Smer ešte nemá jasno, či zachová ekorezort

16.03.2012 12:05
Ministerstvo životného prostredia.
Ilustračné foto. Autor:

O osude ministerstva životného prostredia stále nie je rozhodnuté. Aj keď sa objavili informácie, že ho Smer ako víťaz volieb predsa len zachová, oficiálne to strana zatiaľ nepotvrdila. Rezort už raz zanikol, keď ho v roku 2010 bývalá vláda Roberta Fica zlúčila s ministerstvom pôdohospodárstva. Ochranári majú obavy, že by sa tento scenár mohol zopakovať. Podľa nich by to bolo v rozpore s politikou vyspelých štátov na Západe, kde ekologický rezort zohráva čoraz významnejšiu úlohu.

„Zachovať ministerstvo životného prostredia je dôležité, veľmi by sme privítali, keby ho Smer nezrušil. Ak sa pozrieme na vyspelé európske krajiny, zistíme, že tam sa agenda životného prostredia skôr rozširuje a jej význam rastie. Rušiť alebo obmedzovať ministerstvo životného prostredia by bolo proti medzinárodným trendom,“ hovorí riaditeľ organizácie Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. Podľa neho by sme sa aj u nás mohli sústrediť na tzv. zelený rozvoj alebo zelenú zamestnanosť.

Ide o rôzne environmentálne projekty a aktivity ako napríklad ekoturizmus, využívanie miestnych zdrojov či ekologicky vhodný spôsob výroby potravín. S tým súvisia aj inovácie a budovanie pracovných miest – aj v oblastiach, kde je vysoká nezamestnanosť, čo by Slovensku prospelo. „Tento trend sme ešte neobjavili a ministerstvo životného prostredia by malo byť jeho garantom. Nemalo by sa teda rušiť, ale naopak, posilniť,“ vysvetlil Rizman. Ako dodal, ochranári sú pripravení diskutovať o tejto otázke, aj o tom, ako by v budúcnosti mala vyzerať environmentálna politika. Podľa neho by si politici mali uvedomiť, že nejde len o „ochranu sysľov“, ale aj o „zelenú ekonomiku“.

Bývalá Ficova vláda ekologický rezort zrušila krátko pred voľbami v roku 2010. Mohli za to aj viaceré škandály, keď vtedajší premiér v priebehu jedného roka odvolal až troch ministrov životného prostredia, ktorých nominovala koaličná SNS. Fico vtedy o rezorte povedal, že je „prekliaty“. Odobral ho SNS a dosadil tam ľudí z vlastnej strany, napokon sa však rozhodol zlúčiť rezort s ministerstvom pôdohospodárstva. Vláde Ivety Radičovej trvalo štyri mesiace, kým sa jej ho v novembri 2010 podarilo obnoviť. Za súčasného ministra Józsefa Nagya (Most-Híd) sa rezortu podarilo obnoviť stratenú povesť a naštartovať dôležité procesy na ochranu prírody.

Jedným z argumentov pre zlúčenie rezortov bola úspora finančných prostriedkov. V skutočnosti sa však neušetrilo nič.

Naopak, v prvej fáze po zlúčení v júli 2010 sa náklady ešte zvýšili. Museli sa totiž prepojiť informačné systémy oboch ministerstiev, zvýšili sa výdavky na dopravu, keďže každá inštitúcia sídlila inde, ďalšie výdavky boli potrebné na odstupné a odchodné. „K avizovanému šetreniu z titulu prepustenia štátnych úradníkov neprišlo vzhľadom na to, že počet zamestnancov rezortu je dlhodobo poddimenzovaný,“ spresnila hovorkyňa ministerstva životného prostredia Beatrice Hudáková.

Konečné slovo nad rezortom bude mať až nová vláda. Podpredseda Smeru Dušan Čaplovič, ktorý v roku 2009 ministerstvo aj dva mesiace viedol, sa pred voľbami aj po nich vyjadril, že by sa malo zachovať. Hovorca Smeru Erik Tomáš však ešte v novembri minulého roka tvrdil, že si vedia predstaviť i opätovné zlúčenie rezortu s ministerstvom pôdohospodárstva, čo by vraj mohla byť jedna z možností šetrenia v štátnej správe.

Jasné stanovisko k problému Smer zatiaľ nezaujal. Podľa informácií Pravdy nie je otázka stále uzavretá. „O usporiadaní a prerozdelení ministerstiev sa ešte len bude rozhodovať,“ uviedla Ľubica Končalová z tlačového odboru Smeru.

Ministerstvo životného prostredia
* za Ficovej vlády viedlo rezort päť ministrov
* Fico odvolal troch šéfov rezortu za SNS – v auguste 2008 Jaroslava Izáka (pre sporné dotácie z Environmentálneho fondu), v máji 2009 Jána Chrbeta (pre pochybný predaj emisných kvót), v auguste 2009 Viliama Turského (pre podozrivé obchody a tendre)
* Fico napriek koaličnej dohode rezort odňal SNS, potom ho dočasne viedol Dušan Čaplovič a od októbra 2009 Jozef Medveď
* už v auguste 2009, keď SNS prišla o rezort, začal Fico hovoriť o možnom zrušení rezortu
* 1. júla 2010 sa rezort zlúčil s ministerstvom pôdohospodárstva, nová vláda ho obnovila v novembri 2010
* pod rezort patrí deväť rozpočtových organizácií (Slovenská inšpekcia životného prostredia a osem krajských úradov životného prostredia), osem príspevkových organizácií (Slovenská agentúra životného prostredia, SHMÚ, Výskumný ústav vodného hospodárstva, Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, Zoologická záhrada Bojnice, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva, Slovenské banské múzeum a Štátna ochrana prírody SR), dva štátne podniky (Slovenský vodohospodársky podnik a Vodohospodárska výstavba) a jeden štátny Environmentál­ny fond

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku