Figeľovho brata obvinili z miliónového podvodu

23.09.2011 09:01
Figeľ, KDH
Predseda KDH Ján Figeľ Autor:

Brat šéfa KDH Anton Figeľ sa podľa vyšetrovateľov podieľal na podvode, pri ktorom prišli desiatky ľudí o celoživotné úspory.

Portálu Topky.sk to potvrdila prokuratúra. „Prokurátor Okresnej prokuratúry v Prešove dňa 20. júla podal obžalobu na obvinených Vladimíra Vaclaviaka a Ing. Antona Figeľa pre spolupáchateľstvo obzvlášť závažného zločinu podvodu,“ uviedol hovorca prešovskej prokuratúry Marián Spišák.

Figeľa aj jeho spoločníka stíhajú na slobode. Podľa vyšetrovacieho spisu vylákal Figeľ počas rokov 1998 až 2006 od 24 ľudí až 60 miliónov vtedajších korún (1,99 milióna eur). Väčšiu časť z nich, 1,36 milióna eur, mal politikov brat zaslať spoločníkovi na jeho český účet. Zvyšok si mal nechať.

Podľa vyšetrovateľov svoje obete presviedčal tým, že peniaze použije na odblokovanie účtu spoločnosti Aluweld, vedeného v cyperskej banke. Údajne im ukazoval falošné dokumenty a sľuboval vysoké úroky. Ľudia však už svoje peniaze nedostali. Ak Figeľovi dokážu vinu, môže sa dostať za mreže až na 12 rokov, píše portál.

„Verím, že súd ma očistí,“ vyhlásil Anton Figeľ ešte v októbri 2010. Obvinenia sú podľa neho nepravdivé, nikdy neoperoval s falošnými dokumentmi a cíti sa byť obeťou. Celá kauza je podľa neho útokom na jeho známeho súrodenca.

„O vine či nevine s konečnou platnosťou rozhoduje súd. Každý nesie v živote osobnú zodpovednosť za svoje konanie,“ reagoval minister Ján Figeľ.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku