Radičová sa do prezidentských volieb nechystá

04.11.2011 07:38
Iveta Radičová
Premiérka Iveta Radičová Autor:

Premiérka Iveta Radičová sa nechystá kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2014. Naznačila to v relácii Slovenskej televízie Večer pod lampou.

„Ja už som sa raz na prezidentskú kampaň nahovoriť dala, nevyšlo mi to. Myslím si, že v prezidentskej kampani sa má človek pokúsiť raz a keď mu občania povedia nie, tak to treba rešpektovať. Mne občania už raz povedali nie,“ vysvetlila.

Zároveň odmietla, že by za jej odchodom z politiky, ktorý nedávno ohlásila, bol kalkul súvisiaci práve s prezidentskou kandidatúrou. Radičová sa chystá z politiky odísť po predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 10. marca 2012. V nich už kandidovať nebude a po hlasovaní opustí aj svoju materskú stranu SDKÚ-DS.

Otázkou, či patrí do politiky, sa podľa vlastných slov zaoberala už pri prvom pokuse o jej odvolanie v parlamente. „Čosi sa vo mne v tú noc zlomilo. Keď som sedela v pléne a počula opozičníkov, čakala som, že sa otvoria dvere, vojde Stano (Radič, pozn. TASR), podá mi ruku a povie: ‚Poď preč, nepatríš sem‘,“ povedala v relácii Radičová.

Premiérka súhlasí, že do politiky patrí súboj, no odmieta v nej útok na osobnú integritu. „A ja som si uvedomila, že oni mi siahajú na česť. A to je ten zlom, kedy som si začala uvedomovať, že toto je už za hranicou, ktorú už ako osoba dokážem uniesť,“ poznamenala.

Ďalší zlom nastal u Radičovej pri hlasovaní o eurovale, ktoré bolo spojené s dôverou vláde. Radičovej kabinet nezískal dôveru parlamentu. Chýbali mu hlasy poslancov SaS, trojice poslancov z OKS a hnutia Obyčajní ľudia. „Keď mi došlo, že sa mi to nepodarilo, tiež sa to vo mne zlomilo,“ podotkla.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku