Zvýšenie platov ani nepocítime, tvrdia učitelia

Hrozba, že učitelia začnú štrajkovať, naďalej trvá. Neodvrátilo ju ani prijatie novely zákona o pedagogických zamestnancoch, podľa ktorého sa im od nového roka zvýšia platy v priemere o 5,7 percenta. Učitelia si tak mesačne prilepšia o deväť až 60 eur, čo je menej, ako žiadajú odborári.

23.10.2011 21:41
Štúdium, jazyky, vzdelanie, učiteľ Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zvýšenie platov sa navyše netýka nepedagogických zamestnancov v školstve, ako sú školníci, kuchárky či ekonómky. Učitelia preto zostávajú v štrajkovej pohotovosti a o svojich požiadavkách chcú ešte rokovať.

„Môžeme byť čiastočne spokojní. Považujeme to za minimálne zlepšenie a minimálne splnenie našich požiadaviek, ktoré sme vzniesli na protestnom mítingu pred Úradom vlády,“ uviedol podpredseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Jozef Lužák. Ako dodal, o požiadavkách chcú ešte rokovať s vládou a premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ). „Máme potvrdený termín, no po týchto zmenách na politickej scéne nevieme, či sa uskutoční,“ zapochyboval Lužák.

Odborári mohli legitímny štrajk vyhlásiť už 6. októbra, keď získali súhlas vyše 60 percent školských zamestnancov. S ministrom školstva Eugenom Jurzycom (nominant SDKÚ) sa však dohodli, že sa najprv stretnú s premiérkou. „Nevylučujem, že ak rokovania nebudú úspešné, pôjdeme do štrajku,“ varoval Lužák. Odborári žiadajú zvýšenie učiteľských platov na 1,2– až 1,6-násobok priemerného platu, no aj väčšie investície do školstva a lepšie ohodnotenie nepedagogických zamestnancov.

„To zvýšenie je smiešne. Tých pár percent človek ani nepocíti, stále je to málo,“ povedala Pravde Lenka Barbuščáková, učiteľka zo Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi. Keďže patrí do 11. tarifnej triedy, plat jej vzrastie zhruba o sedem percent, teda o vyše 40 eur.

Spokojná nie je ani učiteľka Lenka Valentová z levočského Gymnázia J. Francisciho-Rimavského. „Dostávam teraz nižší plat ako pred rokom, lebo mám v triede menej žiakov. Naše platy sú navyše nižšie ako na základných školách, kde majú učitelia vyššie osobné ohodnotenie. Základné školy totiž patria pod mesto, kým my pod VÚC. Nemáme peniaze už ani na papier do kopírky,“ posťažovala sa.

Jurzyca priestor na väčšie zvyšovanie platov nevidí. Ako už v minulosti upozornil, štát na to nemá peniaze, ak sa nechce vydať „gréckou cestou“. Odborári by podľa neho mali ešte rokovať. „Nie je dobré, ak by sa na námestí rozhodovalo, koľko majú zarábať učitelia, lekári, sestričky, vojaci, policajti a vôbec štátni zamestnanci,“ vyhlásil.

Novela zákona, ktorú schválil parlament, okrem zvýšenia tarifných platov zavádza aj šesťpercentný príplatok pre začínajúceho učiteľa, čo by sa malo dotknúť takmer tritisíc pedagógov. Viac peňazí na výplate uvidia i učitelia základných škôl so začlenenými žiakmi zo sociálne znevýhodneného prostredia alebo so zdravotným postihnutím. Zákon upravuje aj kreditový systém, ohodnotenie pedagógov na súkromných školách či stanovenie počtu žiakov v triedach.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba