Vláda Ivety Radičovej sa potápa, na palube je aj euroval

Hlasovanie o rozšírení eurovalu na pôde Národnej rady SR sa spojí s hlasovaním o dôvere vláde. Po rokovaní s predsedami koaličných strán to oznámila premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). V praxi to znamená, že neprijatie záchranného mechanizmu povedie k pádu súčasného kabinetu. Spojenie hlasovaní už odobrila aj vláda.

, , 11.10.2011 09:45, aktualizované: 11:06
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová
debata (117)

Šéf strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík medzičasom po rokovaní strany povedol, že jeho poslanci sa na hlasovaní nezúčastnia ani v prípade, že bude spojené s vyslovením dôvery vláde. Sulík zároveň informoval, že nesúhlasí, aby bol euroval spojený s dôverou vláde, „Je to krok k návratu Roberta Fica.“ Tiež je to podľa Sulíka znemožnenie toho, aby euroval prešiel s podporou opozície.

„Nesúhlasíme s tým, aby vec, ktorá je v rozpore s Programovým vyhlásením vlády, premiérka spájala s hlasovaním o dôvere. Považujeme to za neprimeraný nátlak, ktorému nepodľahneme. Navyše spojením týchto dvoch hlasovaní je definitívne zmarená šanca schváliť euroval, keďže teraz zaň opozícia nemôže hlasovať už v žiadnom prípade. Pýtame sa, či ide naozaj o euroval. Odmietame zodpovednosť za prípadný návrat Roberta Fica. Robert Fico sa nemôže vrátiť bez pomoci niektorého z našich koaličných partnerov. Odmietame takýto nátlak a nebudeme sa na takomto postupe podieľať. Preto sa hlasovania nezúčastnime,“ informovali liberáli na svojej internetovej strán­ke.

Keďže na hlasovaní sa nezúčastnia poslanci SaS a ani štyria Obyčajní ľudia, hrozilo, že ak sa k nim pridá Smer, parlament bude neuznášaniaschopný. Hovorca Smeru Erik Tomáš však potvrdil, že ju zabezpečí práve jeho strana. „Zaprezentujeme sa, ale nezahlasujeme za euroval,“ povedal. Čo bude ďalej, oznámi predseda Smeru Robert Fico po hlasovaní.

V prípade, že SaS svojím hlasovaním kabinet povalí, ďalší postup bude podľa slov Radičovej na prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi. „Teraz sme v pravidelnom telefonickom kontakte. Budeme spolu hovoriť o chvíľu opäť,“ popísala komunikáciu s hlavou štátu, ktorá je na zahraničnej ceste v Tichomorí.

Radičová: Nemá zmysel hľadať vinníkov, sú známi

„Je mojim veľkým želaním, aby dnešné hlasovanie bolo úspešné. Ak úspešné nebude, bude nevyhnutné prikročiť k opakovanému hlasovaniu. Mojim záujmom je do poslednej chvíle sa rozprávať s poslancami, dnes pred nich predstúpim a budem sa uchádzať o ich dôveru,“ avizovala Radičová svoje vystúpenie v parlamente, ktorý popoludní bude o eurovale rozhodovať.

Na otázku, či je možné, aby koalícia fungovala ďalej, aj keď euroval prejde, premiérka odvetila, že sa nedá pokračovať tak, aby vláda riešila len vnútorné problémy koalície namiesto problémov SR. „O takéto pokračovanie nemôže mať nik zodpovedný záujem, preto dovoľte, aby som odpovedala stručne, že máme záväzok programového vyhlásenia vlády a pre mňa je prioritný,“ uistila.

Koalícia podľa Radičovej ponúkla SaS právo veta na jednotlivé pôžičky pre zadlžené krajiny aj možnosť slobodnej zelenej karty na schválenie trvalého eurovalu (ESM). Túto ponuku prezentovala liberálom na Koaličnej rade opäť ráno ráno. Tí ju však znovu odmietli. „Dopustiť izoláciu Slovenska je pre premiéra SR neprijateľné. Je mi ľúto, že koaličný partner neprijal ponuku na možný kompromis,“ zdôvodnila svoje rozhodnutie šéfka vládneho kabinetu.

Podľa premiérky dnes nemá zmysel hľadať vinníkov vzniknutej situácie, pretože „sú známi“. Podstatná je schopnosť dokázať dôveryhodnosť Slovenska. „Nemôžeme sa tváriť, že dnes dokážeme my tu v srdci Európy, sami ako ‚robinsoni‘, riešiť problémy, ktoré nás tu obklopujú,“ uviedla.

Bugár si nevie predstaviť vládnutie so Smerom

Predseda Mostu-Híd Béla Bugár považuje za zbytočné, aby koalícia po neúspešnom hlasovaní o eurovale ešte rokovala s SaS. „Na čom sa vieme dohodnúť?“ poznamenal pred začiatkom schôdze Národnej rady SR.

Bugár si nevie predstaviť vládnutie so Smerom. Ako povedal novinárom, nevylučuje ani predčasné voľby. „Ale tam ešte nie sme,“ povedal. Podľa neho treba počkať na hlasovanie. „Potom si sadneme a budeme rozmýšľať ako ďalej. Boli vyjadrenia, počkáme si. Nešpekulujem dopredu. Mám rôzne scenáre, ale počkáme a potom ideme ďalej a budeme rokovať. Musíme si sadnúť, čo s tým a za akých podmienok,“ povedal s tým, že rokovať by mali tri vládne strany, ktoré sú za schválenie eurovalu, teda okrem jeho strany SDKÚ a KDH. „V štvorici to považujem za zbytočné,“ dodal.

Spojenie hlasovania o eurovale a o dôvere vláde je rozhodnutím premiérky, aj keď podľa podpredsedu KDH a ministra vnútra Daniela Lipšica je to škoda. Situáciu v koalícii vníma ako „chybu prílišnej tvrdohlavosti viacerých.“ Ako uviedol, napočítať by vedel troch takých politikov spomedzi koaličných partnerov, ale nechcel konkretizovať, koho tým myslí. „Nikdy som verejne nekritizoval svojich kolegov vo vláde,“ podotkol. „Opýtajte sa ma, keď už nebudeme,“ dodal. Myslí si, že pravicoví voliči im to nezabudnú.

Podľa predsedu SNS Jána Slotu vláda určite končí. „Je to otázka krátkeho času,“ vyhlásil s tým, že predčasné voľby by boli optimálne riešenie.

Krôčik od dohody boli koaličné strany pri rokovaní o podpore eurovalu, napokon sa však nedohodli, pretože zvíťazil testosterón, tvrdí nezávislý poslanec a líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Bolo to o poslednom krôčiku voči sebe, aby urobili, ale oni ho neboli ochotní urobiť. Nikto. Bohužiaľ,“ povedal  novinárom v parlamente.

Matovič tvrdí, že posledný kompromis, teda schválenie prvého eurovalu, právo veta pri jednotlivých pôžičkách a voľné hlasovanie pre SaS pri druhom eurovale bola dobrá ponuka, za ktorú by Obyčajní ľudia zahlasovali. Koaličné strany však skôr uvažovali o tom, ako kompromis odkomunikujú svojim voličom alebo v Bruseli a zabudli na zdravý rozum. Strane SaS vyčíta, že ponuku neprijala, čo však schválenie eurovalu tak či tak nezastaví, pretože ho presadia zvyšné tri koaličné strany spoločne s opozičným Smerom. „Politické strany hovoria, že sú jediné, ktoré vedia zodpovedne viesť Slovensko a figu borovú. Zvíťazil testosterón a zdravý rozum zostal doma,“ podčiarkol.

Ďalšie fungovanie koalície si Matovič za daných okolností nedokáže predstaviť. „To by mi pripadalo ako sci-fi. Neviem si predstaviť, ako to bude fungovať, keď štyri koaličné strany sa nevedia dohodnúť na jednej veci. Ako malé deti,“ myslí si o budúcnosti vládneho štvorlístka.

Vhodným riešením by boli podľa poslanca predčasné voľby, znepokojuje ho však ich možný výsledok. „Treba si asi naliať čistého vína cez predčasné voľby, ale zase si myslím, (…) že Smer a SNS budú silnejší a zasa na nejakých osem, dvanásť rokov sme tu zabetónovali Fica a spol, takže neviem, či to je rozumné,“ uvažoval nahlas.

© Autorské práva vyhradené

117 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy