Lekári prestali očkovať pacientov

15.12.2011 10:38
očkovanie, dieťa, vakcína, injekcia, choroba,...
Ilustračné foto Autor:

Lekári na Slovensku prestali očkovať pacientov. Nový zákon o liekoch totiž zmenil spôsob úhrady vakcín, ktoré už poisťovne nemajú uhrádzať lekárňam, ale priamo lekárom.

Predstavitelia odborných spoločností však upozorňujú, že zákon neumožňuje lekárom vakcíny nakupovať od žiadneho člena liekového reťazca – teda od výrobcu, držiteľa registrácie, distribútora, ani od lekárne. Ministerstvo zdravotníctva podľa svojho predchádzajúceho vyjadrenia odporúča lekárom, aby o nákup vakcín požiadali zdravotnú poisťovňu, ktorá im očkovacie látky objedná aj uhradí.

Ako však uvádza spoločné vyhlásenie Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast, jednotlivých spoločností Slovenskej lekárskej spoločnosti a sekcií pediatrickej a všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej lekárskej komory, poisťovne budú musieť podľa zákona vypísať verejné obstarávanie.

Ďalším problémom je, že lekári nie sú oprávnení vyberať od pacientov doplatky za lieky, to smie iba lekáreň. Nie všetky vakcíny však plne hradí poisťovňa. Napriek tomu lekári vo svojom vyhlásení uvádzajú, že sú pripravení obnoviť očkovanie hneď, ako poisťovne zabezpečia vakcíny.

Zámerom zmeny zákona bolo podľa ministerstva zvýšiť bezpečnosť pacientov a udržať účinnosť očkovacích látok. Podľa neho sa totiž stávalo, že sa vakcíny dostávali do rúk lekárov neskoro a v niektorých prípadoch aj poškodené nesprávnym skladovaním či manipuláciou. Ani tento úmysel však podľa lekárov nevyšiel. Naopak, situáciu im skomplikoval. „Prijaté legislatívne zmeny znemožňujú aj vykonávanie odporúčaných očkovaní, vrátane očkovania v ohniskách, čo môže mať za následok šírenie nebezpečných nákaz medzi obyvateľstvom,“ varujú lekárske spoločnosti.

Zmenu úhrady vakcín kritizujú odborné spoločnosti už dlhší čas. Upozorňujú, že návrhy zmien ministerstvo vopred nekonzultovalo s odbornou verejnosťou. Majú tiež problémy, kde skladovať nakúpené vakcíny.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku