Analýza: Vláda chce ponúkať istoty aj šetriť

Vláda vo svojom programe sľubuje istoty, jedným dychom však avizuje šetrenie. Začne už tento rok, pretože "špajza" je podľa premiéra Roberta Fica prázdna.

29.04.2012 15:46
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (29)

Vládny program, ktorý včera predstavil premiér Robert Fico, je formulovaný všeobecne. Pomenúva skôr prístup k riešeniu problémov ako nástroje, ktoré budú predmetom konkrétnych návrhov zákonov. Hlavne pri príprave šetriaceho balíčka chce premiér komunikovať so sociálnymi partnermi v Rade solidarity a rozvoja.

Slovné spojenie – vláda istôt pre občanov – sa vinie ako niť celým textom programu vlády. „Mne sa tento podtitul aj celkom páči,“ vyhlásil premiér po schválení programu, s ktorým v stredu predstúpi vláda pred parlament, aby jej vyslovil dôveru. Fico sa odvoláva na stabilitu a pokojné vládnutie. Podotkol, že istoty chcú dať nielen ľuďom, ktorí zarábajú málo, „ale všetkým v tejto krajine, že sa to dá robiť trošku inak“.

Volebný program Smeru bol napríklad v prípade vyšších daňových sadzieb pre firmy či nadštandardne zarábajúcich konkrétnejší. Vládny už taký nie je. „Ak niekto očakával od vlády, že bude hovoriť o konkrétnych číslach a sadzbách, tak sa musel mýliť, pretože programové vyhlásenie je o politikách. A keď si program prečítate, zistíte, akou cestou sa bude vláda uberať,“ vysvetľoval premiér.

Medzi kľúčové úlohy kabinetu patrí zníženie deficitu verejných financií v roku 2013 pod tri percentá HDP. Šetriť sa má začať okamžite, aby rok 2013 nebol príliš bolestivý. „Ani Európska komisia neverí, že Slovensko môže mať 4,6-percentný deficit,“ povedal premiér. Blížiť sa má skôr k 5 percentám.

Ministri odmietli zdaňovanie spotreby ako jediného zdroja zvyšovania príjmov rozpočtu. „Zvýši sa progresivita daňového systému pre nadštandardné príjmy fyzických osôb, ako aj pre právnické osoby. Vláda zváži zvýšenie výberu z majetkových daní a zohľadní pri tom najmä faktory ako luxus či ekologická škodlivosť,“ avizuje v programe.

Vláda sa prihlásila aj k zníženiu počtu štátnych sviatkov, chce to však urobiť po dohode so sociálnymi partnermi. Hoci mal Smer ambíciu zrušiť trestnoprávnu imunitu a nebráni sa ani zníženiu počtu poslancov, v programe vlády to nie je. Keďže je na to potrebná ústavná väčšina, kľúčová je dohoda v parlamente.

Kabinet spomína otázku riešenia národnostných menšín vytvorením úradu splnomocnenca. Pri Rómoch predloží programy zvýšenia ich vzdelanosti a zamestnávania. Rezignoval však na agendu homosexuálnej menšiny, ktorá je typická pre sociálnu demokraciu západného typu.

Jednofarebná vláda tvorila svoj cestovný plán na nasledujúce roky v komunikácii so sociálnymi partnermi odborármi, zamestnávateľmi, Združením miest a obcí Slovenska, akademickou a vedeckou obcou, cirkvami a Jednotou dôchodcov Slovenska. Podľa premiéra je to bezprecedentný krok. „Nedá sa urobiť programové vyhlásenie vlády v komunikácii s opozíciou, pretože tá má o štáte iné predstavy,“ argumentoval Fico.

Viceprezident odborovej centrály Vladimír Mojš povedal, že v programe je obsiahnuté množstvo ich požiadaviek, ale keďže sú riešenia koncipované široko, „nedá sa jednoznačne povedať, ako sme spokojní“.

Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení sa nechcel vyjadrovať priamo k vládnemu textu. Dodal však, že komunikácia s vládou bola nadštandardná. Verí, že sa v tom bude pokračovať.

Politológ Michal Horský hovorí, že vláda naznačila v programe trendy, ale konkrétne akty chce dopracúvať v sociálnom dialógu. „Ide o netradičný itinerár dialógu vlády so sociálnymi partnermi. Je to akýsi nárys korporatívneho riadenia spoločnosti, z ktorého vyplýva, že napĺňanie programu sa nedeje v konfrontácii s politickou opozíciou, ale po dohodách s veľkými korporáciami,“ hodnotí Horský. Podľa neho ide o nový a nezvyklý spôsob riadenia spoločnosti po roku 1989, a preto je otvorenou otázkou, akým spôsobom vláda tieto dohody „ukočíruje“ a ako budú reflektované opozíciou. Nazdáva sa, že Fico načrtol sofistikovaný a opatrný spôsob ozdravenia verejného života a financií, ktorý môže mať úspech, ale môže aj pre to, že sa vopred zbavuje možnosti opozičnej reflexie, dopadnúť aj neúspešne.

Politológ Miroslav Kusý skonštatoval, že program nie je „žiadny zázrak“. Podľa neho ktorákoľvek vláda musí počas súčasnej ekonomickej krízy zachraňovať, čo sa dá, a aj keby pokračovala vláda Ivety Radičovej, nemohol sa očakávať zásadný obrat. Pojem „vláda istôt“ označil Kusý za mantru, s ktorou Smer vyhral voľby, „tak prečo by ju nepoužívali aj naďalej“.

Opozícia vo vládnom programe nevidí istoty a ani konkrétne riešenia. Podpredsedníčka SDKÚ Lucia Žitňanská vláde vyčíta, že sa chystá na slabý výkon. „Latku si nastavili tak, aby ju vedeli pohodlne prekročiť. Ľudia, ktorí čakali lepšie podmienky na život, budú skôr sklamaní,“ tvrdí. Podľa Žitňanskej vláda hovorí iba to, kde ľuďom vezme peniaze a zvýši dane, ale málo o tom, ako im pomôže. SDKÚ v programe vlády chýbajú časti, ktoré by naznačili šancu, že o rok či dva bude na Slovensku lepšie.

Predseda SaS Richard Sulík nechcel program hodnotiť, keďže ho ešte nečítal. Majú sa k nemu vyjadriť jednotliví tím-lídri. Hovorkyňa strany v stanovisku SaS napísala, že dokument vlády pomenúva problémy bez riešení a predvolebné sľuby o istotách ľudia čakať nemôžu vzhľadom na vyjadrenia premiéra o zlej ekonomickej situácii.

Program vlády strhali aj kresťanskí demokrati. Tiež hovoria o všeobecných formuláciách a zahmlievaní. „Prirodzené a čestné voči občanom, ktorí prejavili vo voľbách svoju dôveru, by bolo použiť volebný program Smeru a predložiť ho ako program vlády na najbližšie štyri roky. Pýtam sa, čo sa stalo na Slovensku za jeden mesiac od volieb, že strana Smer mení svoje sľuby?“ spýtal sa šéf KDH Ján Figeľ.

29 debata chyba