Smer a SDKÚ: všetko je inak

07.03.2012 20:00, aktualizované: 08.03.2012 07:57
Smer, míting, kampaň
Smer plánuje na záver kampane zvolať veľký míting v Národnom tenisovom centre. Na snímke sympatizanti strany počas stretnutia politikov zo Smeru v Prešove. Autor:

Repete veľkolepého mítingu v Bratislave, ktorým SDKÚ ukončila kampaň pred voľbami 2010, nebude. Strana Mikuláša Dzurindu tentoraz volebnú šnúru nezakončí tradičnou verejnou akciou v hlavnom meste, najväčšej "bašte modrých".

„SDKÚ záverečný míting nezrušila, pretože jeho konanie ani neohlásila,“ odmietol v stredu „skresľujúci výklad“ situácie hovorca strany Michal Lukáč. Dôvody, prečo strana zmenila obvyklý scenár, však nevysvetlil. Doplnil iba, že v záverečný deň volebnej kampane sa v straníckej centrále bude konať veľká tlačová konferencia za účasti volebných lídrov, kandidátov na poslancov a aktivistov. „Po nej sa na rôznych miestach Slovenska uskutoční naša akcia s názvom Modrá vlna, zameraná na stretnutia s voličmi,“ informoval Lukáč.

Naopak, opozičný Smer sa chystá zakončiť kampaň v zaplnenom bratislavskom Národnom tenisovom centre. Šesťtisíc fanúšikov strany, ktorým sa ušla čestná vstupenka, tam autobusmi pozvážajú z celej krajiny. Popriať volebný úspech im príde predseda ČSSD Bohuslav Sobotka či rakúsky šéf sociálnych demokratov Hannes Swoboda. A v programe vystúpia Michal David, lojzovci či nevidomý Marián Bango.

„Veľmi nás teší obrovský záujem o túto akciu. Vstupenky sme museli rozdávať vopred, pretože kapacita centra je obmedzená a vstup musíme regulovať. Prosíme preto o pochopenie tých, ktorým sa už miesto vnútri neujde,“ povedal hovorca Smeru Erik Tomáš.

Pre porovnanie, predvlani Smer na rovnakom mieste usporiadal oveľa skromnejší „charitatívny koncert“, spojený s finančnou zbierkou pre postihnutých vtedajšími ničivými povodňami. Naopak, SDKÚ robilo v Bratislave veľké stretnutie, na ktorom vystúpil Gladiator, Peter Cmorik a stranu prišiel vtedy z Česka podporiť aj predstaviteľ ODS Petr Nečas.

„Karta sa jednoducho obrátila,“ hodnotí politológ Rastislav Tóth. „SDKÚ sa ocitla v delikátnej situácii, najmä korupčná kauza Gorila rapídne znížila dôveryhodnosť strany. Jej predstavitelia pochopili, že ukazovať dnes Mikuláša Dzurindu na verejnosti môže byť skôr na škodu. Voliči by mohli mať nepríjemné otázky… Naproti tomu Smer sa momentálne vezie na veľkej vlne. Preto sa predvádza, je smelý, chce ukázať, že vie zaplniť aj športové haly, ako to kedysi dokázal Vladimír Mečiar,“ porovnáva Tóth.

Opatrní sú v závere kampane aj v strane SaS, ktorú zase silno poznamenala odpočúvacia kauza Sasanka. „Poslednú verejnú akciu sme mali v utorok na autobusovej stanici v Prešove, kde sme prezentovali náš projekt Práca namiesto dávok. Posledné komornejšie podujatie bude dnes v Liberálnom dome, kde sa stretnú naši lídri, kandidáti a môžu prísť aj priaznivci,“ povedala hovorkyňa Tatiana Tóthová.

Kampaň v minulých voľbách vtedajší dravý politický nováčik zavŕšil pompéznym Finale Grande na bratislavskom Námestí SNP. Debatovalo sa o programe, rozdávali sa odznačiky, letáčiky aj občerstvenie.

Kresťanskí demokrati budú ešte v piatok agitovať voličov v uliciach miest a obcí Žilinského kraja a večer kampaň zavŕšia krížovou cestou na kalvárii v Hliníku nad Hronom. Most-Híd zase chystá posledný míting v piatok v športovej hale v Komárne. „Ľuďom sa prihovorí predseda Béla Bugár, potom bude odpovedať na ich otázky. A vystúpia aj rôzni umelci, napríklad maďarská superstar Renáta Tolvai či zabávač Štefan Skrúcaný,“ povedala hovorkyňa Zuzana Bačiak Masaryková.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku