V Komárne rokujú iba po maďarsky, Öllös tu cíti antipatie voči Maďarom

Politológ a vysokoškolský pedagóg László Öllös bol jedným z prvých prednášajúcich na rokovaní Výboru pre národnú spolupatričnosť maďarského parlamentu, ktorý zasadá od rána na univerzite v Komárne. Podľa neho je na Slovensku stále cítiť negatívne naladenie spoločnosti voči maďarskej menšine, čo by sa malo konečne zmeniť.

27.06.2012 11:21 , aktualizované: 16:40
Komárno, maďarský výbor Foto:
Rokovanie maďarského parlamentného výboru v Komárne na univerzite. Zúčastnili sa na ňom aj predstavitelia SMK.
debata (171)

„Podstata problému spočíva v tom, že do dnešného dňa sa nezmenil na Slovensku pohľad, že Maďari znamenajú nebezpečenstvo pre Slovensko. Od toho sa odvíja všetko ostatné,“ uviedol analytik.

Podľa neho sa v posledných rokoch urobilo na oboch stranách viacero chýb, aj zo strany politikov, ktoré zhoršili slovensko-maďarské vzťahy. Je tu však podľa neho priestor na nový začiatok. „V tomto priestore sme na seba navzájom odkázaní. A máme teraz na výber, či budeme oslabovať tú druhú stranu alebo nie,“ dodal.

Öllös, ktorý je docentom na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, odmietol odpovedať na otázku, či je vhodné organizovať stretnutie politikov na akademickej pôde, ktorá by mala byť nezávislým fórom. „Ja som tu len hosť,“ povedal a odišiel.

Öllös svoju prednášku zhrnul pri odchode stručne v slovenčine pre novinárov, inak ju celú pred výborom odprezentoval v maďarčine, rovnako ako všetci ostatní prednášajúci. Netlmočilo sa ani do angličtiny, ani do slovenčiny.

Priebeh zasadnutia aj príchod maďarských poslancov bol inak zatiaľ pokojný. Delegácia prešla bezproblémov cez hraničný most, zastavila sa krátko pri soche sv. Štefana a potom sa odobrala do konferenčnej miestnosti. Nezopakoval sa tak scenár spred troch rokov, keď slovenská strana odmietla pustiť za hranice maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma.

Rozpory v tvrdeniach o oznámení zasadnutia výboru

Maďarskí poslanci podobne ako bývalý prezident obišli diplomatický protokol, čo ostro kritizoval predseda slovenského parlamentu Pavol Paška. Politológ Öllös ráno tvrdil, že maďarský veľvyslanec o stretnutí informoval slovenských kolegov.

Miklós Duray z SMK priznal, že maďarský výbor mohol o stretnutí dať vedieť Slovákom vopred. „Neviem, aké sú zvyklosti. Možnože by nebolo bývalo od veci, keby oboznámili slovenskú stranu, že sem prídu. Ináč, v Európskej únii to nemôže byť problém. Je to skôr o zdvorilosti, že keď vás príde niekto navštíviť, tak vám to vopred povie. Netreba však tomu dávať žiadny politický zmysel.“

Predseda výboru Arpád Potápi zo strany Fidesz neskôr vyhlásil, že Výbor maďarského parlamentu pre spolupatričnosť svoje dnešné zasadnutie v Komárne vopred ohlásil maďarskému veľvyslancovi na Slovensku, ktorý rokoval s predsedom parlamentu, a aj slovenskému ministerstvu zahraničných vecí. Jeho vyjadrenie je však v rozpore s informáciou, ktorú poskytla Renáta Goldírová z tlačového ministerstva zahraničia. Povedala, že slovenský rezort diplomacie sa o zasadnutí výboru maďarského parlamentu v Komárne dozvedel z webovej stránky maďarského parlamentu.

 „Považujeme to za neštandardné a politicky nezdvorilé. Navyše to neladí s trendom posilňovania pozitívnej atmosféry a partnerskej komunikácie, na ktorom sa dohodli naši premiéri i ministri zahraničných vecí,“ povedala Goldírová.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák uznáva, že sme súčasťou schengenského priestoru a nespochybňujeme právo uskutočniť takéto rokovanie na území Slovenska. Základná slušnosť však podľa neho káže, aby maďarský parlament oznámil takúto iniciatívu slovenskému zákonodarnému zboru. „Spôsob, akým bola táto akcia zorganizovaná a uskutočnená, je v protiklade s prístupom vlády SR aj Maďarska k rozvoju bilaterálnych vzťahov,“ skonštatoval Lajčák.

Berényi: Maďarská menšina je odsúdená na zánik

Pokles počtu Maďarov žijúcich na Slovensku svedčí o tom, že v súčasných inštitucionálnych, právnych a finančných rámcoch na Slovensku je maďarská menšina odsúdená na zánik. Vyhlásil to v Komárne na výjazdovom zasadnutí výboru maďarského parlamentu pre spolupatričnosť predseda SMK József Berényi.

„To, že túto skutočnosť slovenská spoločnosť, demokrati a predstavitelia médií bagatelizujú, pre mňa znamená to, čo sme už na pôde SMK viackrát povedali, že na Slovensku sa buduje národný štát,“ konštatoval predseda SMK.

Ak by podľa neho tomu nebolo tak, potom by po nepriaznivých údajoch sčítania ľudu, aké zaznamenali Maďari žijúci na Slovensku, demokratické sily, médiá a významné osobnosti spoločnosti, vyzývali maďarskú menšinu k dialógu, umožnili by diskutovať o jej problémoch a podnecovali by ju k predkladaniu návrhov na zlepšenie situácie.

Predseda SMK József Berényi vystúpil na... Foto: Andrej Barát
József Berényi, SMK Predseda SMK József Berényi vystúpil na zasadaní maďarského výboru s prednášku.

Predseda maďarského výboru Árpád Potápi v úvodnom prejave zdôraznil, že z programu rokovania je zrejmé, že dôvod na strach z tejto schôdze nemusí mať väčšinové, ani žiadne menšinové národnostné spoločenstvo na Slovensku. Budeme hovoriť iba o témach, ktoré sa dotýkajú všedných dní tu žijúcej maďarskej menšiny, zdôraznil Potápi.

Situáciu Maďarov žijúcich na Slovensku vo svojich prejavoch zhodnotia maďarský veľvyslanec v SR Csaba Balogh, politológ a predseda Fóra Inštitútu pre výskum menšín László Öllös, rektor Univerzity Jánosa Selyeho János Tóth, ako aj predstavitelia maďarskej menšiny žijúcej v SR.

Do Komárna pricestovalo sedem členov výboru maďarského parlamentu pre spolupatričnosť, ktorý má celkom 12 členov. Popoludní majú v pláne navštíviť viaceré obce na juhu Slovenska, v ktorých žije maďarská menšina.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer) v utorok ostro protestoval proti tomu, že národný parlament inej krajiny zorganizoval výjazdové zasadnutie oficiálneho výboru na území iného štátu.

171 debata chyba