými príjmami a zadlžovanie krajiny. „Z dôvodu neodborných a neoverených opatrení na začiatku roka 2011 stúpa inflácia a spomaľuje sa hospodársky rast,“ zdôvodnili svoj návrh iniciátori vyslovenia nedôvery.

Premiérka čelila nielen výčitkám pre neschopnosť riadiť vládu a obvineniam z korupcie na úrade vlády, ale aj pre nedostatky v ministerských rezortoch. Maroš Kondrót zo Smeru-SD Radičovej vyčítal zmeny v druhom pilieri, exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) zasa nedostatok peňazí pre školstvo či proces výstavby diaľnic, najmä tunela Višňové. Ľubošovi Martinákovi zo Smeru-SD prekážalo, že do stanice Medzilaborce-Mesto už nechodí vlak. Odvolávanie miestami pripomínalo hodinu otázok. K výstavbe diaľnic sa vyjadroval minister dopravy a predseda Ján Figeľ, k projektu Planéta vedomostí minister školstva Eugen Jurzyca. Štyria poslanci zo strany OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mosta-Híd, sa dozvedeli, že zneužili volebný zákon a spáchali volebný podvod.

195 debata chyba