Zlaté padáky v rezorte dopravy stoja takmer 1,5 mil. eur

12.06.2012 16:06
Peniaze, mince, euro
Ilustračné foto Autor:

Odvolaní šéfovia a ďalší manažéri v Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a.s., Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. a Slovenskej pošte, a.s. môžu v rámci "zlatých padákov" dostať spolu 1,46 mil. eur. Informoval o tom minister dopravy Ján Počiatek (Smer) s tým, že ministerstvo preveruje postupne aj ďalšie zmluvy. Zatiaľ však nevedel, koľko peňazí z uvedenej sumy už bolo vyplatených a koľko ešte nie. Obyčajný Slovák by podľa neho musel na ňu pracovať 160 rokov.

Počiatek vyzval exministra dopravy Jána Figeľa (KDH), aby zabezpečil, nech jeho politickí nominanti v štátnych spoločnostiach peniaze z odstupného vrátia do štátneho rozpočtu alebo rozpočtu rezortu, kde je potrebné každé euro. „Taktiež ho vyzývam, aby sa nehrali na to, že tieto peniaze budú smerovať na charitu, pretože mi to príde úplne alibistické. Peniaze by mali vrátiť tam, kam patria,“ dodal Počiatek.

Podľa šéfa rezortu dopravy sú zmluvy bývalých manažérov uzavreté tak, že v prípade žaloby by si väčšina Figeľových nominantov „zlaté padáky“ vysúdila na súde. „Znamenalo by to iba väčšiu záťaž pre štátny rozpočet, takže by štát s veľkou pravdepodobnosťou tieto súdy všetky prehral,“ predpokladá Počiatek.

Odstupné pre odvolaných manažérov v ZSSK predstavuje spolu 856,47 tis. eur, v Cargu 420,72 tis. eur a v Slovenskej pošte 178 tis. eur. Bývalý šéf ZSSK Pavel Kravec môže dostať spolu odstupné vo výške 205 tis. eur, vrátane 35 tis. eur za dosiahnuté hospodárske výsledky spoločnosti. Bývalý podpredseda predstavenstva tej istej spoločnosti Jaroslav Paulický má odstupné vyše 167 tis. eur a člen predstavenstva Pavol Tarcala viac ako 114 tis. eur. Odstupné pre odvolaných dvanásť riaditeľov úsekov ZSSK má spolu hodnotu takmer 370 tis. eur. Bývalý generálny riaditeľ Carga Pavol Ďuriník má odstupné 96,5 tis. eur a odvolaný člen predstavenstva Martin Štochmaľ, ak odíde zo spoločnosti, môže dostať 80 tis. eur. Pre iných piatich odvolaných riaditeľov Carga pripadá odstupné vyše 244 tis. eur. Odstupné pre odvolanú generálnu riaditeľku Slovenskej pošty Marcelu Hrdú dosahuje 178 tis. eur.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku