Uhliarik chce na poslednú chvíľu míňať milióny

29.12.2011 20:00, aktualizované: 30.12.2011 12:06
Ivan Uhliarik
Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik Autor:

V čase, keď je situácia v zdravotníctve čoraz ťaživejšie a chýbajú peniaze na základnú starostlivosť, vypísalo ministerstvo zdravotníctva pod vedením Ivana Uhliarika (KDH) dva tendre, ktoré vzbudzujú pochybnosti.

V jednom ide o 15 miliónov, v druhom o stotisíc eur. Rezort s nimi navyše prišiel v čase, keď odvolaná vláda už iba dosluhuje a podobné úlohy by mala prenechať nástupcom.

„Takéto aktivity si ministerstvo zdravotníctva mohlo odpustiť. Robiť to krátko pred voľbami nepovažujem za správne. Míňať na to čas, energiu a peniaze je vzhľadom na súčasnú situáciu zbytočné. Akoby v rezorte neboli iné veci, ktoré treba riešiť,“ zhodnotil analytik Prognostického ústavu SAV Pavol Kárász.

Sporný je najmä tender na poradcu, ktorý by mal ministerstvu pomôcť pri zavedení systému centrálneho obstarávania. Rezort má však aj vlastných expertov, jeho hovorkyňa Katarína Zollerová na otázku, prečo teda potrebuje externých, odpovedala, že ministerstvo nemá „dostatočné vlastné kapacity“. Podľa bývalého šéfa rezortu Richarda Rašiho (Smer) je to nezmysel. „Pokojne mohli zamestnať človeka, ktorý je odborne spôsobilý na takúto činnosť a vytvoriť mu miesto vo svojej organizačnej štruktúre. Pracoval by priamo na ministerstve, ktoré by ho mohlo kontrolovať,“ vysvetlil Raši, podľa ktorého sú okolnosti podozrivé.

Ministerstvo očakáva, že ak bude systém dobre nastavený, ušetrí veľa peňazí. „Oblasť centrálneho obstarávania má obrovský potenciál úspor presahujúci sto miliónov eur, najmä na úrovni veľkých univerzitných a fakultných nemocníc,“ zdôvodnila hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová. Poradca by mal vytvoriť technické aj personálne zázemie pre fungovanie centrálnej obstarávacej jednotky.

Jeho odmena má závisieť od toho, koľko sa mu podarí ušetriť na nákupoch. To znamená, že dostane istý – zatiaľ neurčený – podiel z usporených peňazí. Maximálnu výšku odmeny rezort ohraničil sumou 15 miliónov eur na obdobie štyroch rokov. „Centrálne obstarávanie sa spustí od apríla 2012, pričom úspory by v tom roku mali dosiahnuť cca 30 miliónov eur a v roku 2013 ďalších 30 miliónov. Celkom sa dá očakávať, že v horizonte štyroch rokov sa dá ušetriť v rezorte na nákupoch tovarov a služieb asi 120 miliónov eur,“ vyčíslila hovorkyňa.

„Keď niekto tesne pred predčasnými voľbami vyhlasuje verejné obstarávanie, kde ide o 15 miliónov eur, a to v čase, keď táto vláda už ani nemá mandát, tak nejde o nič iné ako o pochybný biznis. Nie sú predsa v časovej tiesni, keď za rok a pol taký tender nevypísali. Je to len snaha prihrať niekomu lukratívnu zákazku,“ zhodnotil Raši.

Nepozdáva sa mu ani druhý tender, ktorý sa vo vestníku objavil na Štedrý deň. Rezort vyhlásil užšiu súťaž na hodnotiteľa dosahov Operačného programu Zdravotníctvo. Za splnenie úlohy by mal dostať odmenu 100-tisíc eur. Zollerová tender obhajuje tým, že hodnotenie vychádza z dlhodobého plánu na roky 2007 až 2013, ktorý bol vypracovaný ešte v roku 2008 a o rok neskôr ho schválil monitorovací výbor. Odporúčanie, aby dosahy programu podložili odborným zhodnotením alebo analýzou, podľa Zollerovej vyplynulo aj z auditu ministerstva financií. Náklady na tender uhradia z prostriedkov programu.

„Politické smerovanie rezortu nemá vplyv na vopred plánované procesy hodnotenia programu,“ uviedla hovorkyňa rezortu. Odhaduje sa, že hodnotenie potrvá osem mesiacov, takže jeho výsledky budú k dispozícii najskôr v novembri budúceho roka. „Predpokladáme, že víťazná ponuka sa vyberie až po termíne konania parlamentných volieb a až následne bude podpísaná zmluva s víťazným uchádzačom,“ priblížila Zollerová. Budúca vláda podľa nej pravdepodobne vyhodnotí aj prvý tender.

Ak sa však vyhodnotením týchto obstarávaní bude zrejme zaoberať až budúca vláda, nemalo podľa Kárásza zmysel ich vypisovať. „Mohli s tým počkať. Keď sa to má týkať vlády, ktorá vzíde z predčasných volieb, mohli si tú námahu ušetriť,“ podotkol. Ani Raši nerozumie, prečo sa rezort tak ponáhľal. „Ak Európska únia, ktorá je poskytovateľom eurofondov, neurčila nejaký deadline, nemajú dôvod sa náhliť. Môj názor je, že chcú tie zákazky niekomu dohodiť. V súčasnej situácii každý tender vyvoláva zbytočné otázniky,“ uzavrel bývalý minister zdravotníctva.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku