Zlatý padák pre šéfku pošty má hodnotu 178-tisíc eur

04.06.2012 17:39
Marcela Hrdá
Marcela Hrdá Autor:

Odstupné vo výške 178-tisíc eur, ktoré má dostať bývalá generálna riaditeľka Slovenskej pošty, a.s. Marcela Hrdá, považuje minister dopravy Ján Počiatek (Smer) za nehorázny zlatý, ba skôr platinový padák.

Zodpovednosť za to podľa neho nesie jeho predchodca Ján Figeľ (KDH), ktorý zmluvu s bývalou šéfkou pošty podpísal. Počiatek označil za nehorázne a maximálne alibistické tvrdenie KDH, že zodpovedné za vysoké odstupné je súčasné vedenie ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja. „Je úplne nespochybniteľné, že pán Figeľ vedel o tejto zmluve všetky detaily, pretože ju schválil rozhodnutím jediného akcionára. A na samotnej zmluve je spolupodpísaný,“ povedal Počiatek v pondelok na mimoriadnom brífingu.

Minister uviedol, že výška odstupného patrí v histórii určite medzi najvyššie na Slovensku. „Drvivá väčšina tohto zlatého padáku je postavená na zlepšení hospodárenia v pošte. Pošta sa pod bývalým vedením tvárila, ako vylepšila svoje hospodárenie, čo v skutočnosti znamenalo zmenšenie plánovanej straty,“ uviedol ďalej Počiatek. Pošta podľa neho vlani znížila plánovanú stratu okolo 12 mil. eur na necelých 8 mil. eur pred zdanením účtovnou operáciou, keď rozpustila opravnú položku vyplývajúcu zo súdneho sporu, lebo žalobca zomrel. Bývalý manažment pošty sa podľa neho nijako nepričinil o zníženie plánovanej straty.

KDH: Je to odmena za zlepšené hospodárenie

Podľa KDH sa minister Počiatek sám usvedčil, že nejde o zlatý padák (odstupné), ale z veľkej časti o odmenu za zlepšené hospodárenie. „Zlaté padáky tu boli počas prvej Ficovej vlády, kedy sa rozdávali nehorázne sumy v krachujúcich firmách. KDH presadzovalo vo vláde Ivety Radičovej výrazné zníženie odstupného a zavedenia odmeňovania na základe hospodárskych výsledkoch,“ uviedol v reakcii hovorca KDH Matej Kováč. Suma pre Hrdú je aj pre KDH vysoká. Podľa opozičnej strany minister Počiatek by mal preto namiesto alibistického očierňovania pristúpiť k úprave podobných zmlúv.

Ministerstvo dopravy by chcelo zmluvu zverejniť, ale neumožňuje to zákon o ochrane osobných údajov. Minister si myslí, že údaje budú neskôr predsa len zverejnené v podobe majetkového priznania bývalej šéfky Slovenskej pošty. „Jej odmena alebo zlatý padák reprezentuje zhruba 25 rokov priemerného platu bežného poštára,“ dodal Počiatek s tým, že Hrdá bola na čele Slovenskej pošty štrnásť mesiacov. Figeľ ju vymenoval koncom marca minulého roka a Počiatek ju odvolal v závere mája tohto roka.

Počiatek predpokladá, že zmluva je postavená tak, že vyplateniu vysokého odstupného sa zrejme nedá vyhnúť. Ministerstvo chce napriek tomu zvážiť právne kroky a podľa šéfa rezortu by bolo etické a férové, keby sa Hrdá svojho nároku na odmenu vzdala. Exriaditeľka pošty však podľa neho nenaznačila, že ju nechce. Minister tvrdí, že zmluvy nových riaditeľov spoločností v pôsobnosti rezortu zlaté padáky neumožňujú.

Slovenská pošta sa nechce bližšie vyjadriť

Slovenská pošta sa k odstupnému odmietla bližšie vyjadriť. Podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám je pošta povinnou osobou v určenom rozsahu, „pričom zverejnenie informácií o plate a odmenách Marcely Hrdej ako bývalej generálnej riaditeľky Slovenskej pošty tomuto zákonu nepodlieha,“ uviedla Andrea Pivarčiová z odboru komunikácií Slovenskej pošty.

Odmeňovanie členov predstavenstva a dozornej rady Slovenskej pošty je podľa spoločnosti plne v súlade so zmluvami o výkone funkcie v zmysle schválených pravidiel výberu, riadenia a odmeňovania zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu z roku 2011. Hrdá ako bývalá predsedníčka predstavenstva Slovenskej pošty je povinná podať výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií oznámenie o funkcii, zamestnaní, činnosti a majetkových pomeroch.

Informáciu o tom, že Hrdá môže podľa dokumentov podpísaných Figeľom dostať odstupné a mimoriadne odmeny vyše 178 tisíc eur, priniesol v pondelok denník Sme. Nárok na peniaze by Hrdej nemal plynúť ako odchodné z postu predsedníčky predstavenstva pošty. Vláda Ivety Radičovej totiž v marci rozhodla, že štátni zástupcovia v orgánoch firiem odstupné dostávať nemajú. Finančný nárok mohol Hrdej vzniknúť v odmenách za funkciu generálnej riaditeľky, odmeny určuje ministerstvo dopravy ako akcionár spoločnosti.

Pošta znížila stratu

Slovenská pošta, a.s. vlani hospodárila so stratou 7,83 mil. eur pred zdanením, respektíve 7,57 mil. eur po zdanení. Stratu pred zdanením tak znížila o 39,5 % oproti roku 2010. V porovnaní s plánovanou stratou 11,91 mil. eur pred zdanením dosiahla spoločnosť lepší výsledok o 34,3 %. Plánovanú stratu 12,91 mil. eur po zdanení pritom znížila o 41,4 %. Slovenská pošta naposledy dosiahla pozitívny výsledok v roku 2009, keď dosiahla zisk 2,54 mil. eur pred zdanením a 132 tis. eur po zdanení.

Slovenská pošta vznikla ako štátny podnik 1. januára 1993 a začiatkom októbra 2004 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť. Jej stopercentným vlastníkom je štát prostredníctvom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Spoločnosť eviduje základné imanie 214,3 mil. eur. Slovenská pošta na základe licencie s platnosťou do konca roka 2012 zabezpečuje zo zákona univerzálnu poštovú službu, čo znamená, že je povinná doručovať zásielky do všetkých sídiel minimálne jedenkrát denne a za primeranú cenu. Od svojho vzniku hospodári samostatne a nedostáva dotácie zo štátneho rozpočtu.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku