Kde je etika a nezaujatosť Transparency International?

Namiesto toho, aby si Transparency International Slovensko plnila to, o čom sama hlása, že je jej cieľom, robí opak. Jej šéf sa rozhodol vyberať si médiá a ľudí, ktorí sú hodní toho, aby im organizácia odpovedala. Riaditeľ slovenskej pobočky medzinárodnej organizácie Gabriel Šípoš si svoje rozhodnutie, že jeho podriadený neodpovie na otázky Pravdy o korupcii v župách, dokonca dal „odobriť“ na sociálnej sieti.

30.05.2012 11:00
facebook, internet
Ilustračné foto
debata (142)

Transparency International Slovensko na svojej stránke píše, že okrem iného má cieľ zvyšovať informovanosť občanov a odbornej verejnosti o otázkach spojených s korupciou či informovať verejnosť o stave korupcie.

Vo svojom etickom kódexe vymenúva aj základné princípy, ktorými by sa pri svojej práci mala riadiť. Sú to napríklad rešpektovanie základného práva a slobody, ochota spolupracovať so všetkými, ktorí chcú potláčať korupciu, a napokon otvorenosť a nestrannosť.

V praxi to však vyzerá inak. Keď redaktorka Vanda Vavrová v pondelok v súvislosti s kauzou nitrianskeho podžupana za Smer Milana Boríka oslovila pracovníka Transparency International Slovensko so žiadosťou o reakciu, najprv to prisľúbil. Po odoslaní otázok mailom však prišlo toto stanovisko: „Po porade s kolegami sa ako TIS k tejto téme nemôžeme vyjadriť.“ Na sociálnej sieti sa potom objavil tento status riaditeľa organizácie Gabriela Šípoša:"Vanda Baby Vavrová z Pravdy napíše do Transparency, že ide chce naše rozumy do článku o transparentnosti žúp. Aká je argumentačne a eticky silnejšia odpoveď?

A. Pomôcť jej s článkom ako každému inému novinárovi, veď aj takým článkom prispejeme k boju proti korupcii

B. Nepomôcť jej, lebo inak podporujeme novinárku, ktorá je sama skorumpovaná, a našou snahou je takýchto ľudí čo najviac vyradiť zo slušnej spoločnosti

C. Iné

Hm?"

„Konanie Gabriela Šípoša v pozícii riaditeľa TIS je nehorázne,“ reagovala šéfredaktorka Pravdy Nora Slišková. „Zďaleka nie prvýkrát dokázal, že nie je hodný zastupovať takúto organizáciu, že je zaujatý a najmä neprofesionálny. Nehovoriac o tom, že ak sa TIS nechce vyjadrovať, popiera tým potrebu vlastnej existencie. Jedine, že je už súkromnou firmou pána Šípoša, čo nám známe zatiaľ nie je. Navyše to, že to takýmto spôsobom komunikoval na sociálnej sieti, vypovedá nielen o jeho profesionálnom, ale aj osobnostnom zlyhaní. Ešte vážnejšie však je, že obvinil redaktorku Pravdy zo skorumpovanosti. Na takéto vyjadrenie nemá nijaký dôvod. Ak disponoval nejakými dôkazmi, čo je absolútne vylúčené, mal sa obrátiť na orgány činné v trestnom konaní, to ale podľa mojich vedomostí neurobil. Teraz bude mať možnosť dokázať svoje tvrdenie na súde, vo vzťahu k tomuto pánovi pripravujeme právne kroky na ochranu osobnosti našej redaktorky,“ uzavrela šéfredaktorka.

Gabriel Šípoš vo svojom statuse na Facebooku naráža na škandál s odpočúvaním za vlády Ivety Radičovej. Vanda Vavrová bola vtedy spolu s ďalšími dvoma redaktormi Pravdy a desiatkami ďalších ľudí nezákonne odpočúvaná Vojenským obranným spravodajstvom. Z odpočúvaní následne unikli prepisy súkromných hovorov medzi inými aj Vandy Vavrovej a vtedajšieho opozičného poslanca Roberta Kaliňáka, ktorý redaktorku oslovuje „bejby“ a zároveň jej celý čas vyčíta, že nereaguje na jeho tipy a nevie ich v Pravde presadiť. Pre rozsiahlu kauzu s odpočúvaním bol odvolaný vtedajší minister obrany Ľubomír Galko z SaS, ktorý za túto službu zodpovedal, a niekoľko vysokopostavených príslušníkov spravodajských služieb je už obvinených. Generálna prokuratúra, ktorá kauzu vyšetruje, okrem iného potvrdila, že súhlas na odpočúvanie bol vydaný na základe sfalšovaných žiadostí a došlo k niekoľkonásobnému porušeniu zákona.

TIS na svojej stránke tiež tvrdí, že je ochotná spolupracovať so všetkými, ktorí chcú potláčať korupciu, a sľubuje tiež otvorenosť a nestrannosť. Na otázky Pravdy v súvislosti s korupciou v župách, ktoré vychádzali z aktuálnej kauzy podžupana za Smer, odpovedať odmietla. Podľa Slovenského syndikátu novinárov je postup Gabriela Šípoša „z čisto ľudského hľadiska krajne nevhodný“. „Akékoľvek invektívy voči redaktorke Pravdy, hoci aj len na Facebooku za to, že si plní svoje pracovné povinnosti, sú o to prekvapujúcejšie, že autor je predstaviteľom TIS,“ skonštatoval syndikát v stanovisku.

Otázky, ktoré položila Pravda Transparency International Slovensko

1. Sú župy pri zadávaní verejných zákaziek dostatočne transparentné a kontrolovateľné, teda zverejňujú materiály o súťažiach a ich podmienkach tak, aby boli prístupné, a teda aj kontrolovateľné?

2. Čo je najväčšou slabinou samospráv pri verejnom obstarávaní? (ZMOS sa sťažuje, že treba zmeniť zákon o verejnom obstarávaní najmä kvôli najnižšej cene ktorá má byť určujúca pri výbere víťaza.)

3. Máte poznatky, či v župách pri verejných súťažiach dochádza často k manipuláciám či nastaveniu podmienok tak, aby spĺňal kritériá už dopredu vybraný účastník tendra?

4. Je súčasný systém nastavený správne a ako by sa dali chyby odstrániť, aby nedochádzalo k ovplyvňovaniu tendrov?

5. Na čo poukazuje vaše hodnotenie transparentnos­ti žúp?

142 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy