Fico tvrdí, že Lipšic vedel o paroplyne už v roku 2004

Všetko, čo v pondelok (5.3.) o privatizácii Paroplynového cyklu povedal Daniel Lipšic, je známe už niekoľko rokov, povedal predseda Smeru Robert Fico dnes na tlačovej konferencii v Košiciach tým, že aj Lipšic o tom už musel vedieť dlhý čas. Lipšicov postoj je utilitárny a predvolebný, vedel o tom od roku 2004, dodal.

06.03.2012 11:13 , aktualizované: 12:24
Robert Fico Foto:
Šéf Smeru Rober Fico
debata (101)

Šéf Smeru zdôraznil, že minister vnútra s pokojným vedomím vyhlásil, že pravicové strany okradli Slovensko o 15 miliárd slovenských korún. Ale on sedel vo vláde ako minister spravodlivosti a KDH bolo súčasťou vlády, ktorá je za to zodpovedná. Takáto informácia si vyžaduje reakciu predsedov pravicových strán. Vyzývam ich, aby zaujali stanovisko, najmä vyzývam Jána Figeľa, ako predsedu KDH, doplnil Fico.

Lipšic v pondelok in­formoval, že podal podnet na Generálnu prokuratúru na zrušenie privatizácie Paroplynového cyklu PPC, pretože k privatizácii PPC podľa jeho zistení prišlo nezákonným spôsobom a výrazne pod cenu, akú PPC mal. 

Lipšicovo vyhlásenie nazval Fico politickou samovraždou. Sme proti privatizácii a tiež by som privítal, keby sa Paroplynový cyklus vrátil štátu, ale prečo Lipšic mlčal od roku 2004 a prečo nekonal. Päť dní pre voľbami vlastne obvinil pravicu, poznamenal.

K prípadnej povolebnej spolupráci Fico uviedol, že lídrom vymedzovania sa voči Smeru-SD je Mikuláš Dzurinda, ktorý doposiaľ nikdy nevyhral žiadne voľby. On však nehľadá riešenia pre Slovensko, ale uplatnenie pre seba a pre Ivana Mikloša, vyhlásil Fico. Povedal tiež, že ak by voľbách nastali také okolnosti, že by Smer-SD mohol zostaviť vládu sám, je strana schopná a ochotná prevziať zodpovednosť. Nepustíme do gatí a nenecháme sa vydierať sedempercentnými stranami, odkázal Fico.

Pre prípadnú spoluprácu s koaličným partnerom bude dôležitý sociálny program. Hovoríme nie privatizácii a hovoríme nie ďalšiemu zaťažovaniu nízkopríjmových skupín. Dôležité preto bude rokovanie o programovom vyhlásení vlády, doplnil Fico.

Politológovia: Lipšic mal politický motív

Pondelkový (5.3.) brífing ministra vnútra Daniela Lipšica (KDH), ktorým spochybnil privatizáciu Paroplynového cyklu (PPC), nemusí stačiť na to, aby sa tento prípad či kauza Gorila nezamietli po voľbách pod koberec. Hoci to nemuselo byť prvoradým úmyslom, jeho verejné vystúpenie, by skôr mohlo mať vplyv na výsledky parlamentných volieb. Zhodli sa na tom politológ Rastislav Tóth a politický analytik agentúry Polis Ján Baránek.

„Pokiaľ sa zmení minister vnútra a nebude mať záujem na došetrení, tak si viem predstaviť, že po voľbách to pôjde do zabudnutia aj s celou Gorilou,“ pripustil Baránek. „Ak zostane (Lipšic) osamotený, tak sa absolútne nič nestane. Takže uvidíme, či to bol výkrik do tmy, ktorý nikoho nepoškodí, pretože je sólovým, alebo či chce v tom ďalej niečo robiť. Ak bude sám, nič nezmôže,“ komentoval Tóth.

Podľa neho vyhlásenie Lipšica bolo snahou zaujať verejnosť a môže pomôcť KDH získať hlasy nových voličov. Poukazuje však, že strane by viac pomohlo, keby sa voči podobnej kauze dištancoval líder strany než jej podpredseda.

Politický motív Lipšicovho vystúpenia pripúšťa aj Baránek, načasovanie menej ako päť dní pred voľbami sa podľa neho strane „mimoriadne hodilo“. „Napriek tomu ja to vítam, pokiaľ tam naozaj išlo o nejakú korupciu a niečo nekalé, tak v tom kontexte ma netrápi či sú voľby, alebo nie sú… Myslím si, že osobne to pomôže Lipšicovi, možno dostane viac krúžkov, ale nakoľko to pomôže aj KDH, to neviem povedať,“ uzavrel.

101 debata chyba