Bývalá vláda vraj rekordne plytvala, Lajčák hovorí o prelievaní peňazí

Vláda Ivety Radičovej za posledné tri mesiaca svojho vládnutia minula 500 miliónov eur. Na tlačovej besede po rokovaní vlády to vyhlásil premiér Robert Fico, podľa ktorého je to svetový rekord.

11.04.2012 13:33 , aktualizované: 14:54
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (339)

„Míňali peniaze jak na bežiacom páse,“ uviedol. Aj významné plytvanie verejnými financiami vládou Radičovej je podľa predsedu vlády jedným z dôvodov, pre ktorý má dnes Slovensko katastrofálny vývoj deficitu.

„Taký danajský dar, aký sme dostali v podobe deficitu, by som žiadnej vláde nechcel zaželať,“ poznamenal s tým, že ešte žiadna vláda neprevzala verejné financie v takom dezolátnom stave.

Dnes preto vláda podľa jeho slov rozhodla o preverení vecných a finančných stránok zmlúv uzatvorených ministerstvami v čase od vyhlásenia predčasných parlamentných volieb.

 „Do 31. mája 2012 dostali ministri úlohu prehodnotiť všetky zmluvy a verejné súťaže, ktoré boli urobené po vyhlásení predčasných volieb v októbri 2011 a osobitne všetkých zmlúv, ktoré boli podpísané po konaní predčasných volieb v marci 2012,“ povedal Fico.

Vláda má podľa neho informácie, že k významnému plytvaniu dochádzalo vo viacerých rezortoch, najmä však na ministerstve zahraničných vecí a na ministerstve vnútra.

 „Po tom, čo ministri preveria všetky tieto zmluvy, budú informovať na rokovaní vlády o zmluvách, ktoré boli urobené, potom sa budú prijímať príslušné rozhodnutia vo vzťahu k týmto zmluvám a finančným rozhodnutiam vlády Ivety Radičovej,“ uzavrel premiér.

Lajčák: Na MZV sa asi prelievali peniaze do vreciek kamarátov

Nový šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák má veľmi zlý pocit z toho, ako sa na ministerstve zahraničných vecí rozdeľovali peniaze na rozvojovú pomoc pred jeho nástupom do funkcie. „Veľmi smrdí už samotný fakt, že rozhodnutia boli prijaté 8. a 9. marca a že ešte 4. apríla naháňal príslušný riadiaci pracovník členov dozornej rady, aby rýchlo, rýchlo podpísali kontrakty,“ povedal Lajčák.

„Nemusím vysvetľovať, že je to niečo, čo je minimálne neetické,“ doplnil. Lajčák má silné podozrenie, že na ministerstve uzatvárali rôzne „fantómové“ zmluvy a že si vymýšľali partnerov len preto, aby sa peniaze zo štátnej kasy „preliali do vreciek kamarátov“. Minister už vydal pokyn, aby sa na ministerstve urobil vnútorný audit.

339 debata chyba