Poslanci si zrušili priestupkovú imunitu

Národná rada schválila návrh zákona na zrušenie priestupkovej imunity poslancov z dielne SaS, SDKÚ, KDH a Mosta-Híd. Zákon podporilo všetkých 147 prítomných poslancov.

03.02.2012 11:37 , aktualizované: 13:12
hlasovanie o zrušení priestupkovej imunity Foto:
Výsledok hlasovania o zrušení priestupkovej imunity poslancov a sudcov. Prítomní poslanci ju zrušili jednohlasne.
debata (107)

Zrušenie priestupkovej imunity sa napokon dotkne širšieho okruhu osôb, ako len poslancov a sudcov. Snemovňa totiž odobrila pozmeňovací návrh z dielne Smeru, na základe ktorého o toto privilégium príde aj prezident, generálny prokurátor, prokurátori, príslušníci Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže a Železničnej polície.

Vládne strany v dôvodovej správe uviedli, že v posledných rokoch sa opakovane diskutuje o tom, či priestupková imunita, čo do jej rozsahu a čo do počtu jej nositeľov, je v právnom štáte ešte opodstatnená.

„Ústavní činitelia nie sú beztrestní. V rámci uplatňovania vzájomných kontrolných mechanizmov medzi jednotlivými zložkami štátnej moci sa však v súčasnosti používa na prerokovanie ich skutkov, ktoré by mohli byť priestupkami, a na vyvodenie zodpovednosti voči nim iný postup, než voči ostatným občanom,“ upozorňujú predkladatelia.

Iniciatíva prišla po neúspechu vládnych strán v roku 2010 okresať poslaneckú imunitu len na výroky v parlamente, na čo je potrebných aspoň 90 hlasov. V prípade zrušenia priestupkovej imunity išlo o obyčajný zákon, na zmenu ktorého mala bývalá koalícia hlasov dosť.

Baránek: Je to víťazstvo zdravého rozumu

Zrušenie priestupkovej imunity je víťazstvom zdravého rozumu, myslí si politológ Ján Baránek. Zdôraznil, že strany predčasne končiacej koalície to mali v programovom vyhlásení vlády.

„Ale je to víťazstvo zdravého rozumu, lebo my sme tu mali kategóriu nejakých instantných nadľudí, ktorí tým, že zložili poslanecký sľub, zrazu sa z nich stali majstri v šoférovaní a tak ďalej a tak ďalej,“ povedal Baránek.

Nevie si predstaviť, že by poslanci hlasovali v čase demonštrácií vyvolaných kauzou Gorila inak. Podľa Baránka poslanci hlasovaním nadšení neboli, „vlastne ich tá spoločenská situácia donútila k tomu, aby si konečne priestupkovú imunitu zrušili,“ ale „určite tam boli niektorí, ktorí ozaj boli presvedčení o potrebe zrušenia priestupkovej imunity, ale boli v menšine.“

107 debata chyba