Jurzyca chce do volieb presadiť zverejňovanie 'lietajúcich' profesorov

23.10.2011 10:59
Eugen Jurzyca
Minister školstva Eugen Jurzyca Autor:

Ministra školstva Eugena Jurzycu (SDKÚ) predčasné voľby mrzia najmä kvôli tomu, že vláda nestihla schváliť novelu vysokoškolského zákona. Do marcových volieb by chcel presadiť aspoň tie zmeny, ktoré by mohla podporiť aj opozícia. Bojovať bude za zavedenie školného za cudzojazyčné odbory a zverejňovanie úväzkov vysokoškolských pedagógov.

„Veľa sme na novele pracovali a myslím, že sú tam dobré veci,“ povedal Jurzyca. Aj keď rezort novelu posunie do vlády, minister si nemyslí, že prejde. Uvažuje preto, že by spomínané opatrenia z novely vyčlenil a pokúsil sa ich presadiť.

Zverejňovanie zamestnancov vysokých škôl je podľa ministra dôležité, aby študent, ktorý sa hlási na školu vedel, či jej učitelia neučia náhodou ešte na ďalších štyroch školách. Uchádzači o konkrétnu univerzitu by tak mali možnosť posúdiť, či títo „lietajúci“ profesori venujú dostatok energie na tej škole, kde chcú študovať.

Ministerstvo by taktiež chcelo zaviesť aj spoplatnenie cudzojazyčných odborov, s podmienkou, aby každý odbor mal dvojičku v slovenčine. Toto by umožnilo napríklad vtiahnuť sem oveľa viac zahraničných študentov. Aj školám by to pomohlo z hľadiska financií a kvality, objasnil minister.

Podstatným krokom v novele malo byť podľa Jurzycu aj to, že na obsadenie funkcie docenta a profesora by nebol nutný akademický titul docent či profesor. Aj odborníci zo zahraničia alebo naši mladí, ktorí už majú úspechy vo výskume, už spĺňajú kritériá, ale ešte nestihli získať titul, budú môcť obsadiť funkčné miesto docenta alebo profesora, vysvetľoval minister na septembrovej tlačovke.

Vedenie rezortu chcelo do zákona vložiť aj opatrenie, podľa ktorého by bolo podvodné získanie titulu posudzované ako trestný čin. Novela vysokoškolského zákona mala znížiť aj administratívnu záťaž pri akreditácii. Ťažisko akreditácie by prešlo zo študijných programov, ktorých je 7000, na študijné odbory, ktorých je 300. Reformou mala prejsť aj samotná akreditačná komisia. Jej členovia na zhodnotenie kvality školy mohli navštíviť priamo vyučovanie alebo skúšku študenta.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku