Malatinský má problém. 'Cigánsky'

12.04.2012 15:00
Tomáš Malatinský
Minister hospodárstva Tomáš Malatinský Autor:

Minister hospodárstva Tomáš Malatinský chce byť pravidelne informovaný "o cigánskej kriminalite, cigánskom probléme a veciach s tým spojenými". K skupine s takýmto programom sa totiž prihlásil na sociálnej sieti Facebook. Jej obsah je podľa mimovládnych organizácii značne rasistický.

Skupinu s názvom „Chcem reálne riešenie cigánskeho problému!“ má nový minister na facebookovom profile medzi svojimi aktivitami a záujmami. Skupina pod titulnou fotografiou s Rómom držiacim kartón cigariet a fľašu whisky a nápisom My máme hlad hlása, že chce riešiť cigánsky problém, pretože v opačnom prípade sa to neskôr „prejaví na kvalite nášho života a zničí budúcnosť pre naše deti“. Popri rasistických diskusiách viac ako desaťtisíc členov administrátori skupiny okrem iného vyzývajú ľudí, aby venovali dve percentá daní Slovenskému hnutiu obrody, aby ich štát nemohol dať pre Rómov, ktorí aj tak iba drogujú a ničia majetky.

Predsedníčka združenia Ľudia proti rasizmu a právnička Irena Bihariová upozorňuje, že verejný činiteľ by sa k takejto skupine hlásiť nemal. „Chcem veriť tomu, že nikto z predstaviteľov verejnej moci sa neidentifikuje s takýmto obsahom a ide len o nejaký lapsus. Na podobných rasistických skupinách je totiž najškodlivejšie práve to, keď sa k takýmto myšlienkam prihlási verejná autorita, čím nenávistné myšlienky akoby legitimizuje,“ hovorí.

Malatinský sa po otázkach Pravdy od skupiny dištancoval a tvrdí, že ide o nedorozumenie. „Podľa vyjadrenia ministra sa do spomínanej skupiny na sociálnej sieti dostal omylom pri náhodnom kliknutí a čo najskôr sa z nej vymaže,“ odkázal hovorca rezortu Dárius Bošjak.

Aj keď zmienená skupina vo svojom profile uvádza, že chce dodržiavať Medzinárodný dohovor o ľudských právach a nemá záujem o rasistické prejavy, Bihariová upozorňuje, že diskriminačný obsah na sociálnych sieťach dnes nie jej ničím výnimočným. „Robili sme analýzu 350 podobných stránok, kde profilová informácia hovorila, že nechce podnecovať rasizmus, ale obsah bol absolútne homogénny,“ vraví. Ako však vysvetľuje, sľubované diskusie zväčša k ničomu nevedú. „Neexistuje tam totiž názorový oponent a často dochádza aj k tomu, že ak sa k takejto skupine dostane niekto bez nejako vyprofilovaného názoru na tieto témy, a vidí homogénne ladené názory, automaticky ich preberie,“ dodáva.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku