Zmeny vo vedení armády, Bulík končí na čele generálneho štábu

30.09.2011 09:55
Galko, Bulík
Spoločná tlačová konferencia ministra obrany Ľubomíra Galka (vpravo) a náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generála Ľubomíra Bulíka sa uskutočnila v priestoroch ministerstva obrany. Autor:

Ľubomír Bulík k 1. decembru skončí vo funkcii náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR. Zároveň k tomuto dátumu odchádza do civilu. Ako uviedol na tlačovej besede minister obrany Ľubomír Galko, Bulík odchádza po vzájomnej dohode. Meno jeho nástupcu neprezradil. O rozhodnutí informoval troch najvyšších ústavných činiteľov. Podľa neho zmeny robí po dôkladnom zvážení. "Nie je to rozhodnutie zo dňa na deň," povedal.

Kandidátov na post náčelníka generálneho štábu je podľa Galka viac. Generálny štáb však bude niekoľko mesiacov bez náčelníka. Jeho vedením bude jeden z kandidátov len poverený. Podľa Galka po niekoľkých mesiacoch posúdi, ako sa zmocní poverený kandidát reformy a v prípade spokojnosti bude vymenovaný za náčelníka.

Podľa Galka ozbrojené sily patrili pod vedením Bulíka medzi najdôveryhodnejšie inštitúcie v krajine. „Treba sa posunúť ďalej. Čakajú nás nové výzvy. Pracujeme na bielej knihe obrany, ktorá určí smer ozbrojených síl. Potrebujeme nový vietor,“ vyhlásil dnes Galko. Zdôraznil, že chce, aby zostali funkčné a bojaschopné ozbrojené sily. „Naším cieľom je zoštíhlenie dôstojníckych štruktúr. Chceme do roku 2014 znížiť počet generálov v OS. Chceme prerobiť tabuľkové miesta tak, že kde boli doteraz generáli, pôjdu plukovníci, atakďalej,“ uviedol Galko. Podľa neho nová éra potrebuje nových ľudí. „Nielen na poste náčelníka, ale na všetkých postoch,“ dodal.

Bulík pripomenul, že končí vo funkcii po siedmich rokoch. Upozornil, že ozbrojené sily potrebujú finančnú injekciu. Zdôraznil tiež, že proces reformy, neustáleho prehodnocovania štruktúry OS bol skoro každodenný. Je rád, že udržal stabilitu generálneho štábu. „Mali sme 520 plukovníkov, dnes po ôsmich rokoch 62,“ uviedol.

Galko k 1. októbru urobil aj ďalšie zmeny. Zriadil funkciu prvého zástupcu náčelníka GŠ. Bude ním generálmajor Miroslav Kocian, ktorý riadil doteraz štáb operácií. To znamená, že riadil všetky misie. Druhým zástupcom GŠ zostáva Jaroslav Vývlek. Do civilu dnes odchádza brigádny generál Milan Čelko a na čele štábu pre podporu operácií ho nahradí brigádny generál Juraj Krištofovič. Novým zástupcom veliteľa síl výcviku a podpory bude brigádny generál Josef Pokorný. Šéf štábu strategického plánovania bude brigádny generál Ľubomír Svoboda.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk