V Čadci majú 104 centimetrov snehu, padol 91-ročný rekord

, , , 17.02.2012 09:08, aktualizované: 15:56
Svrčinovec, sneh, cesty, sneženie, kalamita
Situácia na cestách zo Žiliny do Svrčinovca je opäť komplikovaná. Autor:

Doprava na Slovensku sa v súvislosti s návalmi snehu stabilizovala. Všetky sledované diaľničné úseky, rýchlostné cesty a cesty I. triedy sú zjazdné. Na väčšine územia Slovenska je vplyvom hustého sneženia a silného vetra obmedzená viditeľnosť a zvýšená tvorba snehových jazykov a závejov. Ráno boli v Bratislave kolóny, ale už aj v hlavnom meste je doprava plynulá.

Cez hraničný priechod Svrčinovec na Kysuciach vo štvrtok večer začali púšťať kamiónovú dopravu, doobeda ho uzavreli, ale od 14.45 h je znovu prejazdný v smere do Českej republiky i na Slovensko pre osobnú i nákladnú dopravu. Od ráno však na severe Kysúc však opäť vytrvalo sneží. „Situácia sa často mení, z Českej republiky je uzatvorený priechodu najmä pre neudržiavanú cestu. Úsek však monitorujeme a operatívne prijímame opatrenia v záujme bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,“ informuje operačné stredisko žilinskej krajskej polície. Pre kamióny je neprejazdný aj horský priechod Kľak, pre všetku dopravu sú stále uzatvorené priechody Čertovica a Klokočov.

Z dôvodu kalamitnej situácie je na základe informácie Českých dráh až do odvolania úplne zastavená železničná osobná doprava Čadca – štátna hranica Most u Jablunkova. ZSSK odporúča cestujúcim využiť na cestu do Českej republiky inú prechodovú stanicu – Kúty (Lanžhot) alebo Púchov (Horní Lideč).

Kolóna odstavených kamiónov sa vo štvrtok popoludní tiahla celými Kysucami až k českým hraniciam, kamióny stáli aj na krajnici diaľnice D1 medzi Bytčou a Žilinou. Nákladiaky odstavili policajti na vyše 40 kilometroch od Dolného Hričova cez Žilinu až po hraničný priechod Svrčinovec.

Cesta z Kysuckého Nového Mesta do Žiliny vo štvrtok

Problémy hlásili cestári aj na ostatných horských priechodoch v Žilinskom kraji. Makov a Klokočov boli vo štvrtok tiež zatvorené.

V Čadci je najviac snehu od začiatku merania v roku 1921

Snehová pokrývka v piatok ráno v Čadci dosiahla 104 centimetrov, čo je najvyššia hodnota od začiatku merania. „Systematické záznamy o výške celkovej snehovej pokrývky máme na Slovensku k dispozícii od roku 1921, to znamená, že sme zaznamenali rekord za posledných 91 rokov,“ uviedol klimatológ SHMÚ Pavol Faško.

Situácia na horských priechodoch

Väčšina sledovaných horských priechodov je zjazdných a prejazdných, povrch vozoviek majú prevažne pokrytý čerstvou až utlačenou vrstvou snehu. Okrem horských priechodov Havran, Soroška a Branisko, ktoré majú vozovky mokré.

Horský priechod Čertovica je pre spadnutú lavínu neprejazdný.

Horský priechod Huty je pre nákladnú dopravu s celkovou dĺžkou nad 10 metrov prejazdný iba s reťazami.

Na horských priechodoch Skýcov, Herlianske Sedlo a Fačkov platí počas zimného obdobia pre vozidlá nákladnej dopravy nad 10 metrov celkovej dĺžky zákaz vjazdu.

Šmýkajúce sa a odstavené kamióny komplikujú premávku na horskom priechode Biela Hora a v stúpaní za Drietomou, v smere do Starého Hrozenkova.

Na strechu štadióna museli vytiahnuť snežnú frézu

V Považskej Bystrici naďalej trvá mimoriadna situácia. V piatok pracovalo v meste osem skupín horolezcov, ktorí zo škôl, telocviční, zimného štadióna a krytej plavárne odhadzovali sneh. Krízový štáb mesta predpokladá, že v sobotu by mohli mimoriadnu situáciu odvolať, ak sa počasie nezhorší.

„Zo strechy zimného štadióna odhadzovalo sneh 22 ľudí, mali tam aj snežnú frézu. Na strechu nám ju vyložili hasiči pomocou vysokozdvižnej plošiny. Predpokladáme, že zimný štadión aj krytá plaváreň by už mohli byť cez víkend opäť otvorené pre verejnosť,“ povedal Vladimír Biely z krízového štábu Mestského úradu v Považskej Bystrici.

V piatok odpratávali sneh z parkovísk v centre Považskej Bystrice. Dopravná situácia v meste je dosť problematická, pretože veľká časť mestských ulíc je prejazdná len v jednom pruhu. Pre zaparkované autá sa ich nepodarilo sprejazdniť v plnej šírke. Nákladné autá a ďalšie mechanizmy poskytli aj sponzori, sneh odvážali na všetky voľné zelené plochy v meste. Ako prvé začali čistiť okolie nemocnice, kde bolo potrebné urýchlene uvoľniť priestory.

Donovaly a Šturec sú zjazdné, Čertovica stále uzavretá

Horský priechod Čertovica je od štvrtka (16.2.) stále uzavretý pre popadané lavíny z liptovskej strany. V okresoch Banská Bystrica a Brezno sa dá napriek snehu dostať do každej obce.

V horských oblastiach sú na niektorých miestach pre množstvo snehu zúžené cesty, vozidlá zimnej údržby sa tu však snažia skvalitniť prejazd. V týchto oblastiach sa pri vetre tiež tvoria snehové jazyky a záveje.

Cesty I. triedy v uvedených okresoch sú mokré, II. a III. triedy majú vo vyšších polohách ujazdenú alebo kašovitú vrstvu snehu do piatich centimetrov.

Horské priechody Donovaly a Šturec sú zjazdné pre všetky vozidlá. Na Donovaloch je utlačený a na Šturci kašovitý sneh do dvoch centimetrov. Podľa Škubáka ak bude len slabo snežiť, zhoršenie situácie nepredpokladajú.

V Korni zachraňovali hasiči vysilené dievča

Na Kysuciach napadlo od stredy vyše metra snehu a stále vytrvalo sneží, na kornianskych lazoch museli hasiči zachraňovať vysilené dievča uviaznuté v snehu. Napriek tomu, že bolo už iba 500 metrov od domu, bolo také dezorientované a vyčerpané, že si nevedelo samo pomôcť.

Šestnásťročné dievča si nakoniec samo zavolalo pomoc cez tiesňovú linku. Osem hasičov, ktorí prišli na terénnych vozidlách, sa napokon muselo k dievčaťu v hlbokom snehu prebrodiť pešo.

„Dievča sme našli pri vedomí, no vystrašené a uzimené. Uložili sme ho do transportných nosidiel, zabalili a v dedine odovzdali rýchlej záchrannej službe. Tá ho stabilizovala a transportovala do nemocnice v Čadci,“ uviedol veliteľ dobrovoľného hasičského zboru Korňa Rastislav Fatura.

Pokiaľ sa stav dievčaťa nezhorší, prepustia ho v sobotu domov, informovali Pravdu v Kysuckej nemocnici.

Dievča, ktoré zachraňovali záchranári z Čadce.
Dievča, ktoré zachraňovali záchranári z Čadce.

V Turzovke pomáhajú vojaci

V piatok ráno do Turzovky dorazilo na pomoc 10 vojakov zo žilinskej posádky. „Budeme odpratávať sneh podľa pokynov nadriadených a po dohode s vedením mesta,“ uviedol jeden z vojakov. Podľa viceprimátora Turzovky Kamila Kobolku je ľudská sila potrebná najmä tam, kde sa nedostane technika a kde hrozí poškodenie či už mostov, lávok, alebo striech aod nánosov snehu a ľadu.

V Turzovke sa majú stretnúť starostovia Mikroregiónu Horné Kysuce. Mimoriadna situácia je vyhlásená už vo všetkých 23 mestách a obciach v okrese Čadca. „Stretneme sa, aby sme sa poinformovali, či si navzájom nemôžeme nejakým spôsobom pomôcť, či už technikou alebo ľudskými silami, lebo naozaj tá situácia je kritická na celom území,“ povedal Kobolka. Na Kysuciach od rána sneží, hlavné cesty sú zjazdné, je však na nich sneh a miestami aj ľad. Na snehovú kalamitu v Handlovej nasadzujú ťažkú techniku

V Handlovej pokračujú problémy so snehom. Mesto vyzvalo Handlovčanov, aby postupne odstraňovali veľké množstvá snehu zo striech budov, ktoré sú priľahlé k chodníkom. „Taktiež, aby v rámci svojich možností postupne vykonávali zimnú údržbu v okolí svojich obydlí,“ dodala hovorkyňa.

Mimoriadnu situáciu v Handlovej vyhlásili vo štvrtok 16. februára. V niektorých lokalitách napadlo približne jeden meter snehu, doprava na miestnych komunikáciách kolabuje. „Dôvodom je i prognóza vývoja predpovedí počasia, ktoré hovoria o oteplení, keď môže dôjsť k následnému topeniu veľkého množstva snehových valov,“ uviedla Paulínyová.

V Bratislave boli ráno kolóny

Komunikácie v Bratislave už sú čiastočne odhrnuté, sčasti pokryté kašovitou vrstvou snehu, ale prejazdné. Rovnaké podmienky platia v okolí Bratislavy na cestách I., II, a III. triedy.

Na diaľnici D1 sú udržiavané pravý a stredný jazdný pruh, ktoré sú aj prejazdné. Ľavý pruh je pokrytý kašovitou vrstvou snehu. Na komunikácii D2 a D4 Brodské Bratislava je pravý jazdný pruh bez obmedzenia, ľavý je však miestami neprejazdný. Uzly sú čiastočne odhrnuté.

Prejazdné a udržiavané sú tiež hraničné priechody Jarovce a Čunovo, kde je ľavý pruh pokrytý kašovitou vrstvou snehu. Prejazdný je aj horský priechod Pezinská Baba.

V piatok na Slovensku opäť husto sneží.
V Považskej Bystrici vyhlásili kvôli snehovej...
+11V Považskej Bystrici vyhlásili kvôli snehovej...
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
34,99
Kytica Zimona 10

Kytica Zimona 10

49,99
Passion žlté ruže

Passion žlté ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk