Rozpočet bude, reformy sa zastavia

13.10.2011 13:13
Letisko Milana Rastislava Štefánika
Ilustračné foto. Autor:

Bývalá koalícia napriek pádu vlády budúcoročný rozpočet podporí, pre začínajúcu predvolebnú kampaň sa však zastavujú plánované reformy. Ľudia sa tak môžu prestať pripravovať na odvodovo-daňovú reformu a následne odvodový bonus, rovnako sa nezmení príspevok do druhého piliera. Zároveň je však do budúcnosti ohrozené ďalšie ozdravovanie verejných financií.

Koalícia je tak napriek svojmu rozpadu odhodlaná neposlať krajinu v budúcom roku do rozpočtového provizória, keď by štát musel hospodáriť podľa tohtoročných pravidiel. „Myslím si, že rozpočet schválime. V tejto neistej dobe je veľká potreba fiškálnej konsolidácie a následného znižovania deficitu,“ konštatoval poslanec Ivan Švejna (Most). „Predpokladám, že nie je motivácia uvrhnúť krajinu do rozpočtového provizória,“ potvrdil aj Anton Marcinčin (KDH). V stredu rozpočet poslala do parlamentu vláda.

Rozpočet sa však bude musieť pomerne výrazne prerábať. Podľa informácií Pravdy totiž tri koaličné strany zablokujú všetky najdôležitejšie systémové reformy, ktoré sú už započítané aj v rozpočte. Sloboda a Solidarita, ktorá vláde nevyslovila v utorok večer dôveru, by však bola za reformy ochotná zahlasovať. „Sme pripravení zahlasovať za všetky reformné zákony, ak budú predložené do parlamentu. Rovnako aj za štátny rozpočet,“ potvrdil Jozef Kollár (SaS).

Odborníci varujú, že zastavenie reforiem bude mať na Slovensko negatívne dosahy. „Neprijatie odvodovej reformy, reformy súdnictva či zdravotníctva bude mať vysoké náklady zo strednodobého a dlhodobého hľadiska,“ povedal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS. Voči navrhovanej zmene daní a odvodov však, naopak, protestovali živnostníci, ktorí hovorili o tlaku na utlmenie podnikania. Danú reformu nepodporovala ani časť KDH a poslanci OKS.

V rámci zmien odvodov a daní minister financií Ivan Mikloš navrhoval zníženie odvodu do druhého piliera, čím by sa ušetrilo na budúci rok 50 miliónov eur ako rezerva pre obavy zo spomaľovania ekonomického rastu. Tá vypadne, nahradí ju ale 60 miliónov eur, ktoré mali, naopak, z rozpočtu pre nižší výber daní a odvodov po reforme vypadnúť.

Ani to však zrejme nezachráni budúcoročný deficit. Koalícia plánuje totiž rozpočet schváliť s 3,8-percentným deficitom a aj zníženým rastom. Podľa odhadov komerčných bánk by mala krajina v budúcom roku rásť okolo dvoch percent, čo by oproti súčasnému 3,4-percentnému odhadu prinieslo výpadok do 300 miliónov eur.

Keďže však politici neplánujú prijímať ďalšie opatrenia, zrejme dôjde v priebehu roka 2012 oproti rozpočtu k výpadku príjmov. Potreba nepopulárnych škrtov tak zostane novej vláde. Podľa zdroja blízkeho koalícii tak zrejme bude musieť nová vláda pre dodržanie zníženého deficitu a možnej recesie okrem ďalších škrtov aj zvyšovať dane.

Ak by totiž deficit neznižovala, investori by prestali Slovensku veriť. „Zvyšovanie deficitov by bolo zlým signálom s pravdepodobným rastom rizikových prirážok,“ doplnil Ďurana. Otázny je však už v súčasnosti rating Slovenska. Napríklad po nedávnom páde vlády v Slovinsku totiž Ľubľane ratingové agentúry hodnotenie znížili.

Ekonomické dôsledky pádu vlády Ivety Radičovej

Verejné financie
* Reforma daní a odvodov – zrejme nebude. V rámci nej sa mali zvýšiť príjmy zamestnancom a znížiť príjmy väčšine živnostníkov. Návrh reformy je na programe prebiehajúcej schôdze parlamentu.
* Štátny rozpočet na rok 2012 – návrh je pripravený, ale do parlamentu sa zatiaľ nedostal. Predpokladá sa, že rozpočet prejde s malými úpravami. Inak by platil rozpočet na tento rok a viaceré rezorty by si pohoršili. Analytici upozorňujú na riziko, či do budúcnosti bude vláda dostatočne šetriť, čo sa môže prejaviť na drahších úveroch pre štát.

Diaľnice
* Dokončenie diaľničného spojenia Bratislavy a Košíc sa môže oddialiť. Stavia sa na Spiši a súťaže sú rozbehnuté či sa plánujú na úsekoch za Žilinou a v Liptove. Mestá Martin a Prešov majú byť spojené diaľnicou do roku 2016. Pád vlády môže tendre oddialiť.

Privatizácia
* Pád pravicovej vlády a predčasné voľby v roku 2006 privatizáciu zastavili. Podobnú podmienku by ľavicový Smer mohol dať aj teraz. Pravica pripravovala predaj teplární, železničného Carga, Slovak Telekomu či hľadala investora pre bratislavské letisko.

Dane
* Opozičný Smer nesúhlasil s balíčkom, ktorým sa zvyšovala DPH, dane na palivá či energie. Smer tiež navrhuje progresívnu daň z príjmov, väčšie zdanenie bohatých a väčšiu bankovú daň. Zmeny v týchto oblastiach sú možné pri výmene vlády.

Druhý dôchodkový pilier
* Súčasná vláda zrušila pri zhodnocovaní peňazí sporiteľov garancie proti stratám a zaviedla povinné investovanie do akcií. Smer to kritizoval. Opätovná zmena pre sporiteľov je teda možná pri výmene vlády.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku