Neviditeľný prach zabíja na Slovensku ročne skoro 6 000 ľudí

Skoro 6 000 osôb zomiera ročne na Slovensku kvôli znečisteniu ovzdušia prachovými časticami, ktoré vznikajú predovšetkým spaľovaním dieselových motorov a kúrením tuhými palivami.

03.12.2011 13:13
plyn, emisie, vzduch, znečistenie ovzdušia Foto:
Ilustračné foto
debata (7)

Ministerstvo životného prostredia pripravilo Stratégiu redukcie týchto častíc s komplexnými a systematickými opatreniami. Stratégia je do 5. 12. v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Prachové častice spôsobujú vážne zdravotné problémy. Pri krátkodobom pôsobení sa zvyšujú ochorenia pľúc a majú nepriaznivý účinok na srdcovo-cievny systém, zvyšujú spotrebu liekov a zvyšujú predčasnú úmrtnosť. Pri dlhodobom účinku skracujú život, spôsobujú infarkt a chronické ochorenia dýchacích orgánov. Drobné častice sú viac ako miliónkrát menšie ako centimeter. Správajú sa ako plyn. Prenikajú cez okná a dvere do bytov, autobusov a odtiaľ do pľúc a krvi, dokonca sa našli už aj v mozgu.

Pre redukciu prachových častíc sa na úrovni samospráv najviac osvedčilo zavedenie nízkoemisných zón, ktorých je napríklad v Nemecku 50. Zavedením nízkoemisnej zóny v centre Berlína o rozlohe 88 km2 sa podarilo za 3 roky znížiť o 50 percent emisie, o 7 percent prachové častice a o 20 percent oxid uhoľnatý.

Najhoršími pre životné prostredie sú staré typy aut, ktoré nemajú žiadny filter. V niektorých krajinách sa riadia heslom Znečisťuješ, zaplatíš! V Nemecku majitelia neštandardných aut platia pokutu 40 eur, v Dánsku 4 000 eur. „Štvrtina aut, ktoré nespĺňajú normu, má na svedomí väčšinu emisií. "Prvý rok sme vyzbierali 40 000 pokút. Majitelia niektorých vozidiel, ktoré splňovali aspoň základné parametre, si mohli dať svoje auto vylepšiť, aby bolo šetrnejšie k životnému prostrediu. Na úpravu sa použili peniaze získané z pokút,“ uviedol Arnie Fellermann z nemeckého Združenia pre ochranu životného prostredia a prírody.

Prachové častice sú aj jednou z príčin globálneho otepľovania, pretože ovplyvňujú klímu. Sú príčinou smrti viac ako 400 000 Európanov. Škody spôsobené znečisťovaním ovzdušia na Slovensku vyčíslila Európska environmentálna agentúra v priemere na 2 miliardy eur ročne. Zbaviť sa ich nie je vôbec ťažké. Opatrenia nie sú finančne náročné, dokonca vedú k úspore. Napríklad 1 kilometer cyklotrasy je 5–krát lacnejší ako cesta pre autá. Parkovacie miesto pre bicykel je 55–krát lacnejší ako automobilové parkovacie miesto.

Dôkazom efektívnosti opatrení je Berlín. V Európskej únii sa v roku 2010 porovnávalo 17 miest, Berlín vyhodnotili za najčistejšie mesto. Podľa Fellermanna opatrenia zachránia v Berlíne ročne život 500 ľuďom. „Berlín je čisté a atraktívne mesto. Preto sa z roka na rok zvyšuje počet turistov, ani ja by som nešiel na dovolenku do špinavého mesta,“ povedal Axel Friedrich, medzinárodný expert v doprave a životnom prostredí.

7 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy