Kuffa sa homosexuálom neospravedlnil. Tí mu chcú podať pomocnú ruku

15.05.2012 11:41, aktualizované: 18:08
Romana Schlesinger
Riaditeľka pochodu Dúhový PRIDE Romana Schlesinger Autor:

Slovenskí gejovia a lesby navštívia v stredu parlament, aby ponúkli pomocnú ruku poslancovi Štefanovi Kuffovi (OĽaNO) a ponúkli mu bezplatné dovzdelávanie v oblasti sexuálnych menšín. Kuffa nedávno v parlamente označil homosexualitu za chorobu a odporučil ju liečiť.

Riaditeľka pochodu Dúhový PRIDE Romana Schlesinger považuje toto jeho vyjadrenie za elementárny prehrešok proti spoločenskej zodpovednosti, ktorú poslanci majú, a za klamstvo. „Rozhodli sme sa, že trestné oznámenie nie je cestou, ktorú zvolíme, poslanecká imunita by túto aktivitu odsúdila na neúspech… Žiadame od neho verejné ospravedlnenie,“ píše Schlesinger v stanovisku.

„V stredu 16. mája prídeme na pôdu Národnej rady SR, pretože nemôžeme mlčať, keď občanmi a občiankami zvolený zástupca vyhlasuje nepravdy, ktoré môžu veľmi vážne ublížiť nielen LGBT ľuďom, ale i kultúre slovenskej politiky a reputácii Slovenska v EÚ,“ píše v stanovisku Schlesinger. Verí, že Kuffa svoju chybu prizná a verejne sa ospravedlní na tej istej pôde, na ktorej došlo k spomínaným výrokom.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyňala podľa Schlesinger homosexualitu z Medzinárodnej klasifikácie chorôb v roku 1992, keď oficiálne vyhlásila i nasledovný apel: „Keďže homosexualita per se nemá žiadny negatívny vplyv na úsudok, stabilitu, hodnovernosť alebo všeobecné sociálne a zamestnanecké schopnosti, WHO apeluje na všetky medzinárodné zdravotnícke organizácie a ich individuálnych členov, aby urgentne apelovali na zmenu legislatívy ich krajín, ktorá penalizuje homosexualitu medzi dvoma dospelými osobami. Navyše WHO volá po znížení stigmatizácie homosexuálov akokoľvek a kdekoľvek sa tak deje.“

Kuffa trvá na tom, že homosexuáli sú chorí

Poslanec Štefan Kuffa (OĽaNO) sa homosexuálom neospravedlnil za svoje slová o tom, že sú to chorí ľudia, ktorí by nemali behať po ulici bez pomoci. „To, čo som v parlamente povedal, za tým si stojím,“ vyhlásil v utorok na tlačovej besede na pôde národnej rady. Ak bude téma homosexuality v parlamente otvorená znova, Kuffa je pripravený opäť vystúpiť. „Budem na to reagovať v parlamente, ticho nebudem.“

Kuffa svoje vyjadrenie vysvetľoval tým, že slová Martina Poliačika o teplom Jankovi a studenej električke považoval pre „konkrétne tieto skupiny“ za dehonestujúce. Tvrdí tiež, že médiá pospájali jeho dve faktické poznámky, až vyzneli hystericky. „Údiv akurát môže nad tým človek vysloviť.“ Kde presne médiá pochybili, Kuffa nespresnil.

Homosexuálom chce Kuffa pomáhať a nebude mu prekážať sa s nimi stretnúť. „Nemám problém stretnúť sa s kýmkoľvek – či s bezdomovcom, či s narkomanom, s alkoholikom, prostitútkou alebo homosexuálom. Na ľudí sa pozerám tak, že čím viac potrebuje pomoc a je odkázaný na pomoc toho druhého a čím viac je odkopávaný, tak tým viac týmto ľuďom pomáhame,“ povedal.

Predseda OĽaNO Igor Matovič zdôraznil, že klub hnutia nemá na tému homosexuality rovnakú mienku, nadovšetko si cenia právo na názor a možnosť ho vyjadriť. Demonštroval to predseda klubu Jozef Viskupič, ktorý homosexualitu za chorobu nepovažuje a akákoľvek menšina, ktorá sa nazdáva, že sa jej upierajú isté práva, môže sa o ne uchádzať. „Tak, ako si ctím názor oponenta, rovnako si ctím práva menšín.“ Pridal sa aj Ján Mičovský, ktorý prirovnal ambíciu korigovať sexuálnu orientáciu k snahám preučiť ľaváka na písanie pravou rukou. „Je tu naším cieľom to, aby sa tí ľudia netrápili, aby sa cítili prirodzene, pretože tá ich vlastnosť možno nie je celkom prirodzená, ale patrí medzi nás. Je to tak.“

Slová o homosexualite ako chorobe vyslovil v parlamente Kuffa v piatok 11. mája. Reagoval na Poliačikov príbeh „O teplom Jankovi“, ktorým chcel demonštrovať každodenné úskalia v živote homosexuálov. Povedal, že gejovia a lesby sú chorí ľudia, ktorých by sme nemali nechať bez pomoci behať po uliciach a potrebujú pomoc v podobe psychiatrov či liečební. Svetová zdravotnícka organizácia podľa jeho názoru spravila chybu, keď homosexualitu vyčiarkla zo zoznamu duševných chorôb. „Týmto ľuďom sa špecificky treba venovať. Máme tuná psychiatrov, liečebne. Netvárme sa, že sú to ľudia, ktorí nepotrebujú pomoc. Potrebujú ju,“ povedal v rokovacej sále.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
36,99
Perla farebné  tulipány a alstromérie

Perla farebné tulipány a alstromérie

49,99
Sweet ružové ruže a biele frézie

Sweet ružové ruže a biele frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk