Voľby sa blížia, katolícka cirkev si pozýva politikov

08.02.2012 13:00

Katolícka cirkev chce aj pred tohtoročnými parlamentnými voľbami sondovať, nakoľko môže ovplyvniť politikov. Konferencia biskupov Slovenska s ponukou na stretnutie oslovila všetky strany, ktoré sa podľa prieskumov po voľbách dostanú do parlamentu.

S predstaviteľmi KDH, SDKÚ, Smer, Most – Híd, SaS, SNS a Obyčajných ľudí sa stretne predseda KBS arcibiskup Stanislav Zvolenský. Prvé stretnutie, s KDH, absolvoval už včera.

Podľa sociológa ide o demonštrovanie moci nad politickými stranami a pozícií katolíckej cirkvi v spoločnosti.

„Chceme prispieť k tomu, aby tak, ako cirkev patrí do spoločnosti, prevzala zodpovednosť aj za otázku politickej kultúry. Ide o to, aby politické strany poznali náš názor na spoločnosť a my budeme radi počúvať ich názory na to, ako riešiť možno aj ťažké situácie, ktoré sú v spoločnosti,“ vysvetľuje iniciatívu KBS jej hovorca Jozef Kováčik.

PIANO

 Prečítajte si aj glosu Martina Krna "Volič, vôľa tvoja. ":[http://nazory.pravda.sk/…/sk-nkom.asp?…]Ak si chcete prečítať tento článok, zaregistrujte sa v systéme plateného obsahu Piano.

Podľa sociológa Miroslava Tížika katolícka cirkev tým pripomína svoju výraznú politickú moc. „Zverejnili, že oni majú záujem stretnutia organizovať. Keby náhodou niekto odmietol, vyznelo by to, že to sú tí, čo ignorujú veľkú časť spoločnosti,“ hovorí.

K rímskokatolíkom sa na Slovensku hlási takmer 70 % ľudí. „Katolícka cirkev sa tvári, že vystupuje za túto časť,“ dodáva sociológ s tým, že hoci sa títo ľudia považujú za katolíkov, priamo k cirkvi sa všetci nehlásia.

Stretnutia arcibiskupa s politikmi majú mať neformálny charakter. „Žiadne dohody neboli ani nebudú,“ tvrdí Kováčik. Podľa Tížika je však všetko, čo odznie, druhom nepísanej dohody. „Je to odkaz pre politické strany, aby brali do úvahy, čo sú priority katolíckej cirkvi. Vždy potom pripomenie, že diskutovali s politickými stranami a upozornili ich, čo sa môže stať, že budú protestovať, ak budú presadzovať určitý typ zákonov,“ hovorí Tížik.

Stretnutia organizované Konferenciou biskupov Slovenska sa nezdajú v poriadku ani politológovi Miroslavovi Kusému. „Som v rozpakoch, čo takýmito akciami cirkev sleduje. Nemali by to robiť. Dôvod, prečo sa do toho cirkev takýmto spôsobom zamiešava, sa mi nezdá celkom kóšer,“ myslí si Kusý. Predstavitelia Konferencie biskupov Slovenska sa so zástupcami politických strán stretli aj pred voľbami pred dvoma rokmi.

Rokovať majú o smerovaní krajiny počas štyroch rokov a zachovaní kresťanských hodnôt. „Slovenská republika sa podľa ústavy definuje ako štát, ktorý nie je viazaný na žiadnu ideológiu. Ale vidieť snahu cirkvi ovplyvňovať politickú scénu. Je to mäkká forma Gorily,“ tvrdí Tížik.

„Cirkev si plní svoje nezastupiteľné miesto v spoločnosti a nikto jej do toho nevstupuje. Ale prečo sa montuje do záležitostí, ktoré sú konfrontačné?“ pýta sa Kusý.

Evanjelická cirkev podobné stretnutia organizovať neplánuje. „Nemyslíme si, že my by sme mali byť iniciátormi stretnutí a nejaké záujmy podnecovať. Pokiaľ nás lídri politických strán oslovia, nebránime sa stretnutiam. Nerobíme to však organizovane ako bratia z katolíckej cirkvi,“ povedal generálny dozorca Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Pavel Delinga.

V mnohých krajinách západnej Európy by si podľa Tížika politické strany nedovolili robiť podobné stretnutia s predstaviteľmi cirkvi. „Takéto pokusy vidieť skôr v postkomunis­tických krajinách, v západnej Európe je takéto niečo v podstate neprípustné. Je to proti princípom moderných sekulárnych štátov, ktoré tam fungujú,“ povedal Tížik.

Strany Most – Híd a SaS na stretnutiach nevidia nič výnimočné. „Cirkev považujeme za veľmi dôležitého aktéra v spoločnosti, a preto je prirodzené, že sa takéto stretnutia dejú. Nie je to však len pred voľbami,“ povedala hovorkyňa SaS Tatiana Tóthová. O čom budú rozhovory, konkretizovať nechcela. „Diskutovať budú na rôzne témy bežného života, o cirkevných témach, určite aj o vymenovaní Jozefa Haľka za pomocného biskupa v Bratislave. Pán predseda sa občas stretáva s predstaviteľmi cirkvi a nevidíme v tom nič zvláštne alebo výnimočné,“ povedala tlačová tajomníčka strany Most – Híd Zuzana Bačiak Masaryková.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku