Poslanci hodinu rečnili o rómskom probléme

Vláda Roberta Fica nemá ambíciu riešiť tzv. rómsku otázku, obáva sa poslankyňa za SaS a bývalá štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová.

09.05.2012 09:52
parlament, poslanci, NRSR, Národná rada Foto:
Ilustračné foto
debata (98)

V parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády upozornila na oveľa podrobnejší program vlády Ivety Radičovej, v ktorej pôsobila ako štátna tajomníčka. Pripustila, že z programu napokon realizovali len málo. Vysvetlila to tým, že „my sme nemali tie štyri roky.“

Bývalá štátna tajomníčka kritizovala projekt internátnych škôl, ktorý podľa Fica vláda zvažuje. Upozornila na zlyhanie kanadských a austrálskych snáh, ktoré sa o takéto riešenie pokúsili v prípade detí pôvodných obyvateľov. V oboch prípadoch sa socializácia nepodarila, vytrhnutie z prirodzeného prostredia naopak na deťoch zanechalo posttraumatický stres, pre ktorý sú náchylné na závislosť od drog či alkoholu. Dodala, že absolventi internátnych škôl v menšom počte dokončujú stredné školy a častejšie sa dopúšťajú trestných činov.

Namiesto internátnych škôl by sa vláda podľa Nicholsonovej mala sústrediť na národný projekt komunitných centier, pracovať na budovaní predškolských zariadení a družinách. Podobne upozornila na rozbehnutý projekt e-pay kariet. „Internátne školy sú veľmi drahé a sú neefektívne. (…) Uchyľujete sa k riešeniam, ktoré sú dávno prekonané, nefunkčné a na hranici porušovania ľudských práv,“ podčiarkla.

Nicholsonová tiež upozornila, že jednofarebná vláda Smeru sa nechystá obmedziť hotovostné vyplácanie jednorazových príspevkov a príplatkov pri narodení dieťaťa. „Podpisujú sa pod mnohopočetnosť v rómskych osadách a pod to, že deti majú deti,“ povedala. Podobne poslankyňa upozornila, že Fico do médií hovoril o obmedzení detských prídavkov na tri deti, pričom v programovom vyhlásení o tom zmienka nie je.

Viliam Jasaň (Smer) Nicholsonovej vyčítal, že bývalá vláda pre riešenie rómskeho problému nič neurobila, namiesto toho prichádzala len s represívnymi návrhmi na obmedzenie dávok. „Myslíte si, že ak nebudú dávané jednorazové príspevky, tak deti nebudú rodiť deti? Ale budú,“ povedal s tým, že ak sa o deti nevedia postarať rodičia, peniaze treba premeniť na pomoc pre ne.

Peter Pollák (OĽaNO) pripustil, že programové vyhlásenie Radičovej vlády bolo v oblasti rómskej problematiky lepšie ako aktuálne. „Bohužiaľ sa nepodarilo z tohto programového vyhlásenia urobiť vôbec nič, ani rozpútať diskusiu,“ podotkol vzápätí. Upozornil, že slovenská verejnosť má tendenciu zameriavať sa na riešenie dôsledkov a nie príčin tzv. rómskeho problému a za výnimku nepovažuje ani Nicholsonovú. Pollák sa nazdáva, že rómsky problém nie je problémom Rómov, ale predovšetkým Slovenska. „Ak sa podarí tento problém vyriešiť, žať výsledky bude celé Slovensko,“ uzavrel. (prečítajte si aj online rozhovor s Petrom Pollákom)

Poslanec sa pochválil učiteľským platom, zarábal 500 eur

Diskusia k Programovému vyhláseniu vlády pokračuje svojím štvrtým dňom. Otvoril ju poslanec Richard Vašečka z OĽaNO. Vo svojom vystúpení hovoril vtip o chudobných učiteľoch, ktorý ale podľa neho nie je vtip, skôr realita a ukázal tiež svoj platový dekrét z čias, keď bol učiteľom.

Zdôraznil, že po 14 rokoch praxe dostával približne 500 eur mesačne. Podľa Vašečku je situácia v školstve taká, že tento rezort musí byť prioritou a nie len kapitolou.

Upozornil na niektoré problémy v školstve, ktoré treba riešiť. Na svoje vystúpenie čaká okrem Vašečku ešte 15 písomne prihlásených poslancov. Rozprava k vládnemu programu trvajúca niekoľko dní sa ich vystúpením ešte nemusí skončiť. Bude totiž možné prihlásiť sa do diskusie aj ústne. Až po vyčerpaní všetkých príspevkov bude nasledovať hlasovanie o vládnom programe spojené s vyslovením dôvery vláde Roberta Fica (Smer). Kabinet na to potrebuje minimálne 76 hlasov. Smer ich má 83, takže opozíciu, ktorá vládny program kritizuje, pri hlasovaní nepotrebuje.

Ficova vláda si pre výkon svojho štvorročného mandátu stanovila desať kľúčových úloh. Prvou je zmiernením dosahov krízy posilniť istoty ľudí, nasleduje konsolidácia verejných financií tak, aby deficit verejných financií bol v roku 2013 pod troma percentami HDP. Medzi prioritami je aj podpora hospodárskeho rastu a cenovej stability, zníženie vysokej nezamestnanosti mladých ľudí a systematické riešenie problému dlhodobej, najmä regionálnej nezamestnanosti, zvýšenie vymožiteľnosti práva a systematická likvidácia korupcie na všetkých stupňoch spoločnosti i konsolidácia verejného zdravotníctva s dôrazom na jeho finančnú stabilizáciu.

Vláda do prioritných úloh zaradila aj posilnenie spoluzodpovednosti za plnenie strategických cieľov EÚ a zároveň presadzovanie oprávnených záujmov SR v únii, efektívne využitie prostriedkov z fondov EÚ na modernizáciu a rozvoj štátu a spoločnosti či posilnenie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti spoločnosti.

Na druhej schôdzi v tomto volebnom období čakajú poslancov aj prvé zákony. Richard Raši (Smer) predložil návrh novely zákona o zdravotnom poistení, ktorým sa má zjednodušiť odvolávanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Rašiho návrh má zároveň zaviesť nový mechanizmus prerozdeľovania poistného medzi zdravotnými poisťovňami, zvoľniť vykazovanie platobnej schopnosti poisťovní, a teda priniesť viac peňazí pre štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP).

Navrhovaná zmena prerozdeľovania poistného by znamenala plus takmer 30 miliónov eur ročne pre VšZP. Naopak, v rozpočte by predstavovala mínus pre súkromnú Dôveru, ktorá by tak mala prísť takmer o 22 miliónov eur, a súkromnú Union zdravotnú poisťovňu, tá by prišla o vyše 8,7 milióna eur.

Opozičná SaS zase predložila návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, na čo je však potrebná ústavná väčšina, teda 90 hlasov. Rovnaký postup si vyžaduje aj zámer liberálov znížiť počet členov snemovne zo 150 na 100.

98 debata chyba