Okrúhly stôl o funkciách v NR SR bol napätý. Pravica sa opäť hádala

16.03.2012 10:13, aktualizované: 11:32

Lídri politických strán, ktoré vo voľbách 10. marca prekročili prah potrebný na vstup do parlamentu, opäť rokovali za okrúhlym stolom. Tentoraz sa mali politici dohodnúť na obsadzovaní stoličiek v Národnej rade a jej výboroch. Diskusia sa však točila aj okolo podpredsedníckeho kresla v parlamente. A bola vraj búrlivá.

Aj Igor Matovič po stretnutí pripustil, že diskusia o druhom podpredsedníckom kresle pre opozíciu bola ostrejšia. Matovič ešte vo štvrtok nazval Bugára chrapúňom. „Dnes som mu tak ešte nepovedal. Ale pozrite si výkladový slovník, ak niekto vráža druhému dýku do chrbta, tak je chrapúň,“ uviedol.

Aj Bugár potvrdil, že rokovanie bolo napäté. „Ak ma niekto nazve chrapúňom, musím reagovať,“ uviedol. V piatok však už na podpredsedníckom kresle netrval, pripustil, že aj o tejto funkcii sa dá diskutovať. Naznačil, že kompromis by mohol byť možný výmenou za jedno z predsedníckych kresiel vo výboroch. O ktoré ma strana záujem, neuviedol.

Ďalšie stretnutie opozičných strán bude v utorok. Matovič očakáva, že za tri dni by mohla Bugárovi vychladnúť hlava. „Možno je po maďarsky šesť viac ako osem, ale po slovensky je osem viac ako šesť,“ dôvodil nárok OĽaNO na kreslo podpredsedu.

Obyčajní ľudia zatiaľ o predsedoch výborov nehovoria. Matovič tvrdí, že čoskoro sa prvýkrát stretne ich poslanecký klub a tam nominácie prerokujú. Či za podpredsedu parlamentu navrhne Mikuláša Hubu uviesť nechcel. Podľa neho totiž ide o princíp a nie o mená.

Žitňanská: Ak sa nedohodneme, rozhodne Smer

Na stretnutí zastupovala SDKÚ Lucia Žitňanská. Tá potvrdila, že aj v budúcnosti bude na rokovania lídrov chodiť práve ona. SDKÚ sa v otázke podpredsedu parlamentu nepriklonila na žiadnu stranu, Žitňanská len tvrdí, že ak sa nedohodne budúca opozícia, nakoniec rozhodne Smer. Ani ona o kreslách predsedov výborov, na ktoré si nárokuje jej strana, hovoriť nechcela. 

Jedine predseda SaS Richard Sulík potvrdil, že jeho strana si nárokuje na dve kreslá v parlamentných výboroch. Konkrétne mal na mysli hospodársky výbor, kde chce jeho strana nominovať Juraja Miškova a jeden z kontrolných výborov. Liberáli tiež chcú podpredsedu výboru pre financie, kde má záujem poslať Jozefa Kollára.

Samotný Sulík by rád zasadol do výboru pre poľnohospodárstvo, keďže podľa neho konečne nastal čas, aby tam bol aj ekonóm. „Myslím, že je najvyšší čas, aby tam bol niekto s ekonomickým vzdelaním a nielen ľudia, ktorí majú blízko k farmárom,“ vysvetlil.

Na margo sporu medzi OĽaNO a Mostom, Sulík uviedol, že to chápe. „Igor Matovič si tu dokázal rozoštvať skoro všetkých poslancov, ale na druhej strane vnímam aj akýsi nárok druhej najväčšej opozičnej strany,“ povedal.

KDH má v prípade jedného kresla pre podpredsedu parlamentu podporu naprieč celým politickým spektrom. O funckiu má záujem šéf kresťanských demokratov Ján Figeľ. Ten uviedol, že za šéfa parlamentného klubu KDH navrhne Pavla Hrušovského. O tom, kto by mal byť dalším podpredsedom parlamentu, KDH špekulovať nechce. Figeľ tvrdí, že zatiaľ nepozná návrh Obyčajných ľudí. Most-Híd vraj navrhuje práve svojho predsedu Bélu Bugára. „Zatiaľ okrem Obyčajných ľudí všetci ostatní boli pripravení aj personálne predstaviť ponuku, oni nie,“ poznamenal Hrušovský.

V 19 výboroch bude 9 predsedov z opozície

Za okrúhlym stolom  nesedel predseda Smeru Robert Fico. Najsilnejšiu stranu zastupoval podpredseda a budúci šéf parlamentu Pavol Paška.

Smer nakoniec ponúkol opozícii predsedníctvo v hospodárskom, pôdohospodárskom, ľudskoprávnom a zahraničnom výbore. Okrem toho bude opozícia nominovať aj šéfov kontrolných výborov zameraných na činnosť SIS, Vojenského spravodajstva, činnosť a rozhodnutia Národného bezpečnostného úradu. Predseda z radov opozície bude aj na čele výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Parlamentné strany sa zároveň dohodli na počtoch poslancov, ktoré budú strany nominovať do výborov. Každý z kontrolných výborov, okrem toho, ktorý kontroluje rozhodnutia NBÚ, bude mať po 15 členov. Ostatné výkonné výbory budú mať od 11 do 13 členov a zastúpenie podľa volebného zisku.

Strany zároveň zriadili aj poslanecké grémium, ktoré bude mať 11 členov. Smer opozičným stranám, ktoré nebudú mať podpredsedov NR SR, ponúkol jedno miesto v poslaneckom grémiu navyše.

Rozdelenie výborov Národnej rady SR
Výbor Predseda Počet členov (S+O)
Ústavnoprávny výbor Smer 12 (7+5)
Výbor pre financie a rozpočet Smer 12 (7+5)
Výbor pre hospodárske záležitosti Opozícia 13 (7+6)
Výbor pre pôdohospodárstvo a život. prostredie Opozícia 13 (7+6)
Výbor pre verejnú správu a reg. rozvoj Smer 13 (7+6)
Výbor pre sociálne veci Smer 13 (7+6)
Výbor pre zdravotníctvo Smer 13 (7+6)
Výbor pre obranu a bezpečnosť Smer 13 (7+6)
Zahraničný výbor Opozícia 11 (6+5)
Výbor pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Smer 12 (7+5)
Výbor pre kultúru a médiá Smer 13 (7+6)
Výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny Opozícia 11 (6+5)
Mandátový a imunitný výbor Smer 15 (8+7)
Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií Opozícia 15 (8+7)
Výbor pre európske záležitosti Smer 15 (8+7)
Osobitný kontrolný výbor na kontrolu NBÚ Opozícia 15 (8+7)
Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu SIS Opozícia 15 (8+7)
Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu VS Opozícia 15 (8+7)
Výbor NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ Opozícia 11 (6+5)

Matovič nepotvrdil, že navrhne Mikuláša Hubu

Aj keď Igor Matovič (OĽaNO) ešte vo štvrtok pripustil, že kandidáta na funkciu podpredsedu NR SR nenavrhne, v piatok už zmenil názor. Konkrétne meno však uviesť odmietol, nepotvrdil ani špekulácie o tom, že by to mohol byť nezávislý z jeho kandidátky, Mikuláš Huba. „Uvidíme, či chcú naozaj seriózne spolupracovať, alebo začínať nejakým podrazom. (…) V podstate sa ukázalo, že je to človek, ktorý je schopný bratovi pichnúť dýku od chrbta,“ povedal o Bugárovi ešte pred rokovaním.

Aj Žitňanská po príchode tvrdila, že pravica by mala hľadať dohodu medzi sebou. Podľa nej nie je šťastné, ak si politici posielajú odkazy a bartrujú so Smerom. „Opozícia sa musí na funkciách dohodnúť. Keď tak neurobíme, rozhodovať bude Smer. A to nie je dobrá cesta. Ak si každý začne robiť bartre so Smerom, tak aká to potom bude opozícia?“ opýtala sa. 

Stretnutie zvolal súčasný predseda parlamentu Pavol Hrušovský (KDH).

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku