Na kandidátke 99 % bol aj človek zo spisu Gorila

Strana 99 percent si síce stavia predvolebnú kampaň na boji proti Gorile, ale v kauze je zainteresovaná aj iným spôsobom. Okrem toho, že dvojka na kandidátke Pavol Pavlík priznal, že dokument sprostredkoval bývalému šéfovi parlamentu Richardovi Sulíkovi (SaS) práve on, v spise sa spomínajú aj on a ďalší človek z kandidátky tejto strany.

09.02.2012 12:00
debata

Reč je o Jozefovi Krulčíkovi, ktorý kandiduje na 79. mieste. Aj keď dnes je konateľom vlastnej firmy zaoberajúcej sa rozmanitými službami, v minulosti sedel v Dozornej rade Východoslovenskej energetiky (VSE). Do tejto funkcie ho dosadil exminister hospodárstva Jirko Malchárek, ktorého spis Gorila spomína v súvislosti s miliónovými províziami.

Aj keď Gorila nepresne uvádza jeho meno ako Jozef Kľúčik, informácia o tom, že je zo Starej Ľubovne a je členom dozornej rady sedí. Podľa dokumentu mal k tomuto miestu prísť vďaka tomu, že bol bratrancom Malchárkovej expriateľky. Spolumajiteľ Penty v spise hovorí, že by od Krulčíka aj ďalších členov rady v súvislosti s privatizáciou zvyšného balíka akcií VSE „možno niečo potreboval“.

Krulčík to odmieta. „Počas môjho pôsobenia vo VSE na nás nikdy nikto nevyvíjal žiaden nátlak. Ani zo strany Fondu národného majetku, ani zo strany menšinového vlastníka RWE Plus,“ tvrdí. Dodáva, že Jaroslava Haščáka osobne ani nepozná.

Hoci Krulčíkova nominácia do Východoslovenskej energetiky vyvolávala otázniky už v minulosti a denník Pravda na jeho chýbajúce odborné vzdelanie upozornil už v decembri 2005, tvrdí, že k pozícii mu jeho známosti nepomohli. Malchárkovu expriateľku vraj pozná, no nie je s ňou v žiadnom príbuzenskom vzťahu. „Viem, že robila v rádiu Tatry a keďže ja som robil niekedy diskdžokeja, tak som ju poznal. Roky sme sa však už nevideli,“ argumentuje s tým, že sa roky už nevideli.

Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko hovorí, že podozrenia vyplývajúce z Gorily sa dokazujú len ťažko a podobne ako pri ostaných politikoch si vyžadujú vyšetrenie. „Je tu však vysoká pravdepodobnosť, že do VSE bol v tom čase dosadený na budovanie straníckych štruktúr, a to na úkor odbornosti“ hovorí. To je podľa nej dôvod na kritiku samotnej strany, hoci v tomto prípade už zaniknutej ANO.

Aj keď Krulčík na svojej nevine naďalej trvá, po tom, čo ho Pravda oslovila, sa vo večerných hodinách rozhodol odstúpiť z kandidátky. Podrobnosti chce oznámiť na štvrtkovej tlačovej konferencii.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba