Radičová ponúkla návrh na riešenie eurovalu, pre SaS je prijateľný

Vládna koalícia sa možno dohodne na eurovale. S vlastným kompromisom prišla premiérka Iveta Radičová. Podľa SaS návrh obsahuje podmienky, ktoré strana požaduje. Informovala o tom televízia Markíza.

, , 28.09.2011 15:31, aktualizované: 21:34
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (239)

Predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár po rokovaní s premiérkou za zatvorenými dverami potvrdil, že to vyzerá na dohodu. „Chceme riešenie, ktoré bude spĺňať dve podmienky, tou prvou je, že nebudeme blokovať ostatné krajiny, aby vytvorili euroval. Druhou podmienkou je, aby toto riešenie nevytiahlo zo slovenských daňovníkov jeden jediný cent,“ vyjadril sa Kollár. Radičovej návrh podľa neho tieto podmienky spĺňa.

O obsahu návrhu SaS nebude informovať, pokiaľ nebude rokovanie ukončené. „V tejto chvíli však ešte žiadna dohoda neexistuje,“ píše sa v stanovisku SaS, ktoré poskytla osobná tajomníčka predsedu SaS Tatiana Tóthová.

Obsah návrhu tak zatiaľ ostáva tajný. „Keď poviem, že som prišla s návrhom, tak bude okamžitá paľba otázok – s akým. Takže zostaneme dnes pri tom, že neprišla som dnes so žiadnym návrhom. Ale off record vám hovorím, že áno, prišla,“ vyhlásila po rokovaní vlády Radičová.

Radičová: Musíme hlasovať, do summitu EÚ chcem mať odpoveď

Program summitu lídrov Európskej únie k eurovalu v dňoch 17. až 18. októbra 2011 podľa Radičovej (SDKÚ) „predpokladá, že Slovensko bude mať jasnú odpoveď na otázku, či euroval áno alebo nie“.

„Preto bez ohľadu na to, ako by dopadlo hlasovanie v parlamente, nemôžem odchádzať na summit bez mandátu. Bez ohľadu na to, s akou odpoveďou prídem. Ale musím mať odpoveď. Inak ten summit nemá náplň rokovania. Ja nespôsobím zrušenie rokovania summitu, takže tým je daný termín veľmi pevný,“ uviedla po rokovaní vlády Radičová.

Podľa šéfa Ministerstva financií SR Ivana Mikloša (SDKÚ) „nie je žiaden dôvod, aby dodatok k eurovalu nemohol byť schválený hneď na začiatku riadne zvolanej schôdze NR SR, teda 11. októbra“.

„Môj návrh, ktorý som deklaroval na Euroskupine bol, že by SR mohla schvaľovať dodatok k eurovalu 11. októbra 2011, čím by sme naplnili záväzok, že budeme poslední z krajín eurozóny. Posledná krajina, ktorá bude hlasovať pred nami, pravdepodobne 6. októbra 2011, bude asi Holandsko,“ informoval Mikloš.

„Ako si procedúry prijímania rozhodnutia schválime, je na nás, to zároveň neznamená, že by sme mohli obsahovo meniť to, čo už bolo dohodnuté na úrovni premiérov a hláv štátov, a to, čo už k dnešnému dňu schválila viac ako polovica parlamentov členských krajín eurozóny,“ podčiarkol.

239 debata chyba