Šéf OSN vymenoval Jána Kubiša za osobitného vyslanca pre Afganistan

24.11.2011 09:07
Ján Kubiš
Ján Kubiš Autor:

Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vymenoval v stredu slovenského diplomata Jána Kubiša za svojho budúceho osobitného vyslanca pre Afganistan. Na tomto náročnom poste tak dochádza k tretej zmene za štyri roky. Kubiš nahradí Staffana de Misturu zo Švédska, ktorého funkčné obdobie vyprší 31. decembra.

Ján Kubiš (59), ktorý rozpráva piatimi jazykmi a vyštudoval na Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov, je bývalým ministrom zahraničných vecí Slovenskej republiky. Zároveň má za sebou dlhú kariéru ako predstaviteľ medzinárodných organizácií. V rokoch 1999–2005 bol napríklad generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Naposledy Kubiš zastával funkciu šéfa Európskej hospodárskej komisie OSN (UNECE) vo švajčiarskej Ženeve.

OSN (Organizácia Spojených národov) nemá žiadne mierové sily v Afganistane, kde vojaci USA a NATO bojujú proti povstalcom z fundamentalis­tického hnutia Taliban. Misia OSN, známa ako UNAMA, poskytuje politickú podporu a humanitárnu pomoc, pričom vypracováva ostro sledované správy o počtoch civilných obetí afganského konfliktu.

V oznámení OSN o vymenovaní Jána Kubiša sa označuje afganský post ako „jedno z najnáročnejších pracovných miest“. V apríli zahynulo sedem zamestnancov OSN pri útoku na komplex tejto organizácie v severoafganskom meste Mazáre Šaríf.

Funkcia je takisto politicky kontroverzná. Predchodca De Misturu, Kai Eide z Nórska, sa dostal so svojím americkým zástupcom Petrom Galbraithom do sporu o riešení volebných podvodov v Afganistane. Spor sa skončil prepustením Galbraitha.

Eideho predchodcu Toma Königsa z Nemecka kritizovali niektorí západní diplomati pri OSN ako neschopného. De Misturovi sa podarilo vyhnúť sporom a kritike od svojho nástupu do úradu vlani v marci.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk