Vaľová rozmýšľa, či si podpíše zvýšený plat

17.03.2012 13:51
Jana Vaľová
Poslankyňa Smeru Jana Vaľová Autor:

Primátorke Humenného Jane Vaľovej (Smer) zvýšili poslanci plat o 909 eur. Vaľová, ktorá sa má v sobotu vrátiť zo služobnej cesty, sa rozhodne, či si zvýšenie platu podpíše, na budúci týždeň.

Vaľová tvrdí, že nové uznesenie o primátorskom plate ešte nevidela. Na zastupiteľstve, na ktorom jej poslanci zvýšili plat o 40 percent, z 2 272 eur na 3 181 eur, sa nezúčastnila. „Myslím, že to podpísanie zvážim, že v takejto výške asi nie,“ povedala Pravde.

Návrh na zvýšenie platu predložil Vaľovej zástupca, viceprimátor Andrej Semanco (klub Smer – HZDS). Hovorí, že to urobil na základe dobrých hospodárskych výsledkov mesta. To, že plat je vysoký, nie je podľa Semanca problém. Podľa neho je všetko v súlade so zákonom.

Poslanci zdvihli primátorke plat len štyri dni po voľbách, v ktorých Vaľová úspešne kandidovala za poslankyňu parlamentu. Okrem toho je aj župnou poslankyňou. Jej mesačný príjem za všetky tri funkcie sa tak po zvýšení primátorskej mzdy môže vyšplhať až na vyše 7 100 eur.

„Ja hodnotím činnosť a výsledky v našom meste, kde si ju občania zvolili v demokratických voľbách. Že ju zvolili aj za poslankyňu do Národnej rady, ja to nekomentujem, bola aj bude poslankyňou Národnej rady. Koľko tam berie za tú činnosť, ja neviem a ani ma to nezaujíma,“ povedal Semanco.

Z 21 prítomných poslancov hlasovalo za vyšší plat 12, deväť z toho bolo z klubu HZDS a Smer, zvyšok opoziční poslanci. „Ani neviem, či chce ten plat. Minule si už raz nepodpísala zvýšenie platu a keď nie je vyjadrenie druhej strany, tak načo sa baviť o zvýšení,“ povedal humenský poslanec Michal Kurťák (KDH), ktorý sa hlasovania zdržal.

„Aj napriek tomu, že poslanci za Smer urputne bojovali za zvýšenie platu svojej okresnej predsedníčky strany, pani Vaľová sa nastraší a nakoniec uznesenie o navýšení svojho platu nepodpíše. Ale aj tak bude zarábať o 1 600 eur viac ako predseda vlády,“ okomentoval poslanec Ivan Hopta (Úsvit), ktorý zvýšenie platu nepodporil.

Vaľová už raz zvýšenie platu odmietla, keď jej v júni 2011 poslanci navrhli 2 979 eur, zostala len na základe 2 223 eur. Aj vtedy už okrem primátorského platu mala príjem aj ako poslankyňa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk