SaS nepodporí riešenie krízy, aké navrhujú predstavitelia eurozóny

, 18.09.2011 12:42, aktualizované: 17:40
Richard Sulík
Predseda SaS Richard Sulík Autor:

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Ján Figeľ pripustil, že hlasovanie o eurovale môže znamenať rozpad koalície.

„V žiadnom prípade sa nepodpíšeme pod také rozhodnutie, ktoré bude ohrozovať stabilitu slovenskej ekonomiky a na ktoré doplatia slovenskí daňovníci,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Reagoval tak na vyjadrenia predsedu KDH Jána Figeľa, že viacerí poslanci SaS sú naklonení dohode v otázke eurovalu.

Figeľove slová potvrdzuje aj vyjadrenie predsedu poslaneckého klubu KDH Pavla Hrušovského. V relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy povedal, že vážnosť situácie okolo eurovalu si už uvedomujú aj niektorí poslanci SaS. „Sú náznaky z radov poslancov, že menia svoje názory, uvedomujú si riziká a rozhodnú sa zodpovedne,“ uviedol.

Liberáli sa zároveň ohradili voči Figeľovmu tvrdeniu, že vo svojej brožúre proti podpore eurovalu nehovoria úplnú pravdu. „SaS v nej hovorí len A, ale nehovorí ho ani úplné, ani presné a nehovorí B. Čo je alternatívou na ich kritický postoj,“ povedal Figeľ v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. „Pán Figeľ síce tvrdí, že SaS nehovorí o eurovale úplnú pravdu, ale neuviedol žiadny argument, ktorým by toto svoje tvrdenie dokazoval,“ reagovala SaS.

Strana Richarda Sulíka sa pýta, čo z brožúry nie je pravda. „Že počas desiatich rokov bolo 97-krát porušené niektoré z maastrichtských kritérií a žiadna krajina nebola potrestaná? Že ECB porušila pravidlo zákazu nakupovania dlhopisov členských štátov eurozóny? Že ešte vlani nám tvrdili, že euroval bude len na tri roky a čerpať z neho budú môcť len krajiny, u ktorých je šanca, že budú splácať dlhy? Alebo že sa nám jedného dňa môže stať, že budeme musieť za iné krajiny zaplatiť ich dlhy?“
SaS nesúhlasí ani s Figeľovým vyjadrením, že Sloboda a Solidarita euroval kritizuje, no neponúka alternatívu. „Naša alternatíva, tak ako o tom hovoríme už celé mesiace, znie: Grécko musí skrachovať a eurozóna musí dôsledne dodržiavať pravidlá, ktoré si sama stanovila,“ reagovali sulíkovci, ktorí nesúhlasia s riešením, aby zodpovedne hospodáriace krajiny platili dlhy za tie, ktoré sa správajú nezodpovedne. Tvrdia, že každá krajina nesie zodpovednosť za svoje dlhy sama.

„Neznamená to, že štát, ktorý sa ocitne v problémoch, bude akýmkoľvek spôsobom marginalizovaný, medzinárodné spoločenstvo má nástroje, ktorými môže pomôcť a v posledných rokoch sme to videli na príklade Ruska alebo Argentíny. Vstup krajiny do tzv. Parížskeho klubu jej pomôže dohodnúť sa na podmienkach splácania dlhu bez toho, aby boli do celého procesu zaťahované iné štáty a ohrozovaná aj ich ekonomika,“ vysvetlili liberáli.

Figeľ: Euroval môže znamenať rozpad koalície

Figeľ pripustil, že hlasovanie o eurovale môže znamenať rozpad koalície. V relácii TV Markíza Na telo to zdôvodnil tým, že vláda svoj postoj k eurovalu vyjadrila a nemohla by neakceptovať hlasovanie parlamentu, kde by postoj vlády nebol schválený väčšinou poslancov. KDH však nad predčasnými voľbami neuvažuje. Upozornil, že euroval nie je o Grékoch, ale o eure. Je mu ľúto, že to SaS nechápe.

Podľa neho je euroval zásadná otázka pre dôveryhodnosť slovenskej vlády. "Ak to Sulík pochopí, bude hľadať argumenty na zmenu postoja, uviedol Figeľ s tým, že Slovensko by euroval nemalo zablokovať. Priestor na rokovania o tejto téme vidí najmä u prezidenta SR Ivana Gašparoviča. Euroval podľa neho je v záujme štátu a preto by mal byť chápaný konsenzuálne.

Predseda Smeru Robert Fico kritizoval vládne strany, že odmietli jeho ponuku na rokovanie o eurovale. Opýtal sa, že ak sa ukáže pri hlasovaní o eurovale, že táto koalícia nie je schopná prijať rozhodnutie, či ho bude schopná prijať v iných dôležitých otázkach. Upozornil, že neschválenie eurovalu môže znamenať pád ekonomík Nemecka a Francúzska, čo môže znamenať krach fabrík Volkswagenu a Peugeotu na Slovensku. To spôsobí výpadok príjmov štátu a podstatne zvýši nezamestnanosť na Slovensku.

Vláda podľa Maďariča ohrozuje Slovensko

Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ) ohrozuje Slovensko. „Nedokáže zabezpečiť jej vitálne záujmy. Jedným z nich je aj euroval,“ zdôvodnil Maďarič, podľa ktorého je súčasná koalícia aj pre svoju nesúrodosť a krehkosť hrozbou pre krajinu.

„Takáto vládna koalícia, kde aj váš poslanec hovorí, že premiérka stratila mandát, toto nie je dobré pre Slovensko,“ pripomenul Maďarič Figeľovi názor poslanca Petra Muránskeho (KDH), podľa ktorého je najvyšší čas, aby do funkcie predsedu vlády nastúpil namiesto Ivety Radičovej líder SDKÚ Mikuláš Dzurinda.

„Nebezpečné by bolo pokračovať vo vláde, ktorá tu bola pred nami,“ reagoval Figeľ. Súčasnú vládnu koalíciu považuje za pestrú, ale lepšiu, než bola tá minulá pod vedením Roberta Fica (Smer). Dodal, že oproti predchádzajúcej garnitúre je tá súčasná navyše aj zodpovednejšia. „Vaše vládnutie bola grécka cesta,“ odkázal Maďaričovi.

„Táto vláda prináša konsolidáciu aj na strane úspor, aj na strane rozvoja, nových pracovných príležitostí vzniklo za polrok tohto roku asi 26 000, vytvárame aj nové programy a projekty pre dlhodobo nezamestnaných alebo pre regionálne rozdiely…,“ obhajoval činnosť vládnej koalície. Pripustil isté problémy v koalícii, ktorých následkom bola napríklad odložená voľba šéfa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Má sa ním stať poslanec SaS Kamil Krnáč.

„Návrh na riaditeľa samozrejme súvisí s politikou. Ak nám niekto avizuje, že má zásadný rozpor (SaS v otázke eurovalu, pozn. TASR), a to môže znamenať celkovú nedôveryhodnosť vlády, tak ťažko nútiť poslancov, aby teraz zvolili niekoho na dlhé obdobie len preto, lebo je to v návrhu. Tak sa k tomu vrátime poctivo, korektne o pár týždňov na schôdzi od 11. októbra,“ vysvetlil Figeľ.

Chaos v koalícii podľa Maďariča dáva právo Smeru ako opozičnej strane kritizovať vládu aj koalíciu samotnú. A to aj preto, že nesúrodosť a neschopnosť Radičovej garnitúry dostáva Slovensko do zlej sociálnej a ekonomickej situácie. Figeľ je presvedčený, že koalícia Slovensku neubližuje.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku