K sociálnym partnerom Smer zaradil aj cirkev

Na príprave programového vyhlásenia budúcej vlády sa budú podieľať aj "sociálni partneri". Vedenie Smeru ich pozvalo na stredajšie rokovanie za okrúhlym stolom. Pri ich výbere si však Smer zvolil zvláštny kľúč.

27.03.2012 20:00 , aktualizované: 28.03.2012 08:02
Fico, Smer, cirkev Foto:
Robert Fico sa s predstaviteľmi cirkví stretol aj v januári 2008.
debata (159)

Okrem zástupcov zamestnávateľov, zamestnancov či dôchodcov sú totiž medzi nimi aj predstavitelia katolíckej a evanjelickej cirkvi. Na druhej strane chýbajú mimovládne organizácie či zástupcovia národnostných menšín.

V praxi sa ako sociálni partneri zvyknú označovať jednotlivé strany tripartity, teda predstavitelia štátu, zamestnávateľov a zamestnancov. Smer však na stretnutie pozval aj Združenie miest a obcí Slovenska, zástupcov katolíckej a evanjelickej cirkvi, predsedu Slovenskej akadémie vied a prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie. Predseda Smeru a budúci premiér Robert Fico to zdôvodnil tým, že „sú určite veci a úlohy vlády, ktoré môžeme dohodnúť so sociálnymi partnermi“.

Podľa sociológov sa Smer takto usiluje o spoločenský zmi­er.

Kľúč, podľa ktorého si Smer sociálnych partnerov vyberal, nie je známy. Nie je napríklad jasné, prečo k zástupcom zamestnancov a zamestnávateľov prizval predstaviteľov cirkvi, a keď ich už oslovil, tak prečo iba ľudí z katolíckej a evanjelickej cirkvi, no nie gréckokatolíckej či pravoslávnej. Na zozname pozvaných nie sú ani zástupcovia tretieho sektora, hoci o to, aby si ich vláda vypočula, prejavili záujem viaceré mimovládne organizácie.

Podieľať sa na tvorbe programového vyhlásenia vlády považuje za dôležité aj Komora pre mimovládne neziskové organizácie, ktorá združuje 22 mimovládnych platforiem. „Zastupujú organizácie zo sociálnej, výchovno-vzdelávacej, environmentálnej, rozvojovej či donorskej oblasti, ale tiež organizácie detí a mládeže, organizácie z oblasti ochrany ľudských a menšinových práv, zdravotne postihnutých, záchranárov, dobrovoľníkov a mnoho ďalších skupín. Neziskový sektor na Slovensku tvorí viac ako 37-tisíc združení, nadácií a verejnoprospešných organizácií,“ uvádza sa vo výzve komory, ktorá apeluje na pokračovanie dialógu s budúcou vládou.

„Aj my zo Slovenskej siete proti chudobe sme Smeru posielali svoje návrhy, ale pozvanie sme nedostali,“ reagovala sociologička Zuzana Kusá. Ako dodala, aj iné organizácie už Smeru pripomenuli, že ponúkajú riešenie mnohých problémov a v občianskej spoločnosti by sa s nimi malo diskutovať. Zatiaľ čo dosluhujúca vláda mala nadštandardné vzťahy s viacerými mimovládnymi organizáciami a zdôrazňovala záujem o občiansku spoločnosť, Smer o spoluprácu s nimi až taký záujem nemá.

Podľa sociológa Miroslava Tížika možno výber tých, ktorých si Smer pozval k okrúhlemu stolu, pokladať za politické gesto. „Tak chce vytvoriť dojem, že budúca vláda bude postavená na širokom spoločenskom konsenze. Akoby tým odkazovali, že sú otvorení hlasu verejnosti,“ komentoval Tížik.

Tí, ktorým sa pozvanie ušlo, podľa neho zároveň získavajú istú spoločenskú prestíž, keďže si ich Smer vybral za partnerov. To automaticky vyvoláva otázky, prečo na rokovanie idú práve oni a nie iné organizácie. Podľa Tížika je v tomto prípade aj výber partnerov istým posolstvom. Smer tým údajne dáva najavo, s kým chce v budúcnosti spolupracovať, ako aj to, že bude klásť dôraz na sociálnu pomoc a súdržnosť. To, že na rokovanie nepozval predstaviteľov národnostných menšín, podľa Tížika naznačuje, že chce v prvom rade riešiť problémy väčšinovej spoločnosti, nie menšín.

Smer tiež opäť potvrdil, že má nadštandardné vzťahy s cirkvou. Na rokovanie si pozval dvoch zástupcov katolíckej i evanjelickej cirkvi. „Na to, že je ľavicovou stranou, má Smer veľmi zvláštny vzťah ku katolíckej cirkvi, čo v iných európskych krajinách nie je bežné,“ zhodnotil politológ Tomáš Koziak. Fico si podľa neho dobre zrátal, že Slovensko je ešte stále konzervatívna krajina, kde má cirkev silnú pozíciu.

Spoločenský zmier, o ktorý sa Smer snaží, pritom naštrbujú práve požiadavky katolíckej cirkvi. Konferencia biskupov Slovenska totiž aj včera vyhlásila, že má trvalý záujem riešiť ďalšie záväzky, ktoré vyplývajú zo základnej zmluvy s Vatikánom. Podľa hovorcu konferencie Jozefa Kováčika je však nutné, aby tieto dohody mali podporu vo všetkých parlamentných stranách. Či túto požiadavku vytiahnu aj na dnešnom rokovaní so Smerom, neuviedol.

Pravda v utorok požiadala o vyjadrenie aj Smer, ale na otázky do redakčnej uzávierky neodpovedal.

© Autorské práva vyhradené

159 debata chyba