Firmy nahlasujú ďalšie hromadné prepúšťania

04.01.2012 14:00
úrad práce, nezamestnanosť, nezametnaní
V minulom roku nahlásili zamestnávatelia vyše 7,5 tisíca zamestnancov ohrozených hromadným prepúšťaním. Autor:

Hromadné prepúšťanie ohlasujú úradom práce stále ďalšie firmy, najmä z východu republiky. Podľa údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, nahlásili zamestnávatelia v minulom roku vyše 7,5 tisíca zamestnancov ohrozených hromadným prepúšťaním. Čísla však zatiaľ nie sú kompletné a analytici očakávajú, že prepúšťanie bude v tomto roku pokračovať.

„Najväčší pokles zamestnanosti môže postihnúť hutníctvo, stavebníctvo, výrobu spotrebnej elektroniky či oblasť služieb,“ predpovedá analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. Podľa neho však už nedôjde k takému masovému prepúšťaniu, ako v čase nástupu globálnej hospodárskej krízy v roku 2009.

Viac ľudí bez práce očakáva aj analytička Poštovej banky Eva Sadovská. Podľa nej ekonomika nemá ani najmenšiu šancu porásť nad tri percentá, čo je predpoklad tvorby nových pracovných miest. Zraniteľnými sú podľa Sadovskej poľnohospodári, v tomto sektore pracuje o vyše 17-tisíc menej ako v roku 2008. „V obchode, ubytovacích a stravovacích službách či stavebníctve sa prepúšťa stále, pokles zamestnanosti je v týchto odvetviach momentálne ešte výraznejší ako na začiatku roku 2010,“ dopĺňa.

Sadovská upozorňuje, že výhodu môžu mať tie firmy či odvetvia, ktoré sa dokázali poučiť z predchádzajúcich rokov. „Tak napríklad automobilky prešli na výrobu menších rodinných áut. Preto negatívne dopady by v prípade automobilových výrobcov mali byť miernejšie ako v roku 2009,“ povedala.

Ako potvrdila Alena Berešová z úradu práce v Humennom, veľké prepúšťanie v jeho spádovej oblasti ohlásili dve spoločnosti. V odevnej eseročke VSK Humenné je ohrozených 58 zamestnancov, pričom prví dostali výpovede vlani v októbri, posledným ich doručia teraz v januári. Strojárska akciovka UNEX Snina sa zase od decembra do februára chystá prepustiť 50 ľudí.

„Koncom októbra oznámila u nás koniec firma podnikajúca v oblasti stavebníctva. K 1. novembru prepustila 48 zamestnancov, časť z nich už vedieme v evidencii, časť pribudne tento mesiac,“ informovala Miluše Bendíková z úradu práce v Spišskej Novej Vsi.

Konkrétne ide o stavebnú spoločnosť APS Alkon, člena skupiny Vinci Construction. „Presúvame sídlo do Košíc, kde pôsobí naša sesterská firma Eurovia. Pôvodní zamestnanci nemali záujem dochádzať za prácou asi 90 kilometrov, takže sme ich museli prepustiť,“ zdôvodnil generálny riaditeľ Slavomír Udič. Na otázku, či teraz v Košiciach prijmú na uvoľnené miesta rovnaký počet iných zamestnancov, však Udič odpovedal: „Vynasnažíme sa, postupom času, ak bude dosť objednávok.“

Zrejme nie najkrajšie Vianoce malo tiež zhruba 390 zamestnancov spoločnosti Slovglass Poltár, ktorí po vyhlásení úpadku firmy so 175-ročnou tradíciou takisto hromadne dostali výpoveď. Len krach tohto zamestnávateľa zvýšil nezamestnanosť v Poltárskom okrese o ďalšie štyri percentá na celkových 27 percent.

Objavujú sa aj správy o chystanom prepúšťaní v iných regiónoch Slovenska. Napríklad z Vrábeľ v Nitrianskom okrese chce údajne v najbližšom čase odísť do lacnejšieho Rumunska spoločnosť FlexMedical Slovakia, ktorá u nás zamestnáva 250 pracovníkov. Časť prepustených by však mohla nájsť prácu v americkej spoločnosti ICU Medical, ktorá pôsobí vo vrábeľskom priemyselnom parku a plánuje prijímať zamestnancov.

Ohrozené sú aj pracovné miesta stoviek slovenských zamestnancov, ktorí za prácou denne dochádzajú do prihraničných oblastí Maďarska. Súvisí to s prijatými novými opatreniami vlády Viktora Orbána, ktorá zvýšila minimálnu mzdu o 20 percent, na 295 eur. Je to síce stále menej ako na Slovensku, ale maďarské firmy tvrdia, že budú musieť masovo prepúšťať, keďže im výrazne vzrastú náklady.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku