Občania sú viac presvedčení o korupcii na vysokej úrovni

Vláda Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) za jeden a pol roka realizovala výrazne viac protikorupčných opatrení ako predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD) za štyri roky. Obyvateľstvo však vníma pokles len v oblasti "malej" korupcie, v prípade klientelizmu na vysokej úrovni zaznamenal prieskum Transparency International Slovensko (TIS) oproti roku 2009 dokonca mierny nárast občanov presvedčených o výraznej rozšírenosti týchto praktík. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval riaditeľ TIS Gabriel Šípoš.

23.02.2012 13:42
debata (29)

Dodal, že záver o výrazne vyššom angažovaní sa Radičovej vlády na realizácii protikorupčných opatrení vyplýva z hodnotenia trinástich expertov, ktorí v škále od –300 do +300 bodov ohodnotili vládu Roberta Fica trinástimi plusovými bodmi, Radičovej kabinet však dosiahol pozitívne skóre až vo výške 142 bodov. Výsledky ohľadom vnímania korupcie na Slovensku vyplývajú zo šiesteho prieskumu verejnej mienky, ktorý pre TIS v januári 2012 na reprezentatívnej vzorke občanov realizovala agentúra Focus.

Šípoš upozornil, že k zbieraniu dát prišlo v období, keď už začínala v spoločnosti rezonovať kauza Gorila. Jej vplyv na výsledky je vysoko pravdepodobný, nie je však možné ho kvantifikovať. „Nato by bolo potrebné realizovať ešte jeden prieskum pred vypuknutím kauzy,“ poznamenal programový koordinátor TIS Matej Kurian. Prieskumy vnímania korupcie medzi občanmi TIS realizuje pravidelne od roku 1999.

Médiá sú v protikorupčnom boji veľmi dôležité

Lepší výsledok Radičovej vlády v porovnaní s predchádzajúcou bol podľa Šípoša spôsobený množstvom prijatých pozitívnych opatrení v boji proti korupcii, mínusom bola kauza ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) s odpočúvaním novinárov. K plusom Ficovej vlády patrilo sprísnenie pravidiel pre samosprávy, mínusom bola novela tlačového zákona. „Médiá sú v boji proti korupcii mimoriadne dôležité,“ upozornil Šípoš.

Slováci hodnotia kriticky všetky svoje vlády

Čo sa týka prieskumu verejnej mienky, ukazuje sa, že už od roku 1999 kontinuálne klesá počet respondentov, ktorí uviedli, že v predchádzajúcom roku dali, alebo prijali úplatok. Kým v roku 1999 to bolo viac ako 40 percent ľudí, v roku 2009 už len 27 percent a v tomto roku 21 percent respondentov.

„Zlá správa je, že ľudia majú pocit, že väčšej korupcie, ktorá sa deje medzi politikmi a podnikateľmi, je viac,“ povedal Kurian. V roku 2009 považovalo „veľkú“ korupciu za rozšírenú 84 percent občanov, v tomto roku 88 percent. Dodal, že približne tretina občanov spontánne uviedla ako problém Slovenska korupciu. Slováci sú v tejto otázke pesimisti, nedôverujú inštitúciám, ktoré majú v náplni práce boj proti korupcii a až 60 percent si myslí, že ani jedna zo slovenských vlád to s bojom proti korupcii nemyslela úprimne.

29 debata chyba